ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wystawa Kotów w Łodzi.

  Rozwiń
  15 mln złotych na promocję Łodzi. Pieniądze mają pomóc...

  15 mln złotych na promocję Łodzi. Pieniądze mają pomóc przyciągnąć inwestorów

  los

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dzięki pieniądzom miasto będzie promowało się na największych międzynarodowych targach oraz wydarzeniach branżowych, takich jak targi nieruchomości w

  Dzięki pieniądzom miasto będzie promowało się na największych międzynarodowych targach oraz wydarzeniach branżowych, takich jak targi nieruchomości w Cannes ©Krzysztof Szymczak

  Biuro Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Łodzi wyda ponad 15 mln zł na wsparcie gospodarcze miasta oraz regionu.
  Dzięki pieniądzom miasto będzie promowało się na największych międzynarodowych targach oraz wydarzeniach branżowych, takich jak targi nieruchomości w

  Dzięki pieniądzom miasto będzie promowało się na największych międzynarodowych targach oraz wydarzeniach branżowych, takich jak targi nieruchomości w Cannes ©Krzysztof Szymczak

  85 procent tej kwoty, czyli ponad 10 mln zł, to unijne dofinansowanie. Jak wyjaśnia Adam Pustelnik, dyrektor biura, dzięki pieniądzom miasto będzie promowało się na największych międzynarodowych targach oraz wydarzeniach branżowych. Oferta inwestycyjna Łodzi prezentowana była ostatnio w Cannes na targach nieruchomości, pojawi się jednak również m.in. w Berlinie, Monachium i Manchesterze. Wojciech Rosicki, wiceprezydent miasta, twierdzi, że wydane pieniądze na promocję poskutkują nowymi miejscami pracy. Zdaniem wiceprezydenta, obecnie można mówić o dużym zainteresowaniu inwestorów Łodzią, co widać było na przykład na targach w Cannes.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po protu malo rozriwkowe ludzie zarzadzajom rozriwkom i qlturom

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  wygonic ich a sio z miasta , na wygnanie i tulaczkem , potem moze jakies wspomnienia napiszom z senzem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pieniądze to nie wszystko.

  Wit. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Łódź staje się powoli obiektem muzealnym. W sobotę byłem na koncercie legendarnej grupy rockowej OMEGA. Gdzie? - W Piotrkowie Trybunalskim. To miasto tętniło współczesnością. A Łódź? To miasto...rozwiń całość

  Łódź staje się powoli obiektem muzealnym. W sobotę byłem na koncercie legendarnej grupy rockowej OMEGA. Gdzie? - W Piotrkowie Trybunalskim. To miasto tętniło współczesnością. A Łódź? To miasto duchów. Gdzie są ludzie, którzy rozumieją kulturę współczesną? Kto ich "rozgonił"? Dajcie spokój z tymi inwestorami. Promować trzeba teatry, bo wkrótce nie będzie żadnego. Łódź bez kultury zginie. Przyczyną upadku tego miasta nie jest brak wielkich inwestycji przemysłowych, ale brak rozwoju kultury. Te wszystkie festiwale dialogu i inne prowizorki to lipa, oszukiwanie ludzi i dojenie pieniędzy przez kulturalnych analfabetów. 15 milionów to dużo. Za tyle można zorganizować kilkanaście wspaniałych koncertów, wesprzeć umierający UŁ (Proszę porównać UŁ z Uniwersytetem Poznańskim i będzie wszystko jasne). Czy łodzianie mają tylko robić i oglądać telewizję? ... i cieszyć się ze wsparcia gospodarczego miasta, czyli z podwyżek pensji dla urzędników?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nasz racjem ,,

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  absolutnie sie zgadzam na wiochahch polskich i milej i ladniej i skromniej i lepszi nastroj a tu gdzie wypasy som najgorsze byki zjezdzajom i warcholy ,,, poza tim na wsiach mozna se jeszcze tanio...rozwiń całość

  absolutnie sie zgadzam na wiochahch polskich i milej i ladniej i skromniej i lepszi nastroj a tu gdzie wypasy som najgorsze byki zjezdzajom i warcholy ,,, poza tim na wsiach mozna se jeszcze tanio pospac i na sianie polezec zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W promocji to Wy jesteście dobrzy...

  Pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Promocja "nowej komunikacji" jak na razie idzie Wam zaj... zniechęcająco ;) Tak trzymać, a pojedziecie sobie sami tramwajami z torbami. Łodzianie już Was tam pożegnają z Dworca Tramwajowego Centrum.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dziękujemy Pani Prezydent!Kiedy Zaczynamy???

  Pinokio nie kłamie! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4  Pieniążki na nową siedzibę muszą być!!!!

  Do rejestru zabytków wpisano fabrykę Franciszka Schmiedera graniczącą z OFF Piotrkowska. Po pracach remontowych będzie tam siedziba teatru Pinokio oraz...rozwiń całość  Pieniążki na nową siedzibę muszą być!!!!

  Do rejestru zabytków wpisano fabrykę Franciszka Schmiedera graniczącą z OFF Piotrkowska. Po pracach remontowych będzie tam siedziba teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych.
  reklama

  Dawną fabrykę Schmiederów z końca XIX wieku przy ulicy Sienkiewicza 75/77 wielu łodzian pamięta jako harcerską składnicę „Czuj-Czyn”.

  Zachowały się trzy fabryczne budynki: dwie tkalnie i kotłownia. Wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków, ponieważ stanowią cenną pozostałość po budownictwie fabrycznym w rejonie ulicy Piotrkowskiej.

  Pofabryczne zabudowania sąsiedują z dawnym imperium przemysłowe Franciszka Ramischa, które ciągnęło się od ulicy Piotrkowskiej do Sienkiewicza. Podobnie wyglądała działka Schmiederów, którzy przy ulicy Piotrkowskiej wybudowali dom mieszkalny, a od strony ulicy Sienkiewicza fabrykę.

  - Fabryka Schmiedera to znakomity przykład ukazujący, jak rozwijało się budownictwo przemysłowe. Otóż, najpierw postawiono tam tkalnię mechaniczną (informacje, że była to przędzalnia, nie potwierdziły się). Był to budynek wielokondygnacyjny, z drewnianymi stropami i słabo oświetlony. Później zbudowano drugą tkalnię, która była niższa i bardzo dobrze oświetlona, ponieważ zastosowano przeszklony dach szedowy. Dodatkowo zbudowano tam kotłownię - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Biura Ochrony Zabytków w Łodzi.

  Po śmierci Franciszka Ludwika Schmiedera w 1901 roku nieruchomość podzielono na wśród czterech spadkobierców. Byli nimi: wdowa Emilia, syn Karol Fryderyk oraz córki Marta Luecker i Elly Kroening.

  Zobacz też: Rewitalizacja Łodzi. W Wigencji powstanie Centrum dla Najmłodszych [WIZUALIZACJE]

  W latach trzydziestych XIX wieku część nieruchomości od strony Piotrkowskiej sprzedano Mowszy Chwatowi (następnym właścicielem został Jakub Kalmanowicz), natomiast od strony Sienkiewicza Helmutowi Schwartzowi.

  Starą fabryką z dwiema tkalniami zainteresowało się Zgromadzenie Tkaczy w Łodzi, które w 1936 roku kupiło nieruchomość, a trzy lata później sprzedało Alfredowi Hermansowi.

  I taka sytuacja zachowała się do wybuchu drugiej wojny światowej, po której obiekty fabryczne przejęło państwo. W czasach PRL użytkownicy parceli zmieniali się jak w kalejdoskopie. Wśród nich były między innymi Państwowe Warsztaty Samochodowe, Centrala Techniczo-Handlowa „Unitra-Serwis”, a także znana łodzianom Centralna Składnica Harcerska Czuj-Czyn.

  Od lat zabytkowe budynki są pustostanami, w których nic się nie dzieje. Wkrótce ma się to zmienić, bowiem stara fabryka zostanie poddana pracom remontowo-renowacyjnym.

  Rewitalizacja fabryki potrwa do 2019 roku, a koszt wszystkich prac ma nie przekroczyć 35 milionów złotych. Co będzie w wyremontowanych budynkach?

  - Budynki pofabryczne zmodernizujemy na potrzeby teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych, które funkcją nawiąże do działań teatru. Powstaną tam pracownie dla dzieci rozwijające uzdolnienia manualne, wyobraźnię i kreatywność. Będą place zabaw angażujące dziecko nie tylko ruchowo, ale również rozwijające jego zainteresowania plastyczne i umiejętności aktorskie. Będzie miejsce na restaurację, w której menu, meble i organizacja przestrzeni spełni między innymi potrzeby dziecka - mówi Jolanta Baranowska z biura prasowego UMŁ Łodzi.

  Zobacz też: Teatr Pinokio w Łodzi straci siedzibę?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny