Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 września uczniowie z Pabianic wrócą do szkół. Nauka w czasie epidemii

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Nie odbędzie się miejskie rozpoczęcie roku

Ponad 4 tysiące uczniów w szkołach

Od 1 września uczniowie wracają do szkół. Nauka ma odbywać się stacjonarnie. W Pabianicach naukę w szkołach podstawowych rozpocznie 4200 uczniów, w tym aż 500 w klasach pierwszych.

Najwięcej uczniów pójdzie do Szkoły Podstawowej numer 3 - 1 tys. uczniów w 41 oddziałach oraz do Szkoły Podstawowej numer 16 - 470 uczniów w 21 oddziałach.

Organizacja pracy

W tym roku nie odbędzie się miejskie rozpoczęcie roku szkolnego. Urząd Miejski opracował z dyrektorami ogólne wytyczne postępowania w czasie pandemii koronawirusa.

Organizacja życia szkolnego w każdej placówce może wyglądać nieco inaczej. Na pewno w przestrzeniach wspólnych, np. korytarzach zaleca się noszenie maseczek i przyłbic. Możliwe jest też wprowadzenie dwuzmianowości w tych szkołach, w których już przed pandemią było tłoczno. Dyrektor może także np. skrócić lub wydłużyć czas lekcji, ma dowolność w zarządzaniu planem lekcji. Zaleca się oddzielenie na przerwach uczniów klas I - III od uczniów klas IV - VIII.

Pomieszczenia szkolne nie będą udostępniane osobom z zewnątrz.

Przed wejściem do szkoły trzeba będzie dezynfekować ręce. Wszystkie środki ochrony osobistej zapewnia szkołom urząd, w zależności od potrzeb. Takie środki mają być dostarczone również z ministerstwa.

Uczniowie z objawami choroby powinni zostać w domach. Jeśli będą mieć objawy infekcji, przed wejściem na teren szkoły zostanie im zmierzona temperatura.

Według ogólnych wytycznych ministerstwa uczniowie powinni często myć ręce, nie dotykać oczu, ust i nosa, nie podawać ręki na powitanie. Każdy uczeń powinien mieć swoje przybory szkolne oraz jedzenie. Powinien unikać także kontaktu z większą grupą uczniów.

Budynki szkół mają być dezynfekowane, wietrzone co najmniej raz na godzinę.

Każdy z dyrektorów indywidualnie ma decydować o zasadach panujących w szkole. Pod uwagę musi brać specyfikę placówki, a także zdanie urzędu i sanepidu.

- Na tym etapie placówki w Pabianicach są przygotowane do pracy w trybie stacjonarnym, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN. W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej możliwe jest przejście na tryb mieszany lub całkowicie zdalny - mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki