Każdego roku przed okresem rozliczeń z fiskusem instytucje charytatywne zachęcają nas, by przekazać 1 procent swojego podatku na ich rzecz.

Wiele osób myśli, że taki jednoprocentowy odpis od ich skromnych zarobków niewiele zmieni w sytuacji ludzi biednych czy chorych. Jednak wystarczy pomyśleć w następujący sposób: gdyby na konto instytucji charytatywnej milion osób wpłaciło po jednej złotówce, to ilu osobom można by pomóc? Na pewno bardzo wielu...

Zwłaszcza, że przekazując jeden procent z własnego podatku nie tracimy ani grosza - przekazujemy jedynie pieniądze, które w innym wypadku trafiłyby do Skarbu Państwa.

My nic zatem nie tracimy, a wybrana przez nas fundacja czy stowarzyszenie zyskuje. Należy tylko zastanowić się, jaką fundację powinniśmy wspomóc. Warto zainteresować się, czy fundacja, na rzecz której chcemy dać pieniądze, znajduje się na liście Organizacji Pożytku Publicznego, czy ma dobrą opinię, czy pomaga tak skutecznie jak powinna i czy działa w zgodzie ze statutem. Każda instytucja charytatywna, fundacja czy stowarzyszenie musi upubliczniać swoje rozliczenie roczne, dzięki czemu wiemy, na co wydaje pieniądze.

PIT. Pracodawcy mają czas do końca lutego, by przekazać zeznania podatkowe pracownikom

Przypomnijmy, że czas na złożenie zeznania rocznego, a tym samym na wybranie organizacji, mamy do 1 maja.

Jak przekazać swój 1 procent? Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) wybrana organizacja.

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać; nie może ona przekraczać 1 proc. podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Na jednym formularzu PIT można wymienić tylko jedną OPP.