Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 listopada 1918 roku Łódź była już wolna. Walki rozegrały się dzień wcześniej

Anna Gronczewska
Krzysztof Szymczak
rozmowa z dr Tadeuszem Bogaleckim, łódzkim historykiem

11 listopada 1918 roku Łódź znalazła się w centrum wydarzeń?

Nie ulega to wątpliwości. Tu znajdował się najsilniejszy niemiecki garnizon. Liczył wtedy około 2 tysięcy żołnierzy. W Łodzi doszło do największej liczby potyczek z Niemcami. Poległo w nich ośmiu Polaków. W sumie polskie siły liczyły 1000-1200 osób. Mówi się, że 11 listopada miało miejsce powstanie łódzkie 1918 roku.

Kiedy Łódź była wolna?

11 listopada, około godziny 23.00 rozpoczęły się rozmowy rozejmowe z niemiecką Radą Żołnierską. Rozejm podpisano około godziny 4.00 rano. Ale następnego dnia, 12 listopada, zaatakowano koszary formującego się 28. Pułku Piechoty przy obecnej ulicy Żeligowskiego. Na szczęście, to był tylko incydent. Można powiedzieć, że około północy, z 11 na 12 listopada Łódź była wolna. Niemcy znajdowali się w koszarach. Ostatni transport wojsk niemieckich wyjechał z Łodzi dopiero 20 listopada. Ale bez broni. Co było wyjątkiem. Niemcy mieli dojechać do granicy zachodniej i tam złożyć broń. Jedynie w Garnizonie Łódź oddali broń na miejscu.

W Łodzi upamiętniono wydarzenia sprzed 101 lat?

Taka tablica znajduje się w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Tablica pamiątkowa jest na Placu Wolności, gdzie poległy cztery osoby. W Alei Kościuszki upamiętniono Stefana Linke, ucznia siódmej klasy gimnazjum Towarzystwa „Oświata”, który w chwili śmierci miał 20 lat. Był członkiem POW. Został ranny podczas rozbrajania Niemców. Zmarł 19 listopada. Wewnątrz Dworca Fabrycznego znajduje się tablica poświęcona Bronisławowi Sałacińskiemu. Należał do Narodowego Związku Robotniczego i był w III Brygadzie Legionów. W czasie próby ataku na dworzec został postrzelony w nogę, a potem Niemcy dopadli go i zatłukli bagnetami.

Kto objął władzę w mieście?

Działał magistrat. Nadburmistrzem był Leopold Skulski i on przejął władzę. Drugim organem władzy była Komenda Siły Zbrojnej. Miała swoją siedzibę przy obecnej ulicy Tuwima 4. Kierowała pododdziałami POW, legionistów i dowborczyków.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki