Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa coraz gorętsza atmosfera. Zaraz cały świat będzie tu pokazywał swe prace

Międzynarodowe Triennale Tkaniny jest największą i najbardziej prestiżową wystawą promującą sztukę włókna. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 1972 r. Tegoroczna, 15. edycja, rozpocznie się w poniedziałek 9 maja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, które sprawuje pieczę nad organizacją i poziomem artystycznym selekcjonowanych i prezentowanych dzieł. MTT jest jednocześnie wystawą i konkursem, a jego międzynarodowe jury tworzą uznani w świecie eksperci i artyści zajmujący się sztuką włókna.

Siódme Triennale (z 1992 r.) trwało najdłużej - 182 dni. Na trzeciej edycji (w 1978 r.) pokazano najwięcej prac - aż 204, największej ilości artystów (również 204). Z kolei w 2004 r., na 11. Triennale Tkaniny zagościło najwięcejreprezentacji państwowych - 55. Dzięki organizacji MTT, Centralne Muzeum Włókiennictwa otrzymało aż 160 darów od 144 darczyńców z 57 państw. Byli to tej klasy artyści, co Wojciech Sadley, Alvaro Diego Gomez Campuzano, Anne Morrell, Ewa Maria Andryszczak i Natalia Piontek.

CZYTAJ TEŻ: Noc Muzeów 2015 w Łodzi. Centralne Muzeum Włókiennictwa

W tegorocznej edycji wystawy weźmie udział 135 artystów, reprezentujących 46 krajów z Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Wyboru uczestników dokonali konsultanci z poszczególnych krajów, których pracę organizuje Rada Programowa MTT.

Ponadto 15. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny tradycyjnie już będzie towarzyszyć ponad 90 wystaw, które odbędą się w tym roku w całej Polsce. Część z nich to cykliczne wystawy międzynarodowe i krajowe w największych ośrodkach tkackich, takich jak Gdynia (10. Baltic Mini Textil), Kowary, Jelenia Góra (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Włókna), Krosno („Z Krosna do krosna” 9. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej). Cztery z nich odbędą się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Do 13. Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej jury zakwalifikowało 101 prac polskich artystów. 11. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej zaprezentuje 77 najciekawszych prac. Po raz drugi w historii Centralne Muzeum Włókiennictwa otworzy się również na „tkaninę młodych”. Stanie się to za sprawą 2. edycji Young Textile Art Triennial „YTAT”, którego idea zrodziła się w Katedrze Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Na ostatniej z wystaw pokazane będą prace studentów z 21 wyższych uczelni artystycznych z Bratysławy, Brukseli, Bukaresztu, Chicago, Helsinek, Hradec Králové, Liberca i Pragi (z Czech), Ljubljany, Lwowa, Sofii, Suginami i Sagamikary (obie z Japonii), Tartu (Estonia), Tallinna, Tokio, Wilna i Yokohamy. A to nie koniec tegorocznych wydarzeń.

CZYTAJ TEŻ: Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi. Przyjedzie 135 artystów z 46 krajów

Kolejną wystawą będzie 12. Ogólnopolskie Biennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Liceów Plastycznych, którego organizatorem jest Liceum Plastyczne im. A. Grottgera w Supraślu. Ideą dwóch ostatnich wystaw jest promocja młodych twórców i wprowadzenie ich „na salony”. A takim, bez wątpienia światowym salonem, jest Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi. Tymczasem we wczesnych latach 60. XX wieku tylko środowisko warszawskie, ze względu na potencjał artystyczny, było predysponowane do przygotowania wystawy w formule triennale. Jednak, jak się dziś podejrzewa, sukcesy tamtejszych artystów uśpiły uwagę stołecznych organizatorów. Około roku 1970 Łódź zapragnęła podkreślić na artystycznej mapie Polski swą pozycję - jej rangę określiła siła artystów i artystów-projektantów skupionych wokół ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dziś ASP). Działania zmierzające do zorganizowania takiego wydarzenia otrzymały wsparcie państwa i zakładów przemysłowych. Także dlatego do roku 1981, zgodnie z postulatem „symbiozy sztuk”, bliskim łódzkiemu środowisku, na Tiennale prezentowano dokonania na polu tkaniny unikatowej i tkaniny przemysłowej. Gdy rezygnowano z tej drugiej (jej formuła okazała się nieatrakcyjna, nie była też akceptowana przez zagranicznych artystów), nikt nie miał wątpliwości, że MTT obroni się wyłącznie tkaniną artystyczną.

15. MTT towarzyszyć będzie bogato ilustrowany dwujęzyczny katalog, który zaprezentuje sylwetki uczestników i ich prace, biogramy jurorów i teksty omawiające tendencje w światowej tkaninie artystycznej.

CZYTAJ TEŻ: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: Unikalna kolekcja efektem relaksu na Bali

Siedziba
Organizatorem Triennale Tkaniny jest Centralne Muzeum Włókiennictwa, unikalna placówka, miesząca się od 1960 r. w Białej Fabryce Geyera. Początek odrębnej instytucji kultury dał Dział Tkactwa w Muzeum Sztuki w Łodzi, utworzony przez Krystynę Kondratiukową w 1952 r.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 11-17 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki