Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 tys. zdjęć Łodzi na stronach Yad Vashem

Matylda Witkowska
Kładka nad ul. Zgierską, łącząca dwie części getta. 17 tys. zdjęć z Łodzi udostępnił na swojej stronie instytut Yad Vashem.
Kładka nad ul. Zgierską, łącząca dwie części getta. 17 tys. zdjęć z Łodzi udostępnił na swojej stronie instytut Yad Vashem. ARCHIWUM YAD VASHEM/m.grossman, A. Ben Menachem
Lekcje wf. w getcie na łódzkim Marysinie, widoki przedwojennej Piotrkowskiej czy ruiny synagogi przy ulicy Wolborskiej. Prawie 17 tys. archiwalnych zdjęć Łodzi można od kilku dni oglądać na stronie internetowej instytutu Yad Vashem.

Z okazji tegorocznego Dnia Pamięci o Holocauście zajmujący się dokumentacją zagłady Żydów Yad Vashem udostępnił w sieci ponad 130 tys. zdjęć z bogatego archiwum. Aż 16.987 fotografii wykonano w Łodzi.

Dzięki współpracy z Google zdjęcia można wyszukać, a przeglądanie archiwum to gratka dla wszystkich miłośników miasta. Większość zdjęć pochodzi z Litzmanstadt Ghetto. Fotografie wesołe przemieszane są z dramatycznymi. Obok dzieci beztrosko grających w piłkę są maluchy oddzielone od rodziców i czekające na transport do obozu zagłady w Chełmnie. Obok kolorowych albumów zrobionych dla władz getta - zdjęcia straconych wiszących jeszcze na szubienicy.
Kolekcja pokazuje jednak, że w getcie istniało też w miarę normalne życie - działały szkoły, lecznice, jeździły karetki, organizowano modlitwy w synagogach.

Yad Vashem udostępnił w sieci archiwum zdjęć
To gratka dla miłośników historii miasta

Łatwo rozpoznać istniejące do dziś miejsca - np. rejon słynnej kładki dla pieszych nad ul. Zgierską oraz wypchane po sufit pierzynami wnętrza kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Bałutach.

Ponad 11 tys. zdjęć pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi. Część przekazały osoby prywatne. Są zdjęcia zrobione przez Niemców oraz znanego żydowskiego dokumentalistę Litzmannstadt Ghetto - Mendela Grossmana.

Część zbiorów to reprodukcje map, pocztówek i obrazów - np. wychudzonego Jezusa namalowanego w getcie przez łódzkiego malarza Izraela Lejzerowicza.

Publikacja archiwum fotograficznego to pierwszy krok Yad Vashem do planowanego umieszczenia w sieci całości swoich zasobów.

**Zdjęcia dostępne są na stronie

Yad Vashem

**.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki