Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

140-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Paweł Bejda, wiceprezes OSP w Łowiczu dekoruje Krzysztofa Dałka Złotym Znakiem Związku OSP RP
Paweł Bejda, wiceprezes OSP w Łowiczu dekoruje Krzysztofa Dałka Złotym Znakiem Związku OSP RP Rafał Klepczarek
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowiczu w niedzielę (16 czerwca) świętowali 140. urodziny jednostki. Z okazji jubileuszu OSP w Łowiczu została odznaczona przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane druhom w naszym kraju.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się w kościele pijarskim, gdzie ks. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej odprawił nabożeństwo w intencji strażaków. Po jego zakończeniu uczestnicy przeszli w asyście orkiestry na teren muszli koncertowej na miejskich błoniach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości rocznicowe.

W ich ramach wręczono strażackie odznaczenia. Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP nagrodził druha Krzysztofa Dałka Złotym Znakiem Z OSP RP.

Z kolei złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Franciszek Gąsecki, Sławomir Król, Zbigniew Okraska oraz Dariusz Żelaźkiewicz. Srebrne odznaczenia tego typu trafiły natomiast do Bogumiła Gałaja, Radosława Iwańskiego, Dariusza Kołodziejczyka, Jacka Rutkowskiego, Jarosława Rybusa i Kamila Urbanka, a brązowe do: Roberta Chodorskiego, Łukasza Gałaja i Konrada Nogi.

Podczas niedzielnego jubileuszu wręczono także oznaki wzorowego strażaka. Dostali je: Damian Barański, Adrian Czapnik, Remigiusz Juchniewicz, Anna Papuga oraz Patryk Tarnowski. Tego dnia blisko 40 druhów otrzymało odznaki za wysługę lat. Najdłuższy, bo 55-letni staż w OSP w Łowiczu ma Andrzej Dzięgiel.

W dalszej części rocznicowego spotkania nastąpiło oficjalne przekazanie strażakom średniego wozu bojowego marki Man. Jest to piąty samochód gaśniczy wykorzystywany przez strażacką jednostkę, której prezesem jest Marek Przyżycki. Liczy ona 84 druhów, z których 38 jest przeszkolonych do brania udziału w akcjach gaśniczo-ratunkowych.

Niedzielną imprezę uświetnił koncert orkiestry dętej ZHP-OSP z Uniejowa oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Solczanie” z litewskich Solecznik.

Na rocznicowe obchody do Łowicza przyjechali strażacy z Francji i Litwy. Ci pierwsi z zaprzyjaźnionego z miastem nad Bzurą Montoire-sur-le-Loir, a drudzy z Solecznik, które zamieszkuje polska większość.

W 1864 roku w Kaliszu powstała pierwsza organizacja strażacka w Królestwie Polskim, a siedem lat później Straż Ogniowa Ochotnicza narodziła się w Częstochowie.

15 lat później grupa łowiczan z inicjatywy Pawła Trawińskiego przy wsparciu Romualda Oczykowskiego rozpoczęła starania o utworzenie straży łowickiej. 5 marca 1879 roku carskie władze zatwierdziły statut Towarzystwa Straży Ogniowej Ochotniczej, a 15 maja ukonstytuował się zarząd.

4 lipca 1879 r. odbyła się uroczysta inauguracja łowickiej straży poprzedzona nabożeństwem w dzisiejszej bazylice katedralnej. Strażacy za patronkę obrali widniejącą na historycznym sztandarze św. Wiktorię. Pierwszy sztandar został wręczony OSP w Łowiczu w 20. rocznicę jej utworzenia. 120 lat później papież Jan Paweł II poświęcił nowy sztandar łowickich druhów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki