MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 niepełnoletnich molestowanych przez czterech kapłanów archidiecezji łódzkiej. Abp Ryś podał dane na nabożeństwie pokutnym za pedofilię

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Podczas czwartkowego nabożeństwa pokutnego za grzechy pedofilii abp. Grzegorz Ryś podał dane dotyczące liczby osób molestowanych przez księży archidiecezji łódzkiej. W latach 1990-2018 było dziesięć niepełnoletnich ofiar molestowanych przez duchownych, wśród nich pięć miało mniej niż 15 lat. Molestowało czterech księży.

W czwartek wieczorem w łódzkiej katedrze odprawione zostało zarządzone przez abp. Grzegorza Rysia nabożeństwo pokutne za grzechy pedofilii w łódzkim Kościele. Podczas nabożeństwa abp Ryś podał pierwsze w historii dane dotyczące przypadków molestowania nieletnich w archidiecezji łódzkiej.

- Mamy wiedzę o 10 małoletnich osobach molestowanych przez naszych braci duchownych. Pięciu z tych osób było w wieku do 15 roku życia, pozostałe pięć między 15, a 18 rokiem życia - mówił podczas kazania abp Ryś. Do tego cztery kolejne osoby były molestowane przez duchownych tuż po ukończeniu 18. roku życia, czyli jak mówił abp. Ryś "na granicy pełnoletności".

Dane dotyczą przypadków molestowania seksualnego nieletnich i pedofilii zgłoszonych do łódzkiej kurii w latach 1990-2018. Jak przyznał Ryś do końca nie wiadomo, ile jeszcze świadectw osób poszkodowanych można by usłyszeć na terenie archidiecezji łódzkiej.

Abp. Ryś przeprosił też ofiary i ich rodziny. -To jest o 10 osób za dużo! Żaden z tych faktów, nie miał prawa się wydarzyć, a się wydarzył. Przepraszam! –mówił arcybiskup.

Z czterech molestujących duchownych, o których wiedzę miał łódzki Kościół wszyscy zostali ukarani. Czterech trafiło pod sąd Stolicy Apostolskiej, trzech zostało zgłoszonych do prokuratury. Czyny czwartego duchownego nie były przestępstwem w polskim prawie karnym.

Kościół ukarał jednego z księży wydaleniem ze stanu duchownego, drugiego - 15-letnim zakazem pracy z dziećmi. Trzeci proces kościelny jeszcze trwa, w czwartym Watykan orzekł przedawnienie.

Według polskiego prawa cywilnego przestępstwem są kontakty seksualne z osobami, które nie ukończyły 15. roku życia. Prawo kościelne zakłada konsekwencje dla duchownych, którzy urzymują kontakty seksualne z osobami poniżej 18. roku życia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki