Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

111 lekarzy w Łodzi chce wyjechać za granicę. Wystąpili o wydanie dokumentów. Tyle zarobią w innych krajach...

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Doktorzy najczęściej chcą pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Hiszpanii. Do wyjazdu szykują się lekarze reprezentujący większość specjalizacji oraz tacy, którzy dopiero planują ja zrobić w nowym miejscu pracy. Jeden z nich robi specjalizację z medycyny rekonstrukcyjnej w Nepalu. Studenci medycyny pytani czasami przez wykładowców jakiego języka uczą się poza uczelnią najczęściej wymieniają duński i norweski.

111 lekarzy odebrało w tym roku z Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi dokumenty uprawniające ich do pracy za granicą. W analogicznym okresie roku ubiegłego o takie zaświadczenia wystąpiło 80 medyków. Dla porównania w latach 2016-2019 o takie zaświadczenia wystąpiło 480 lekarzy, średnio od 158 do 171 rocznie.

- Emigracja lekarzy wynika nie tylko ze względów finansowych ale także stabilności i klarowności systemów opieki zdrowotnej w krajach Europy Zachodniej - mówi dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. - Mogą się spokojnie oddać leczeniu. W Polsce dla pacjenta lekarz jest twarzą wszystkiego zła w służbie zdrowia. To do niego chory ma pretensje, że kolejki na zabiegi są długie, w szpitalu brakuje personelu, a warunki leczenie odbiegają od tych, jakich chory by oczekiwał.

Doktor ma specjalizację z chirurgii, całe życie zawodowe związał ze szpitalem im. Barlickiego. Pracuje na dwa etaty i dodatkowo dyżuruje w Urzędzie Wojewódzkim. O emigracji myślał dwa razy, w stanie wojennym i po specjalizacji. Ale teraz jak mówi, nie żałuje że nie miał wówczas tej odwagi aby zostawić swoje życie w Polsce i przenieść się na Zachód.

W większości krajów europejskich jest deficyt lekarzy. W tym roku w Łodzi uprawnienia wykonywania zawodu lekarza otrzymało 311 medyków.

Ale jak mówi dr Czekalski nie chodzi o to, aby zwiększyć liczbę studentów tylko zapewnić medykom bezpieczne warunki pracy.

- W krajach Ameryki Środkowej największą liczbę studentów medycyny ma Kuba, ale zarazem w tym kraju jest najmniej lekarzy na 10 tys. mieszkańców – opowiada doktor Czekalski.

W ubiegłym roku – jak podał portal magazyn przedsiębiorcy.pl średnio lekarz w Niemczech zarobił 90 tys. euro. Na Zachodzie lekarze rezydenci zarabiają od 2 do 6 tys. euro. W Polsce nie mniej niż 4186 zł brutto.

Lekarze zwracają uwagę, że w Polsce też medyk też może zarobić tyle, ile jego kolega za granicą. Musi jednak pracować na 2-3 etatach.
Lekarze wyjeżdżający za granicę sporadycznie rezygnują z prawa wykonywania zawodu w Polsce. Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi nie prowadzi statystyk, które by mówiły o tym, jaki odsetek lekarzy wnioskujących o wystawienia dokumentów uprawniających do podjęcia pracy za granicą faktycznie taką pracę podejmuje. Z obserwacji pracowników izby wynika, że większość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 111 lekarzy w Łodzi chce wyjechać za granicę. Wystąpili o wydanie dokumentów. Tyle zarobią w innych krajach... - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki