Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15. Explorers Festival. Tam, gdzie przygoda spotyka się z nauką [ZDJĘCIA]

Michał Meksa
Zdobywcy szczytów, odkrywcy morskich głębin czy śmiałkowie, którym nie straszny lot na przyprawiających o zawrót głowy wysokościach. Takie osobistości, raz do roku, przybywają do Łodzi, by dzielić się z innymi swoimi historiami podczas organizowanego przez Łódzki Klub Trekkingowy, festiwalu Explo-rers. 6 listopada rozpocznie się już 15. edycja tej imprezy.

Już tradycyjnie, wśród gości tegorocznej edycji nie zabraknie postaci, których dokonania nadają się do umieszczenia na kartach powieści przygodowych. Adam Pustelnik i Krzysztof Wielicki opowiedzą o swoich górskich wyprawach. Ta tematyka zawsze stanowiła ważną część festiwalu, jednak ta edycja jest pod tym względem wyjątkowa.

- W tym roku obchodzimy 60. rocznicę zdobycia Mount Everest - tłumaczy Zbigniew Łuczak, pomysłodawca i główny organizator imprezy. - Z kolei 33 lata temu, pierwszego zimowego wejścia na Everest dokonał Krzysztof Wielicki. Stąd też jego obecność na festiwalu. Opowie o swojej drodze na koronę Himalajów.

Nie tylko w górach przeżywać można wielką przygodę. Czech Dalibor Carbol podzieli się wspomnieniami ze swoich niezwykłych wypraw na paralotni. Linda Bortoletto, pochodząca z Francji, wprowadzi słuchaczy w fascynujący świat odciętych od cywilizacji buddyjskich klasztorów. Znany z anteny radiowej "Trójki" Marek Niedźwiecki opowie o swoich przygodach w Indiach i Australii. Gości jest znacznie więcej, a każdy z nich ma do opowiedzenia historię, która może zainspirować największego nawet mieszczucha do podjęcia wyprawy w nieznane.

Podczas imprezy nie zabraknie też projekcji filmowych. W tym roku, organizatorzy przygotowali dwa ciekawe pokazy. Bohaterem filmu "Człowiek pająk" jest słynny Alain Robert, wspinacz, którego pasją jest zdobywanie szczytów najwyższych drapaczy chmur na świecie. Kolejny film, "Samotność w ścianie", to historia Alexa Honnolda, który w pojedynkę i bez zabezpieczeń, wspina się na wysokie skały.

Jednak Explorers Festival, to nie tylko opowieści o wielkiej przygodzie.

- Zależało mi na tym, by pokazać młodym ludziom, że warto zdobywać wiedzę - mówi Zbigniew Łuczak. - Niech zobaczą, jak teoria przekłada się na praktykę. W jaki sposób, technologia i nauka pomagają w wielkiej przygodzie.

Właśnie w oparciu o tę ideę powstało "Laboratorium przygody". Jest to tworzony we współpracy z Politechniką Łódzką (na której terenie odbywa się znaczna część imprezy), cykl wykładów dla uczniów. W tym roku, ich tematy skupią się wokół tego, w jaki sposób technologia może wykorzystać siły natury, tak by pomagały one śmiałkom pragnącym przekraczać kolejne, nieprzekraczalne bariery. Prelegenci z PŁ, Polskiej Akademii Nauk, oraz zagraniczni goście, opowiedzą uczniom o wykorzystywaniu energii słonecznej i siły wiatru, w wielkiej przygodzie. Słuchacze dowiedzą się też wiele o lotach w stratosferze i początkach turystyki kosmicznej.

Swój wkład w organizację festiwalu miał też Uniwersytet Łódzki. Uczelnia jest gospodarzem "Wielkiej lekcji geografii". Podczas tego cyklu spotkań z wybitnymi naukowcami, słuchacze poznają fascynujące tajemnice lodowców. W tej części festiwalu, wyłoniona zostanie też najlepsza szkoła, która otrzyma ufundowaną przez prezesa TVP nagrodę - 5 tys. zł.

Także podczas spotkań z zaproszonymi gośćmi nie zabraknie wątków naukowych. Auden Comment i Claudio Lonardi ze Szwajcarii opowiedzą o projekcie Clip Air, który już w niedalekiej przyszłości może całkowicie zrewolucjonizować transport lotniczy.

15. Explorers Festival potrwa od 6 do 10 listopada. Spotkania z gośćmi odbywać będą się w Sali Widowiskowej PŁ. Szczegółowe informacje o programie i cenach wejściówek znaleźć można na stronie internetowej explorersfestival.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki