ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  15 sierpnia Festyn Bernardyński w Warcie

  15 sierpnia Festyn Bernardyński w Warcie

  Dariusz Piekarczyk

  Dziennik Łódzki

  15 sierpnia Festyn Bernardyński w Warcie
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dariusz Piekarczyk

  Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia, poniedziałek), to dzień odpustu w kościele ojców bernardynów w Warcie. Właśnie na ten dzień tutejsi ojcowie zaplanowali 5. Festyn Bernardyński, z którego dochód przeznaczony zostanie na sfinansowanie trwającego remontu dachu na części klasztoru.
  Festyn Bernardyński w Warcie na placu przed klasztorem poprzedzi uroczysta msza odpustowa celebrowana przez ojca Ignacego Tuleję z klasztoru ojców bernardynów w Kole. Początek mszy zaplanowano na godzinę 12. Po jej zakończeniu ulicami Warty ruszy procesja z figurą Matki Boskiej Wniebowziętej.

  – Gdzieś około godziny 13.30 powinien rozpocząć się festyn – mówi ojciec Cecylian Szczepanik, wikary klasztoru w Warcie.– Będzie mnóstwo atrakcji.
  Jak to zwykle u nas bywa. Zacznijmy od loterii fantowej, która bywała dotychczas gwoździem festynu. Mamy wiele fantastycznych fantów do wygrania. Nic tylko kupować losy. Dodam, że fantów jest tak dużo, że pakowaliśmy je kilka dni. Tradycją naszych festynów jest swojskie jadło przygotowywane nie tylko przez nasze parafianki. Nie zabraknie rozpływających się w ustach ciast i ciasteczek. Będzie ponadto przepyszny bigos, jaki skosztować można tylko u bernardynów z Warty. Będzie także grochówka, pieczone kiełbaski. Jak festyn, to i coś dla ducha, a więc występ chóru Lutnia z Warty, koncert orkiesty dętej z Psar, zespołu muzycznego Silver oraz kapeli podwórkowej Pożarniki z OSPWoźniki. Jak ktoś będzie miał ochotę na tańce, to czemu nie? Czy z ojcem Cecylianem też będzie można zatańczyć? A czemu nie! Jestem do dyspozycji, swoją drogą, ciekawe jaki mi te tańce pójdą.

  Gwardian klasztoru w Warcie ojciec Sławomir Zaporowski zapewne także będzie do tanecznej dyspozycji.
  Dodajmy, że świętowanie w Warcie rozpocznie się dzień wcześniej, czyli w niedzielę 14 sierpnia. Około godziny 18 z klasztoru sióstr bernardynek wyruszy procesja z figurą MatkiBoskiej Zaśniętej. To jedyna taka procesja w naszym regionie. Zachęcamy do udziału.

  Wracając do festynu. Ojcowie bernardyni przeznaczą dochód z niego na pomoc w sfinansowaniu trwającego remontu dachu na części klasztoru.

  – Szacujemy, że prace pochłoną około 700 tysięcy złotych – mówi ojciec Cecylian Szczepanik. – Nie mamy takich pieniędzy. Liczymy, że pomoże nam festyn.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo