130 osób z zarzutami i milionowe straty Skarbu Państwa. Uderzenie CBŚP w grupę prowadzącą „karuzelę podatkową”

PLK
Adam Jankowski/Polska Press
Udostępnij:
Na polecenie prokuratury w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 14 osób (pięć kobiet i dziewięciu mężczyzn) w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT – dowiedziała się polskatimes.pl w Prokuraturze Krajowej. Jak ustalono, w procederze uczestniczyło kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 mln zł.

Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie na zasadzie tzw. „karuzeli podatkowej” popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Przedmiotem przestępstwa są m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Z ustaleń wynika, że kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację, generowały koszty.

W śledztwie prokurator ustalił, że w procederze uczestniczyło kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 mln zł.

W minionym tygodniu na terenie województwa śląskiego i małopolskiego przeprowadzono kolejne uderzenie w grupę przestępczą. W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych, siedzib spółek i biur rachunkowych policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz dużą ilość dokumentacji. U jednego z podejrzanych zabezpieczono kokainę, 3CMC, dopalacze oraz 2 jednostki broni z amunicją i tłumik. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie warte blisko 800 tysięcy złotych, w tym luksusowy samochód. Prokurator dokonał blokady 80 kont bankowych należących do podejrzanych i podmiotów wykorzystanych w przestępczym procederze.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kierowania grupą, prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT, czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz popełnienie przestępstw karnoskarbowych. Cześć z podejrzanych usłyszała również zarzuty prania pieniędzy.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech osób. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora i zastosował areszt wobec podejrzanych.

Wobec 12 osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 10 tysięcy do 300 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Dotychczas w śledztwie zarzuty usłyszało 130 osób, które są podejrzane łącznie o ponad 500 zarzutów. Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 80 osób, natomiast 5 kierowania grupą. Aktualnie wobec 14 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Prokuratorzy zabezpieczyli należący do podejrzanych majątek o wartości prawie 25 milionów złotych.

W toku śledztwa w styczniu 2021 roku prokurator przekazał szpitalom i policji sprzęt o wartości ponad 3 milionów złotych, który został odebrany członkom grupy. Wśród przedmiotów był zarówno sprzęt elektroniczny do wyposażenia szpitalnych oddziałów covidowych, jak również pojazdy przekazane policji do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Przekazanie szpitalom i policji, zabezpieczonego od mafii VAT-owskich sprzętu, było możliwe dzięki wprowadzonej w marcu 2020 r. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowelizacja umożliwia przekazanie zajętych w trakcie postępowania karnego przedmiotów instytucjom walczącym z epidemią w tym Państwowej Straży Pożarnej, Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz instytucjom państwowym i samorządowym.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Materiał oryginalny: 130 osób z zarzutami i milionowe straty Skarbu Państwa. Uderzenie CBŚP w grupę prowadzącą „karuzelę podatkową” - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZORRO
Prezydent Białegostoku w Szpitalu zaszczepiony a jakże i Covid 19 go dopadł więc tak chronią szczepionki. Leżąc w szpitalu nie przechodzi łagodnie jak się nam wmawia
Dodaj ogłoszenie