1 z 12
Zapraszamy do galerii najpiękniejszych, najbardziej...
fot. kwasny221, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

11 najpiękniejszych lasów w Polsce. Bajkowe miejsca na weekend wśród zieleni

Zapraszamy do galerii najpiękniejszych, najbardziej wyjątkowych lasów w Polsce, skrywających liczne atrakcje, cuda przyrody, pomniki historii, a nawet niepokojące tajemnice. To najlepsze miejsca na weekend wśród zieleni, z dala od zgiełku miasta.

2 z 12
Ledwie kwadrans jazdy samochodem z centrum Warszawy rozciąga...
fot. Antagain, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Puszcza Kampinoska

Ledwie kwadrans jazdy samochodem z centrum Warszawy rozciąga się rozległa puszcza, porastająca pradolinę Wisły. Drzewa dorastają tu do 30 m wysokości, mimo że gleby to w większości albo mazowieckie wydmy, albo bagniska.

W Puszczy Kampinoskiej możecie spotkać wiele dzikich zwierząt, jak wydry, łosie czy ptak derkacz, zagrożony wyginięciem w całej Europie.

Nie brak też atrakcji o charakterze historycznym. Z Puszczą Kampinoską łączy się wiele wydarzeń, np. tędy król Władysław Jagiełło prowadził wojska pod Grunwald, tutaj polował Stanisław August Poniatowski, tu też ukrywali się powstańcy styczniowi w 1863 r.

3 z 12
To bory sosnowe i lasy mieszane, porastające Kotlinę...
fot. Szater, CC BY-SA 3.0

Lasy Janowskie

To bory sosnowe i lasy mieszane, porastające Kotlinę Sandomierską. Warto wybrać się tu na rowery, by nacieszyć pachnącym powietrzem. Zatrzymujcie się jednak często, by podglądać ptaki, których żyje tu wielkie mnóstwo, a wśród nich np. dzięcioły czarne, rybołowy, lelki, bączki i głuszce.

Na miłośników historii czeka Porytowe Wzgórze, miejsce największej na ziemiach polskich bitwy partyzanckiej z 1944 r. Znaczy je dziś cmentarz partyzancki i pomnik projektu Bronisława Chromego. Także po wojnie w tutejszych gęstwinach kryli się partyzanci – żołnierze wyklęci, zwalczający siły komunistycznej bezpieki.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.

4 z 12
To najbardziej nawiedzony las w Polsce! Podobno jest pełen...
fot. Mach240390, CC BY 4.0

Las w Witkowicach

To najbardziej nawiedzony las w Polsce! Podobno jest pełen duchów, intruzów z innych wymiarów i Bóg wie jakich jeszcze nieproszonych gości. Według popularnych opowieści w 2001 r. zaginęła tu bez wieści grupa studentów – śledztwo w tej sprawie prowadzili dziennikarze Gazety Krakowskiej. Do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało.

Być może część złej sławy las w Witkowicach zawdzięcza temu, że jest dość ciemny i wydaje się ponury. Odważycie się wybrać na wycieczkę do najbardziej nawiedzonego lasu w Polsce?Zdjęcie na licencji CC BY 4.0.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Nowoczesny sprzęt dla rozwoju kreatywności studentów Politechniki Łódzkiej

Nowoczesny sprzęt dla rozwoju kreatywności studentów Politechniki Łódzkiej

Philips. Nowa gama profesjonalnych lamp warsztatowych

Philips. Nowa gama profesjonalnych lamp warsztatowych

Zobacz również

Pora na kolejne pożegnanie w drużynie ŁKS. Kibice pytają, kiedy będą powitania?

Pora na kolejne pożegnanie w drużynie ŁKS. Kibice pytają, kiedy będą powitania?

Stara zajezdnia tramwajowa na Helenówku zmienia się!

Stara zajezdnia tramwajowa na Helenówku zmienia się!