Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 Maja w Łodzi. Lewica obchodziła Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Zobaczcie zdjęcia

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Łódzkie lewicowe partie, stowarzyszenia, związki zawodowe, wśród nich Nowa Lewica, Partia Razem, Federacja związków zawodowych Przemysłu Lekkiego obchodziły w poniedziałek 1 maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Uroczystość miała miejsce przy Pomniku Czynu Rewolucyjnego przy ulicy Konstantynowskiej na Zdrowiu.

1 Maja w Łodzi

- Tego dnia przypominamy o najważniejszych postulatach lewicy, czyli godnej płacy, godnej pracy, umowie o pracę zamiast umowy śmieciowej. Przypominamy o związkach zawodowych, które powinny odgrywać ważną rolę we współżyciu pracodawcy i pracownika. Lewica złożyła projekt ustawy dotyczącej 20-procentowej podwyżki wynagrodzenia dla sfery budżetowej. Lewica mówi także o godnych emeryturach, złożyła projekt ustawy o drugiej waloryzacji rent i emerytur, jedna rewaloryzacja jest niewystarczająca w dobie szalejącej drożyzny i inflacji. To o czym mówimy na manifestacjach, spotkaniach, wiecach, realizujemy, składamy konkretne projekty ustaw - mówił uczestniczący w uroczystości poseł Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

1 Maja w Łodzi. 19 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej

Poseł Tomasz Trela nawiązał także do przypadającej 1 maja 19. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.
- Bez lewicy Polski w Unii Europejskiej by nie było. To determinacja rządu lewicy, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego doprowadziła do tego, że dzisiaj jesteśmy członkiem dużej wspólnoty europejskiej. Mimo że są prawicowi klakierzy, którzy chcieliby Polskę wyprowadzić z Unii. Mówią, że Unia to straty. Otóż nie, Unia to zyski finansowe, gospodarcze, międzypokoleniowe, to wolny rynek, wolność nauki, wyboru szkół wyższych. W świadomości obywateli, Polaków Unia Europejska musi kojarzyć się z bezpieczeństwem, szczególnie ważnym, bo za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Co by było, gdyby 19 lat temu polska lewica nie wprowadziła Polski do Unii Europejskiej, a prezydent Kwaśniewski taką determinacją nie wprowadził nas do NATO. Nie mam wątpliwości, że wojna toczyłaby się również w rejonie naszego kraju - dodał poseł Trela.

od 16 lat

Do rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nawiązał Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi , wówczas wojewoda łódzki.
– Gdy ówczesny premier Leszek Miller na dziedzińcu Instytutu Europejskiego 19 lat temu podniósł flagę Unii Europejskiej wszyscy mieliśmy łzy w oczach, a ulica Piotrkowska była o północy pełna mieszkańców naszego miasta, szczęśliwych z tego powodu, że od 1 maja byliśmy członkiem Unii Europejskiej – wspomina Krzysztof Makowski.

Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Zobacz galerię zdjęć z obchodów 1 Maja przez środowiska lewicowe w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1 Maja w Łodzi. Lewica obchodziła Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Zobaczcie zdjęcia - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki