150 osób do zwolnienia z łódzkich szkół. W oświacie trwa...

  150 osób do zwolnienia z łódzkich szkół. W oświacie trwa "dogrywka" cięć

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Czerwcowy protest pod Urzędem Miasta Łodzi woźnych, kucharek i księgowych, któe nie godzą się za cięciach w łódzkich szkołach
  1/2
  przejdź do galerii

  Czerwcowy protest pod Urzędem Miasta Łodzi woźnych, kucharek i księgowych, któe nie godzą się za cięciach w łódzkich szkołach ©Łukasz Kasprzak

  SLD policzył pracowników oświaty, którzy mają zostać zwolnieni w końcówce lata. Na wtorkowej konferencji przed Urzędem Miasta Łodzi działacze tej partii poinformowali o ok. 150 osobach tracących zatrudnienie. Chodzi o pracowników niepedagogicznych, czyli z obsługi i administracji szkół oraz przedszkoli.
  To zaskoczenie, bo urzędnicy zwykle nakazują dyrektorom zwolnienia wiosną - gdy tworzy się plany organizacji pracy na nowy rok szkolny. Kto doczekał wakacji, mógł się dotąd uznawać za uratowanego przed utratą pracy.

  W tym roku jest inaczej. Jeszcze przed weekendem działacze z łódzkiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz oświatowej "Solidarności" z dzielnic Górna i Widzew, informowali o telefonach do szkół z magistratu z poleceniem wskazania do zwolnienia kilku osób z kadry niepedagogicznej.


  - Telefony zaczęły dzwonić 19 sierpnia - mówiła we wtorek Małgorzata Niewiadomska-Cudak, radna klubu SLD. Według jej wyliczeń, instrukcje dotyczące zwolnień otrzymało 90 proc. dyrektorów placówek oświatowych. Magistrat ma się upominać o redukcję zatrudnienia do trzech etatów.

  SLD niepokoi skala zwolnień w przedszkolach, gdzie pracę ma stracić ok. 30 osób, chociaż dzięki funduszom unijnym powołano więcej oddziałów dla dzieci niż przed rokiem, więc maluchów do "zaopiekowania" też jest więcej.

  Magistrat odniósł się do "dogrywki" zwolnień już po pierwszych doniesieniach od związkowców. Grzegorz Gawlik z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi informował, że "dyrektorzy zostali zobligowani do weryfikacji stanu zatrudnienia i jego optymalizacji". Ponadto UMŁ nie domagał się zwolnień obejmujących trzy etaty w żadnej placówce.

  Wiesław Łukawski z oświatowej "Solidarności" z Górnej i Widzewa jeszcze przed weekendem twierdził, że takie szkoły znaleźć nie trudno. Z kolei Jadwiga Tomaszewska z łódzkiego ZNP liczyła na wyjaśnienie wątpliwości podczas spotkania z Hanną Zdanowską. Zorganizowanie wtorkowej konferencji przez SLD, zaprzyjaźniony z ZNP, oznacza, że wątpliwości pozostały.

  W lipcu, na długo przed "dogrywką" cięć, wiceprezydent Krzysztof Piątkowski informował, że w Łodzi traci pracę z pierwszym dzwonkiem 103 nauczycieli oraz 29 pracowników niepedagogicznych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja pytam,

  cud (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  czy mamusia radnej Cudak, od dwudziestu lat emerytka pracuje wciąż na Różyckiego w CKU?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupota ciemnogrodu nie zna granic

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  Zwolnić wszystkich!!! Zostawić tylko katechetów i płacić im miliardy!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie katechetów, ale politruków z frakcji młodych podstarzałych demokratów

  vel Domaszewicz, Kacprzak..itp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  itd.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo