1/11
Wartość niektórych monet może wprawiać w osłupienie. Od...
fot. Polska Press

10-groszówka z PRL może być warta fortunę? Nawet 20 tys. za monetę. Skąd takie ceny?

Wartość niektórych monet może wprawiać w osłupienie. Od czego zależą ceny monet z PRL-u na aukcjach? Czy można dostać za nie dziesiątki tysięcy złotych? Co zrobić, gdy znajdziemy dawne kolekcje monet?

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW >>> TUTAJ <<<< LUB NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>

2/11
Podczas domowych porządków, zwłaszcza na strychu lub w...
fot. Pixabay

Znalazłeś monety z PRL-u? Oceń ich stan!

Podczas domowych porządków, zwłaszcza na strychu lub w piwnicy nieraz możemy natrafić na rozmaite zbiory z czasów, gdy my, nasi rodzice lub dziadkowie interesowali się numizmatyką. W efekcie w niejednym domu mogą zalegać nie tylko zestawy i kolekcje znaczków pocztowych, ale i klasery wypełnione specyficznymi monetami. Te mogą nie mieć dużej wartości, jeśli są popularne. Jednak nie jest wykluczone, że akurat w naszym klaserze znajdzie się okaz wart prawdziwą fortunę. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się temu, w jakim stanie są nasze monety. Na szczególną uwagę zasługują te, które nie mają zarysowań i zachowały menniczy połysk.

3/11
W przypadku monet z PRL-u można śmiało powiedzieć, że diabeł...
fot. Pixabay

Aukcje najcenniejszych monet - dlaczego niektóre monety są tak drogie?

W przypadku monet z PRL-u można śmiało powiedzieć, że diabeł tkwi w szczegółach. O ile kruszec (złoto) samo w sobie jest cenne, o tyle niektóre monety z powszechnych materiałów tylko w określonych przypadkach zachowują swoją wartość. Podstawą jest wspomniany wcześnie menniczy połysk. Jeśli moneta trafiła do klasera bardzo szybko - istnieje duża szansa, że ten połysk utrzymała. Warto również przyjrzeć się detalom, które będą wyróżniać konkretny okaz. Przykładem może być nie tylko idealne zachowanie monety, ale i zmiana w wybiciu szponów orła, co sprawia, że staje się ona wręcz unikatem. Eksperci często podkreślają tu, że przykładowa 10-groszówka z 1973 roku, na której nie ma znaku mennicy może być warta nawet 15-20 tys. złotych. Dlaczego jest tak droga? Przede wszystkim jest okazem niepowtarzalny. Jednocześnie dostrzec można tendencję wzrostu cen w kolekcjonerskim obiegu, gdyż moneta ta jeszcze w okolicy 2015 roku kosztowała „zaledwie” 7-8 tysięcy złotych.

4/11
Wiedza o tym, że na rynku niektóre monety zyskują na...
fot. Pixabay

Świadomość kolekcjonerów a wartość monet z PRL-u

Wiedza o tym, że na rynku niektóre monety zyskują na wartości, sprawiła, że dla niektórych kolekcjonerów zbieractwo stało się okazją do zarobku. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że o tym, ile kosztować będą konkretne monety, decyduje często subiektywne zapotrzebowanie kolekcjonerów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Wielkanoc w szkole i przedszkolu ZOBACZ ZDJĘCIA

NOWE
Wielkanoc w szkole i przedszkolu ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz również

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA