15 mln kary za wycinkę drzew [ZDJĘCIA]

  15 mln kary za wycinkę drzew [ZDJĘCIA]

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  15 mln kary za wycinkę drzew [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Łódzki magistrat wydał wojnę nielegalnym wycinkom drzew prowadzonym na cele inwestycyjne. Pierwsza nałożona kara to aż 15 mln zł. Za jedno wycięte drzewo można zapłacić nawet 200 tys. zł.
  Gigantyczną karę 14 mln 588 tys. zł nałóżył łódzki magistrat na właściciela terenu między rzekami Jasień a Olechówką. Nielegalnie wycięto tam około 150 dorosłych drzew.

  Teren należy do osoby fizycznej. Jednak wcześniej wystąpiła ona do łódzkiego magistratu o warunki zabudowy dla osiedla domów wielorodzinnych. Dlatego urzędnicy uznali, że właściciel ściął drzewa w celach inwestycyjnych.

  - Wiemy, że zrobił to tylko dlatego, że chce tam wybudować osiedle - mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor departamentu prezydenta Łodzi.

  Zobacz też:W proteście przeciw wycince drzew rozsypali przed Sejmem... trociny

  Tymczasem zgodnie z obowiązującymi od tego roku, przepisami, właściciel terenu może wyciąć drzewa bez zezwolenia tylko wtedy, jeśli nie będzie to służyć działalności gospodarczej.

  Zgodnie z przepisami, właściciel terenu powinien był wystąpić o pozwolenie na wycinkę do urzędu marszałkowskiego. Ale tego nie zrobił. Dlatego łódzki magistrat postanowił przykładnie go ukarać. Z działki między Jasieniem i Olechówką zniknęło 140 drzew: około 90 dorodnych dębów i ponad 50 brzóz. Dlatego kara jest ogromna: 14 mln 588 tys. zł.

  Kwota ta wynika z maksymalnych kar jakie zgodnie z prawem może nałożyć gmina: 1 tys. zł za każdy centymetr obwodu ściętego drzewa.

  Tomasz Piotrowski podkreśla, że po zapłaceniu tak gigantycznej kary inwestycja mieszkaniowa przestanie być opłacalna.

  - W tej sytuacji mieszkanie musiałoby kosztować z 15 tys. zł za metr kwadratowy - ocenia Piotrowski.

  Urzędnicy przyglądają się też wycince w centrum miasta na Manhattanie koło ul. Sienkiewicza. Z parkingu wycięto tu ok. 40 drzew. Teren ten też znajduje się w rękach osoby fizycznej. Działa tam komercyjny parking, a dodatkowo właściciel wystąpił o warunki zabudowy i decyzję środowiskową dla postawienia w tym miejscu bloku.

  Drzewa zostały już zmierzone, urzędnicy zbierają też zeznania oburzonych mieszkańców.

  - Wydaje się, że tylko za jedno, najbardziej okazałe drzewo naliczymy ok. 200 tys. zł kary - ocenia Michał Baryła, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi.

  Czytaj też:Lex Szyszko. W Łodzi nie będą wycinać drzew bez pytania

  Magistrat prowadzi 13 postępowań przeciwko właścicielom terenów, na których wycinkę urzędnicy uznali za nielegalną. Wśród nich jest też sprawa supermarketu, który ma powstać na działce ogołoconej wcześniej przez osobę fizyczną.

  Urzędnicy zdają sobie sprawę, że właściciele wykarczowanych terenów będą się uchylać od płacenia gigantycznych kar. - Jeżeli będziemy musieli przejść pełną ścieżkę w sądzie, Zrobimy to. Chcemy dać jasny sygnał innym inwestorom - podkreśla Piotrowski. - Nie będzie żadnej litości i zgody na nielegalną wycinkę drzew w Łodzi. Nowe przepisy nie oznaczają, że bezkarnie i bez zezwolenia każdy może wyciąć drzewo na swojej działce - pracownik magistratu.

  Urzędnicy mają też przyjrzeć się zgłoszonym wcześniej sygnałom dotyczącym wycinanych drzew i sprawdzić, czy po jakimś czasie nie będzie tam prowadzona działalność gospodarcza.

  Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy zwane potocznie lex Szyszko. Umożliwiają one prywatnym właścicielom wycięcie drzewa bez pytania lokalnych władz o zgodę (tak było wcześniej). Prywatny właściciel może wyciąć drzewa, ale nie w związku z celem komercyjnym. Według szacunków magistratu, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy obowiązywania nowych przepisów z prywatnych działek na terenie miasta zniknęło ok. tysiąca drzew.

  WYCINAJĄ I SADZĄ
  W Łodzi tną drzewa od lat

  W ubiegłych latach, gdy na wycinkę drzew trzeba jeszcze było mieć zezwolenia, łódzki magistrat wydawał zgody na wycięcie około 10 tys. drzew rocznie. W rekordowym 2010 r. zezwolono na ścięcie 13 tys. drzew. W sumie w latach 2008-2014 wydano zgodę na prawie 66 tys. drzew. W zamian nakazano zasadzenie 41,5 tys. drzew. To oznacza że z Łodzi zniknęło prawie 25 tys. drzew.

  Magistrat sam też wycina

  Na początku roku oburzenie wywołało wycięcie kilkunastu drzew na Starym Polesiu. Okazało się jednak, że to nie prywatni inwestorzy, ale magistrat. Sześć drzew zniknęło przy okazji budowy parku kieszonkowego na rogu Lipowej i Struga, 10 przy zamianie ulicy Pogonowskiego w ulicę - ogród. Miasto tłumaczyło, że wycinki były spowodowane złym stanem technicznym i umiejscowieniem drzew. Z powodu oburzenia wprowadzono jednak bardziej przejrzystą politykę informowania mieszkańców o wycinkach. Wszystkie planowane wraz z adresem i uzasadnieniem można znaleźć na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej: zzm.lodz.pl w sekcji Biluletynu Informacji Publicznej.

  W tym roku miasto planuje zasadzić 2 tys. drzew i około 50 tys. krzewów. Ale dwa lata temu plan nasadzeń wyniósł aż 5 tys. drzew.
  MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI
  MATURA 2017 ANGIELSKI PODSTAWOWY [ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE, PYTANIA]
  MATURA 2017 ANGIELSKI ROZSZERZONY [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI, PYTANIA, ZADANIA, TRANSKRYPCJE]
  Matura 2017: język angielski poziom podstawowy [arkusze cke, odpowiedzi, pytania]
  MATURA 2017: Matematyka poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ZADANIA]
  MATURA 2017. MATEMATYKA ROZSZERZONA Co było? [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI]
  MATURA 2017 WOS poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI, PYTANIA,ZADANIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (50)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj nieładnie

  Zifo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Co za naród. Tak zazdrośni zawistni i mściwi jeden względem drugiego że nawet o prywatne drzewko potraficie dzwonić do władz donosić fotografować skarżyć. Sąsiad na sąsiada przyjaciel na...rozwiń całość

  Co za naród. Tak zazdrośni zawistni i mściwi jeden względem drugiego że nawet o prywatne drzewko potraficie dzwonić do władz donosić fotografować skarżyć. Sąsiad na sąsiada przyjaciel na przyjaciela rodzina na rodzinę. Bo on coś ma coś uhodował coś ściął a ja tego nie mam!!!! Człowieku jeden z drugim kupuj sadz hoduj też będziesz miał któż broni. Sąsiad lepszy jak rodzina pierwszy w potrzebie tak jest w cywilizowanych krajach a tu tylko kukanie zza płotu zza firanki co robi i od razu telefonn kamera .....
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oj nieładnie

  gargamel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  niszczyć przyrodę. Przyroda służy wszystkim, a takie zachowanie właściciela działki świadczy tylko o żądzy pieniądza i myśleniu tylko o sobie. Pięknie Łódź wygląda w centrum, gdzie brak jest drzew....rozwiń całość

  niszczyć przyrodę. Przyroda służy wszystkim, a takie zachowanie właściciela działki świadczy tylko o żądzy pieniądza i myśleniu tylko o sobie. Pięknie Łódź wygląda w centrum, gdzie brak jest drzew. W zasadzie to niech wycina, kiedyś przyroda się odpłaci - zwiększonym smogiem, a co za tym idzie zdrowiem, zalewaniem domów, w grunt woda wsiąka i jeszcze tornado by się przydało, aby dachy na pustkowiu pozrywało. Pieniądze się skończą a wokół zostaną same betony i problemy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W lesie

  Cv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jesteście najbardziej zalesionym krajem
  Unii. 1/3 lasy, więc i tlenu, zwierząt, drzew, drewna opałowego przeróbkowego pod dostatkiem. Prawie w buszu a krzyczą że się duszą. Dusi was histeria nie...rozwiń całość

  Jesteście najbardziej zalesionym krajem
  Unii. 1/3 lasy, więc i tlenu, zwierząt, drzew, drewna opałowego przeróbkowego pod dostatkiem. Prawie w buszu a krzyczą że się duszą. Dusi was histeria nie powietrze i zazdrość że ktoś ma drewno czy działkę a wy nie.
  Taki obszar pod lasami a wy taki krzyk o prywatne drzewa na rolnych czy budowlanych które stanowią hodowlę własną i na własny koszt właściciela. Jak wam mało lasów to niech rząd za darmo rozda sadzonki każdemu z gruntem po kilka sztuk i to pilnuje, kto bez gruntu niech płaci podatek zielony tamtym na zieleni utrzymanie. Prześcogujecie się w pomysłach jak znowelizować by dokopać temu z drzewami. Miliony na urzędników papiery auta służbowe. Drzew wam z tego nie przybędzie a wręcz odwrotnie Czy wogóle myślicie?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamordyzm

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  wlasnie przez postawe MOJE I MOGE WSZYSTKO mamy zakatowane dzieci, powieszone na drzewach koty czy zaglodzone np krowy albo smalec z psow....to jest fajne??
  czy mozna sobie bezkarnie zrobic...rozwiń całość

  wlasnie przez postawe MOJE I MOGE WSZYSTKO mamy zakatowane dzieci, powieszone na drzewach koty czy zaglodzone np krowy albo smalec z psow....to jest fajne??
  czy mozna sobie bezkarnie zrobic smietnisko na wlasnym placu? albo sklad odpadow toksycznych?? albo obornik wywiezc?? ostatnio byly ogromne protesty bo ktos chcial na WLASNYM PLACU spalarnie zwierzat zrobic!!! skad te protesty??? przeciez wlasnosc prywatna i wolnosc Tomku!!! ano bo ten durny narodzik tylko u siebie chce robic co mu do lba przyjdzie ale od innych oczekuje ciszy, spokoju i zapachu fiolkow i zeby aby JEGO wlasnosci nie zaszkodzili... zamordyzm w pełnej krasie...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  X

  Xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Co to ma wspólnego z drzewami? Drzewa nie biorą się znikąd, same się nie utrzymują a podatek gruntowy krasnoludki nie płacą a sam właściciel. Nic dziwnego że jak ponosi straty to i po to by kiedyś...rozwiń całość

  Co to ma wspólnego z drzewami? Drzewa nie biorą się znikąd, same się nie utrzymują a podatek gruntowy krasnoludki nie płacą a sam właściciel. Nic dziwnego że jak ponosi straty to i po to by kiedyś coś z tego mieć i wkurza się gdy obca osoba prubuje mu tym rządzić, wtrąca się zabrania wyciąć a grosza nie dokłada bo ma to wszystko gdzieś. Nie jest jej to nie łoży na to. I tu rząd powinien spraweiedliwość wprowadzić. Skoro samorządy tyle lat nie zadbały o to by zieleni publicznej było pod dostatkiem i przez to teraz macki muszą trzymać w prywatnych a miały za co bo od dawna są olbrzymie opłaty i kary to niech chociaż ci co drzew nie utrzymują swoich i wzyscy miastowi płacą na rzecz utrzymywania drzew na działkach prywatnych. Nie może tak być że tylko buzią będą wymuszać. Jak zaczną płacić to im się od razu w głowach rozjaśni i do rozumu dojdzie że życie drzew kosztuje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  busz

  halina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ano jakby troche sie chcialo poczytac to by sie drzew olbrzymich nie sadzilo i buszu na placu nie robilo...ale przeciez trzeba widziec wiecej niz czubek wlasniego nosa i najblizsze 5 lat a to...rozwiń całość

  ano jakby troche sie chcialo poczytac to by sie drzew olbrzymich nie sadzilo i buszu na placu nie robilo...ale przeciez trzeba widziec wiecej niz czubek wlasniego nosa i najblizsze 5 lat a to akurat nie jest specjalnosc polaczkowa...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja !!!

  kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ci co wycinaja bez opamietani to ten sam sort co smieci do lasu wyrzuca, pali smieci w piecu i psy w rzekach tomi.. sa swiecie p[rzekonani ze sa pępkiem swiata i ze wszystko moga! ale jak sasiad...rozwiń całość

  ci co wycinaja bez opamietani to ten sam sort co smieci do lasu wyrzuca, pali smieci w piecu i psy w rzekach tomi.. sa swiecie p[rzekonani ze sa pępkiem swiata i ze wszystko moga! ale jak sasiad robi dokladnie to samo to zaraz go podpierdol.a...bo przeciez ON smieci, smrodzi i zneca sie nad zwierzetami!!! JA tego nie robie! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krotkowzrocznosc...

  dorr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Postawa zwolennikow wycinki pokazuje doskonale brak zainteresowania srodowiskiem zycia, brak zaangazowania w ekologie oraz krotkowzrocznosc polakow..
  Wielbiciele pił maja tylko 1 argument ( i to...rozwiń całość

  Postawa zwolennikow wycinki pokazuje doskonale brak zainteresowania srodowiskiem zycia, brak zaangazowania w ekologie oraz krotkowzrocznosc polakow..
  Wielbiciele pił maja tylko 1 argument ( i to slaby) o prawie wlasnosci..ze niby ich te drzewa i ze moga se wycinac.. ale ze cienia nie ma, ze nie ma drzew produkujacych tlen i wiazacych metale ciezkie ze smogu np..? ze to dom dla caalej rzeszy organizmow?? ze przyczynili sie do ocieplenia klimatu?? niee to nie oni przeciez to dzungla amazonska i jej wycinka sa odpowiedzialne !!
  Tylko kasa, kasa i moje ja tu i teraz sie dla takich wqazne 0 przejecia WLASNYMI dziecmi!! za chwile bd je wywozic do znajomych na wies zeby tam pooddychaly sw. powietrzem chociaz mieli ogrod pelen drzew zamin je wycieli...buractwo , chamstwo i zbydlecenie... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do eko

  Zenon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Tak znasz się na tej całej ekologgi to powiedz mi proszę ile sam drzew posadziłeś? Ile masz na działce? A jak nie masz gdzie sadzić to ile raxy na ochotnika w czynie społecznym zgłosiłeś się sam i...rozwiń całość

  Tak znasz się na tej całej ekologgi to powiedz mi proszę ile sam drzew posadziłeś? Ile masz na działce? A jak nie masz gdzie sadzić to ile raxy na ochotnika w czynie społecznym zgłosiłeś się sam i ile sadzonek wsadziłeś by twoje dzieci miały kiedyś czym oddychać a klimat przestał się ocieplać. Jestem przekonany że samochodu też nie używasz,jeżdzisz rowerem prawda? Bo jeżeli nie to żadny z ciebie ekolog a zwykły wygodniś który oczekuje że to wszyscy inni mają robić płacić, sadzić i utrzymywać i dawać jego rodzinie tlen, czyścići powietrze z jego aut itd...... Dobrze ktoś napisał. Ci co nie mają drzew powinni płacić daninę do urzędu a ten mógłby za to rekompensować tych co drzewa utrzymują i ponoszą koszty a nieraz straty z tym zeiązane. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dęby

  dorr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  mam 3 200 letnie dęby na działce 350m kw. o ogromnych koronach. ... chcesz się policytowac??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dąb

  Zym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wszystko jasne. Jak rozumiem te dęby to pomiki. Chętnie byś się pozbył zrobił altankę.tuje trawniczek czy grządkę warzywną ale nie możesz. Chętnie byś sprzedał ale nikt nie kupi. Więc złościsz się...rozwiń całość

  Wszystko jasne. Jak rozumiem te dęby to pomiki. Chętnie byś się pozbył zrobił altankę.tuje trawniczek czy grządkę warzywną ale nie możesz. Chętnie byś sprzedał ale nikt nie kupi. Więc złościsz się gdy inni mogą wyciąć , skoro ja mam niech inni też mają a co mają mieć lepiej. Samorząd powinien ci to rekompensować a pewnie tak nie jest. Kto nie ma ma spokój a powinien płacić dla takich jak ty i być wdzięczny że masz je u siebie i znosisz wszystkie niedogodności i ograniczenia z nimi związane. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kupią?

  Aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Samorząd powinien odkupić od Ciebie tą z dębami na cel publiczny płacąc 500 zł za każdy centymetr drzewa. No przecięż też tyle by chcieli gdybyś chciał je wyciąć, tak sobie wartość drzewa cenią...rozwiń całość

  Samorząd powinien odkupić od Ciebie tą z dębami na cel publiczny płacąc 500 zł za każdy centymetr drzewa. No przecięż też tyle by chcieli gdybyś chciał je wyciąć, tak sobie wartość drzewa cenią niech sami też tak płacą zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak kultury

  niobe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  taaa przepis o mozliwosci wycinania drzew byl dla polaczkow jak brzytwa w malpich rekach... czemu zaczela sie hekatomba drzewostanu? czemu kazdy janusz z grazynka za pily zlapali na zajutrz po...rozwiń całość

  taaa przepis o mozliwosci wycinania drzew byl dla polaczkow jak brzytwa w malpich rekach... czemu zaczela sie hekatomba drzewostanu? czemu kazdy janusz z grazynka za pily zlapali na zajutrz po wprowadzeniu przepisow..? BO MOGLI!!! i nie szukajmy to jakiejs filozofii , jakichs checi rozporzadzania wlasnym majatkiem ..to zwyczajne buractwo jest! w cywilizowanych krajach dzialka ze starodrzewem ma duuzo wieksza wartosc niz łysa bo jest oznaka prezstiżu, bogactwa i klasy... Bydlo ma łyse polany bo z braku kultury nie ma tradycji nie ma kto dbac o parki przydomowe czy chocby drzewo ktore zasadzil protoplasta rodu... tylko swolocz i menelstwo wycina byle wyciac i spalic z oponami w piecu...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za duże

  Bil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  No i masz odpowiedz dlaczego tną. Sam piszesz że działka z drzewami w krajach cywilizowanych jest droższa ale tam i przepisy prwnie są cywilizowane. U nas działki budowlanej z drzewami nie kupi...rozwiń całość

  No i masz odpowiedz dlaczego tną. Sam piszesz że działka z drzewami w krajach cywilizowanych jest droższa ale tam i przepisy prwnie są cywilizowane. U nas działki budowlanej z drzewami nie kupi nikt, nic nie jest warta Isunięcie drzewa czy kilku drzew w razie gdybyś chciał budować to koszt taki że przewyższa koszt budowy. Tylko szaleniec by to kupił Te opłaty są stanowczo przesadzone i niewspółmierne do ubytku w przyrodzie jaki powstanie po jego wycięciuzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Opłata za usunięcie drzew jest kilka razy wyższa niż kosztuje działka. Kto kupi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  braki w mozgu..?

  ehh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  czegos tu nie rozumiem...jest tyyyyle wolnych dzialek w miescie .same betoniki..albo za miastem w szczerym polu...mozna sobie kupic albo sie wyprowadzic..?? pozniej takie dekle nasadzaja sobie...rozwiń całość

  czegos tu nie rozumiem...jest tyyyyle wolnych dzialek w miescie .same betoniki..albo za miastem w szczerym polu...mozna sobie kupic albo sie wyprowadzic..?? pozniej takie dekle nasadzaja sobie drzewek , dbaja podlewaja tylkko po to zeby je w pien wyrznac jako dorodne okazy...braki w mozgu jakies..??zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ptaszki

  Golik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Nie ma zakazu ścięcia drzewa w okresie lęgowym. Jest zakaz niszczenia gniad, płoszenia gdy tam gniazdują lub żerują. By nałożyć karę musi być niezbity dowód że w chwili wycinki zniszczono gniazdo,...rozwiń całość

  Nie ma zakazu ścięcia drzewa w okresie lęgowym. Jest zakaz niszczenia gniad, płoszenia gdy tam gniazdują lub żerują. By nałożyć karę musi być niezbity dowód że w chwili wycinki zniszczono gniazdo, przepłoszono i wypędzono ptaki czy inne zwierzątka które faktycznie w ty momencie tam były. Nie można oskarżać na zasadzie domniemania bo.....mogły być. Pomiędzy mogły być a były jest zasadnicza roóżnica. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opodatkować bezdrzewnych!!

  Miś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Wprowadzić podatek dla bezdrzewnych na utrzymanie zieleni i rekompensatę dla tych co drzewa utrzymują!!!! Na wykup od prywatnych działek zadrzewionych. To jedyne sprawiedliwe zozwiązanie. Od razu...rozwiń całość

  Wprowadzić podatek dla bezdrzewnych na utrzymanie zieleni i rekompensatę dla tych co drzewa utrzymują!!!! Na wykup od prywatnych działek zadrzewionych. To jedyne sprawiedliwe zozwiązanie. Od razu przestali by kłapać, manifestować, sypać trociny , żądać zaostrzeń i zarządzać drzewem które jest za płotem sąsiada. Od razu krzyczeli by w drugą stronę z jakiej racjii mają utrzymywać czyjeś prywatne drzewa. No właśnie, a z jakiej racji prywatny ma.sam utrzymywać dla nich. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za co?

  342 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Jednego nie rozumiem. Dlaczego mam do publicznej kasy wpłacić za drzewo gdy to drzewo jest MOJE. Bo robię straszny ubytek w przyrodzie? A gdy bym tego drzewa nigdy nie posadził ubytku by nie było?...rozwiń całość

  Jednego nie rozumiem. Dlaczego mam do publicznej kasy wpłacić za drzewo gdy to drzewo jest MOJE. Bo robię straszny ubytek w przyrodzie? A gdy bym tego drzewa nigdy nie posadził ubytku by nie było? To nie żadna opłata a kara za to że sadziłem. Gdy bym nie był taki pracowity opłaty bym nie miał. To się kupy nie trzyma. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie sadzic!!!

  halina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  trzeba bylo nie sadzic...!!! czy jak ktos ma dzieci ale mu sie znudzily to moze je w beczkach zakisic..?? chyba nie..to juz bylo...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie twoje!

  hal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  twoje to moze bylo jak mialo 5- 10=-15 lat.. a jak ma 100 czy 150 lat to tez twoje barania glowo.?? ty mu zycia nie dales.. ogromna korona starego drzewa nie jest niczyja wlasnoscia tylko...rozwiń całość

  twoje to moze bylo jak mialo 5- 10=-15 lat.. a jak ma 100 czy 150 lat to tez twoje barania glowo.?? ty mu zycia nie dales.. ogromna korona starego drzewa nie jest niczyja wlasnoscia tylko srodowiskiem zycia dla milionow zywych organizmow!! To jak wymyalic sobie ze jak kupilem jezioro to mam prawo zrobic z nim co chce... nie - nie masz prawa. amen.zwiń

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny