18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

125 lat Teatru im. Stefana Jaracza. Odznaczenia dla pracowników teatru [ZDJĘCIA]

mek
Uroczysta gala i prapremiera spektaklu "Kapliczka.pl czyli wszystko dawniej szło lepiej jak teraz". Tak wyglądały sobotnie uroczystości z okazji jubileuszu 125-lecia Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Przedstawienie poprzedziła uroczysta gala z udziałem m.in. wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka, parlamentarzystów, przedstawicieli ministerstwa kultury i władz województwa oraz artystów związanych z tą sceną. Grabarczyk odczytał list od marszałek Sejmu Ewy Kopacz, która przekazała całemu zespołowi gratulacje i wyrazy uznania za "tak znaczącą obecność teatru w polskiej kulturze".

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wręczyła przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ordery i odznaczenia. Dyrektor sceny Wojciech Nowicki odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski zostali uhonorowani szef artystyczny Teatru Waldemar Zawodziński i wybitny aktor Bronisław Wrocławski.

- Teatr im. Jaracza to największy teatr dramatyczny w Polsce, posiadający trzy sceny w swojej siedzibie w Łodzi i cztery w regionie - podkreślił dyrektor Nowicki. - Nie zapominając o wielkiej tradycji, staram się tworzyć teatr współczesny, teatr przyszłości dzięki takim twórcom jak: Mariusz Grzegorzek, Jacek Orłowski, Agata Duda-Gracz czy Mikołaj Grabowski.

Z okazji jubileuszu w teatrze otwarta została wystawa fotografii "Niezapomniane. Od Krasnowieckiego do Zawodzińskiego", która przypomina najważniejsze powojenne inscenizacje zrealizowane na deskach tej sceny, przygotowano też sesję naukową "Teatr Jaracza w Łodzi – pomiędzy klasyką i współczesnością".

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi jest jednym z najstarszych teatrów w kraju. Powstał jako stała scena polska w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Pracowali w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz, Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski. Na tej scenie występowali m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz czy Zofia Mrozowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki