Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15. Międzynarodowe Triennale "Małe Formy Grafiki" w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Małe grafiki mają wielką moc. Trzeba tylko pozowlić im zadziałać na wyobraźnię. W Ośrodku Propagandy Sztuki oglądać można dorobek Konkursu "Grafika warszawska" z Galerii Test
Małe grafiki mają wielką moc. Trzeba tylko pozowlić im zadziałać na wyobraźnię. W Ośrodku Propagandy Sztuki oglądać można dorobek Konkursu "Grafika warszawska" z Galerii Test Krzysztof Szymczak
Masę zaskoczeń przynosi długo wyczekiwane 15. Międzynarodowe Triennale "Małe Formy Grafiki", organizowane przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w momencie szczególnym - w roku jubileuszu 90-lecia istnienia. W 2013 roku na konkurs wpłynęły grafiki 752 artystów ze wszystkich niemal kontynentów. Ostatecznie jury zakwalifikowało do Triennale 881 grafik autorstwa 349 twórców z 49 krajów (w tym z tak egzotycznych jak Bahrajn, Malezja, Wenezuela czy RPA).

Bogactwo zastosowanych technik, preferowanych stylów i tematów może budzić pytanie o kryteria doboru. Podstawowa zasada - można nadsyłać prace w technikach szlachetnych (druku wklęsłego, wypukłego, płaskiego i sitowego), nie jest za taką uważana rozpowszechniona szeroko grafika cyfrowa, choć rozważana jest jej obecność na Triennale. Zgłaszać można tylko prace zrealizowane w ostatnich trzech latach. Dla jurorów najważniejsze są zaś: jakość pomysłu i wykonania, koncentracja treści wobec niewielkiego formatu, pomysłowość w wykorzystaniu płyt graficznych, z której powstają prace.

Podczas inauguracji "Małych Form Grafiki" Medale Honorowe otrzymało 12 artystów: Uta Clemens, Barbara Górska, Ole Folmer Hansen, Jarosław Kaczmar, Witold Kaliński (ASP w Łodzi), Kamil Kukla, Susan Pye, Masataka Kuroyanagi, Christine Ravaux, Nauer Spíndola, Cleo Michéle Wilkinson i Piotr Żaczek. Projekt medalu opracowała Ewa Tyc-Karpińska, absolwentka ASP w Łódzi, autorka projektu polskich monet, m.in. dwuzłotówek upamiętniających 150. rocznicę Powstania Styczniowego.

Wystawę główną można oglądać w zrewitalizowanym pałacu Leopolda Kindermanna, czyli w Galerii Willa (ul. Wólczańska 31). Ponadto podczas 15. Triennale oglądać można trzy wystawy towarzyszące.

Nie można przegapić kontemplacyjnej wystawy "Shigeki Tomura - Drzewo" w Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113). Tworzy ją kolekcja 46 miniatur graficznych w technikach akwaforty i suchorytu (tzw. suchej igły), dzięki czemu sprawiają one wrażenie swobodnego szkicu ołówkowego.

Urodzony na japońskiej wyspie Honsiu (w prefekturze Aomori) Tomura mieszka i pracuje w Morioce. Jest pięciokrotnym laureatem Medalu Honorowego Triennale (pierwszy raz w 1989 roku). Grafiki składające się na wystawę odwołują się do tradycyjnych japońskich przedstawień i form, nacechowanych lekkością i harmonią, w których ważną rolę odgrywa kontakt z naturą (w symbolice japońskiej właśnie drzewa reprezentują świat idealny). Prace Tomury są niezwykle sugestywne. Skupiając się na obrazie można niemal usłyszeć szum gałęzi niewielkich drzew uginających się pod strugami letniego deszczu czy szmer niewielkich, gnanych wiatrem fal jeziora.

W piątkowe popołudnie w Galerii Bałuckiej (Stary Rynek 2) otwarto wystawę "Siła błękitu" - barwnych linorytów łodzianki Magdaleny Kacperskiej, laureatki Medalu Honorowego 14. Triennale (nominowana była także przez jury tegorocznej edycji). Czerpiąca z nurtu abstrakcji geometrycznej artystka akcentuje w swych pracach ogromne znaczenie formy i koloru. Trzecim ważnym elementem jej grafik jest potęgujące iluzyjność przestrzeni światło.

Od piątkowego wieczoru w Ośrodku Propagandy Sztuki (Park im. H. Sienkiewicza) prezentowany jest dorobek Konkursu "Grafika warszawska" (z kolekcji Galerii Test), który jest przykładem ekspansji technik komputerowych.

W galeriach Kobro i OdNowa w łódzkiej ASP wystawa "Wtajemniczeni. Wtajemniczani" obejmuje prace polskich laureatów Triennale z lat 1979-2011 i grafiki wykładowców Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki Artystycznej.

W tegorocznym jury zasiedli: prof. Krzysztof Tomalski - przewodniczący, dziekan Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, Bogusław Deptuła - krytyk i historyk sztuki, Elżbieta Fuchs - dyrektor MGS w Łodzi, prof. Zbigniew Purczyński - ASP w Łodzi i dyrektor Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS Urbino, Giuliano Santini. Triennale potrwa do28 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki