MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14 emerytura 2024 - tabela netto. Sprawdź ile 14. emerytura wyniesie w tym roku. Kwoty czternastej emerytury 19.07.2024

OPRAC.:
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Ile wyniesie 14. emerytura w 2024 roku? Sprawdź wyliczenia
Ile wyniesie 14. emerytura w 2024 roku? Sprawdź wyliczenia TOMASZ GOLA/SPGW
Zbliżają się termin wypłaty 14. emerytury 2024. Ile wyniesie czternasta emerytura? Kiedy zostanie wypłacona i w jakiej wysokości? Kto otrzyma świadczenie emerytalne?

Czternasta emerytura 2024 ostanie wypłacona po wakacjach. 14. emerytura wpłynie na konta wraz z comiesięczną "zwykłą" emeryturą. W sprawie dodatkowego świadczeni dla emerytów podjęto już wszystkie ważne decyzje.

Ile wyniesie 14. emerytura w 2024 r?

14. emerytura2024 wyniesie 1780,96 zł brutto - oznacza to, że czternasta emerytura "na rękę" wyniesie 1492,67 zł netto.

Czternastkę w pełnej kwocie otrzymają osoby pobierające emerytury niższe niż 2900 zł brutto. Dla emerytów pobierających świadczenie powyżej tej kwoty 14. emerytura będzie obniżona według zasady złotówka za złotówkę.

Oznacza to, że czternasta emerytura będzie pomniejszona o kwotę jaką przekracza comiesięczne świadczenie ponad 2900 zł brutto. Najniższa czternasta emerytura wynosi 50 złotych. Jeśli będzie to mniejsza kwota, według zasady "złotówka za złotówkę", to 14. emerytura nie zostanie wypłacona.

Niższa "czternastka". Rok temu 14. emerytura dla seniorów pobierających comiesięczne emerytury niższe niż 2900 złotych brutto była o była o ponad 869 zł brutto wyższa i wynosiła 2650 zł brutto.

Kiedy będzie 14. emerytura i dla kogo 14. emerytura?

Wypłata 14. emerytury 2024 nastąpi tak jak w ubiegłym roku we wrześniu.

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

14. emerytura zostanie wypłacona osobom pobierającym świadczenia emerytalne emerytur i renty w systemie powszechnym oraz emerytur rolniczych. "Czternastki" wypłacane są świadczeniobiorcą z służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnyęch, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, kwotę wyższą niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w ust. 1, stosowaną do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia, mając na względzie sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych - art. 3. (ust. 6) Ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Uwaga! Czternasta emerytura nie może zostać zajęta przez komornika oraz innych potrąceń oprócz podatku dochodowego. "Czternastka nie jest brana pod uwagę przy ubieganiu się o świadczenia pomocy społecznej.

Waloryzacja emerytur w 2024 roku wyniosła 12,12 procent (tak wysoka waloryzacja związana byłą z wysoką inflacją w poprzednim roku, a to jest główny czynnik waloryzacji. Najniższa emerytura wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki