Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16. Konkurs Darcia Pierza w Rzeczycy w powiecie tomaszowskim. 14 kół gospodyń darło pierze

Redakcja
W Rzeczycy po raz 16. odbył się Regionalny Konkurs Darcia Pierza. Udział wzięło 14 kół gospodyń wiejskich. Pierze trafi do poduchy dla nowo narodzonego mieszkańca gminy Rzeczyca Coraz więcej chętnych jest zainteresowanych udziałem w dorocznym konkursie darcia pierza w Rzeczycy. W tym roku do gospodyń z całego powiatu tomaszowskiego dołączyły gospodynie m.in. z powiatu opoczyńskiego i województwa świętokrzyskiego.

Wiele lat temu, jak wspomina Barbara Maciejszyk z gminy Inowłódz, na terenach wiejskich w długie, zimowe wieczory odbywały się pierzarki.

- Do spotkań dochodziło wieczorami, po oporządzeniu dobytku w oborze - opowiada. - Uczestniczyły w nich mężatki, panny, a także dzieci. Ważne było to, by grono było spore, bo wtedy, jak wiadomo, jest weselej.

Darcie pierza było rodzajem wzajemnej pomocy. W jednej chacie gromadziło się kilkanaście osób, by przez kilka wieczorów wspólnie pracować. Pierze potrzebne było do przygotowania pierzyn i poduszek dla każdej rodziny. W  tamtych czasach  pióra skubano w każdym domu, a każda matka hodowała gęsi, by z ich piór zrobić później córce pierzynę i poduchy na wiano.

- Skubanie zaczynało się od wyciągania piór, które były przechowywane w płóciennych workach na strychu - opowiada dalej Basia Maciejczyk.  - Stół z pierzem stawiano na środku izby, by wokół niego mogło usiąść jak najwięcej osób. Każda z nich miała na kolanach miskę, do których były wrzucane odarte części pierza. Zbędne części piórek były wyrzucane na podłogę. Puch był osobno składany, a pióra brało się w palce, by je oberwać od szypuły. Doświadczone gospodynie uczyły młodsze, bo skubanie jest zajęciem niełatwym.

W tym roku gospodynie biorące udział w konkursie wyśmienicie sobie radziły ze skubaniem pierza. Najlepiej jednak zdaniem jury poradziły sobie gospodynie ze Studzianek w gm. Czerniewice. Pod uwagę brano wagę i jakość zdartego pierza oraz wizualną prezentacją  zespołu. Gości bawili Zespół Mali Rzeczycanie, Kapela Gmajów z Rzeczycy , Kapela Bobrowianie i Zespół Ludowy Skrzynkowianki.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki