10 zasad ochrony przed nowotworem skóry

Materiał informacyjny - SALVE MEDICA Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Sp. k.
Wg badań statystycznych, w Polsce co roku wykrywa się 50 tysięcy nowotworów skóry. 6% przypadków to nowotwór złośliwy, czyli czerniak. Dane wskazują, że zachorowalność i śmiertelność z jego powodu stale rosną. Czy możemy zrobić coś, aby chronić siebie i swoich bliskich? Tak! Poznaj 10 zasad profilaktyki nowotworów skóry!

Na nowotwór skóry można zachorować w każdym wieku. Co więcej, zmiana nowotworowa może rozwinąć się nawet po długim czasie od zadziałania czynnika wyzwalającego. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zasady profilaktyki były przestrzegane nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci i młodzież.

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować przez cały rok przed każdym wyjściem z domu – nawet podczas wyłącznego przemieszczania się, prac w ogrodzie lub przebywania na balkonie. Aplikacja preparatu powinna być powtarzana co 2–3 godziny (dotyczy to również kremów wodoodpornych). Warto zwrócić uwagę, żeby kosmetyk zawierał zarówno filtr UVA, jak i UVB.

Unikanie przebywania na słońcu w godzinach popołudniowych

Między godziną 11:00 a 16:00 nasłonecznienie jest najbardziej intensywne i najsilniej wnika w skórę. Dlatego wówczas istnieje największe ryzyko oparzeń i uszkodzenia tkanek. Zalecane jest, aby w tych godzinach unikać ekspozycji na słońce. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba jeszcze bardziej zadbać o ochronę skóry.

Zakrywanie wrażliwych części ciała

Krem z filtrem przeciwsłonecznym nie zapewnia 100% ochrony. Dlatego wskazane jest, aby w słoneczne dni zakrywać ubraniem części ciała najbardziej podatne na oparzenia. Są to: głowa, kark, uszy, szyja, dekolt, ramiona, plecy, stopy i twarz.

Noszenie nakrycia głowy latem

Warto wyrobić sobie nawyk, aby latem nie ruszać się z domu bez nakrycia głowy. Chroni ono wrażliwą skórę głowy i twarz, a także zabezpiecza przed przegrzaniem i udarem. Letnia czapka lub kapelusz nie powinny być wykonane ze zbyt grubego materiału.

Zrezygnowanie z korzystania z solarium

Opalanie się na solarium jest niezwykle szkodliwe, ponieważ w czasie kilku minut ciało przyjmuje bardzo wysoką dawkę szkodliwego promieniowania UV. Regularne korzystanie z łóżek opalających znacznie zwiększa ryzyko uszkodzeń i nowotworów skóry.

Ochrona znamion barwnikowych przed słońcem

Czerniak jest nowotworem, który może rozwinąć się na skórze wcześniej niezmienionej lub na podłożu istniejącego znamienia barwnikowego. Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do mutacji genetycznych i nowotworzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić pieprzyki przed słońcem. Jak? Smarować je kremem z filtrem o wysokim faktorze (50+) i zasłaniać ubraniem.

Zachowanie umiaru podczas opalania się

Zastosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym nie oznacza, że można przebywać na słońcu długi czas. Wskazane jest robienie częstych przerw podczas opalania się. Na plaży nie można zapomnieć o schładzaniu ciała, piciu odpowiedniej ilości wody i ponownej aplikacji preparatu ochronnego na skórę!

Unikanie słońca podczas stosowania leków fotouczulających

Leki fotouczulające mają zdolność do pochłaniania promieni UV. Stosowanie tych preparatów w połączeniu z ekspozycją na słońce zwiększa nie tylko ryzyko nowotworu skóry, ale także oparzeń, reakcji alergicznych, rumienia i przebarwień.

Regularne badania skóry u dermatologa

Na badania kontrolne pieprzyków należy zgłaszać się raz w roku. Warto zrobić to również po wakacjach, jeżeli korzystaliśmy z kąpieli słonecznych i często przebywaliśmy na słońcu.

Samokontrola znamion barwnikowych

Znamiona barwnikowe należy kontrolować również samodzielnie. Ocenie powinien podlegać kształt, kolor i rozmiar pieprzyka. Jeżeli uległy one zmianie, trzeba udać się do dermatologa. Szczególną uwagę należy zwrócić na znamiona, których wcześniej nie było.

Stosowanie się do zasad profilaktyki zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Osoby zainteresowane udziałem w programie profilaktycznym mogą zgłosić się do Salve Medica Dermatologic w Łodzi przy ul. Szparagowej 10.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki