19 stycznia 1945 r. Rosjanie wyzwolili Łódź [ZDJĘCIA+FILM]

Anna Gronczewska
Archiwum Muzeum Tradycji Niepodległościowych
19 stycznia 1945 roku wojska radziecka wkroczyły do Łodzi. Mieszkańcy witali wyzwolicieli z wielką radością, bo dla Polaków i ocalałych Żydów, kończył się okres niemieckiego terroru. Nie zastanawiano się nad konsekwencjami jakie niosło ze sobą radzieckie wyzwolenie.

12 stycznia 1945 roku znad Wisły ruszyła ofensywa Armii Czerwonej. Rosjanie zbliżali się od strony Radomia, planując, że dotrą w rejon Łodzi około 26 stycznia. Po drodze nie spotkali się jednak ze spodziewanym oporem Niemców, więc ich wojska posuwały się znacznie szybciej. Żołnierze radzieccy pokonywali po 40 kilometrów dziennie, a bywały dni, że czołówki pancerne posuwały się o 70 kilometrów. Tak więc już 16 stycznia, Rosjanie znaleźli się na przedpolach Łodzi, w okolicach Zgierza i Radogoszcza.

Do samej Łodzi wkroczyli z kilku stron: ulicami Rzgowską i Narutowicza, a także od strony Łagiewnik i Szosy Rokicińskiej. Sowiecka doktryna zakładała, że należy unikać walk w gęsto zabudowanym centrum miasta, gdzie obrońcy mają zwykle przewagę nad atakującymi. "Wojska miały wykonać manewr oskrzydlający, który powinien zapobiec walkom w centrum, dla uniknięcia dużych strat i zniszczenia substancji miejskiej" - piszą w swej książce profesorowie Badziak i Kozłowski.

Generał Michaił Katukow, dowódca 1 Armii Pancernej, która brała udział w wyzwoleniu Łodzi, tak wspominał to po wojnie: "Zabroniłem Boczkowskiemu prowadzenia walk w mieście. Stare miasto tkaczy zostałoby zniszczone, a wraz z nim jego fabryki, co przyniosłoby Polsce duże straty".

CZYTAJ WIĘCEJ: Łodzianie z radością witali rosyjskich wyzwolicieli

Łódź została wyzwolona 19 stycznia, ale już w nocy z 17 na 18 stycznia na granicy Łodzi znalazł się 2 batalion czołgów kapitana Boczkowskiego. Ustalono to dopiero po wojnie, gdy łódzkie gazety zaczęły szukać żołnierzy radzieckich, którzy jako pierwsi wkroczyli do miasta. Boczkowski i jego czołgi dotarli w rejon dzisiejszej zajezdni tramwajowej w Helenówku.

- A może nawet trochę dalej, w okolice, gdzie dziś znajduje się skrzyżowanie ulicy Zgierskiej z aleją Włókniarzy - mówi Wojciech Źrodlak, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz.

Tak więc możliwe, że czołgi z oddziału Boczkowskiego dzieliło dosłownie kilkaset metrów od więzienia na Radogoszczu, gdzie Niemcy zamordowali około 1500 więźniów.

Łódź po wojnie nie była już takim samym miastem. Podczas gdy we wrześniu 1939 roku w liczącej blisko 60 km kw. Łodzi mieszkało 672 tys. osób (55 proc. stanowili Polacy, blisko 35 proc. Żydzi i około 10 proc. Niemcy), to w styczniu 1945 r. liczba mieszkańców stopniała do 250 tysięcy.

Ocalała zaledwie garstka Żydów, zaś liczba ludności niemieckiej szybko się zmniejszała. Jednak wskutek szybkiego napływ ludności polskiej do miasta, pod koniec 1945 roku (w nowych granicach administracyjnych) Łodź była już miastem półmilionowym.

ZOBACZ TEŻ:
* Niemcy zamordowali więźniów z Radogoszcza [ZDJĘCIA]
* Hitlerowcy w Łodzi [ZDJĘCIA]
* W Łodzi tramwaje jeżdżą od 1898 roku [ZDJĘCIA]
* 86 lat łódzkiego lotniska [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
piotr
nie wszyscy polacy maja szacunek do wyzwolicieli
G
Gościu
je.bać czerwonych
k
kundschafter
to jest dopiero pytanie , zenujace. Kazdy Polak i cala Polska to wie. Wystarczy powiedziec ze od pierwszego dnia najechania sowieckich armi na Polske rozpoczal sie masowy rabunek wszelkiego mienia Polakow, wszelkich kopalin sluzacych rozwojowi gospodarczemu Polski jak wegiel kamienny klasy ANTRACYT , sowiecki to syf blotno siarkowy, ropy , gazu, miedzi, siarki.
rabunek polskiego dochodu narodowego w 90 procentach, gwalty morderstwa , bandytyzm , setki tysiecy Polek zgwalconych i zainfekowanych w 50 procentach syfilisem co jeszcze chcesz wiedziec , rabunek polskich dziel sztuki ,by pozniej takim jak ukrainski janukowycz placic za lojalnosc wobec moskwy vide YT. malo ???? intelignecie wiejski??
k
kundschafter
od kogo wyzwolili ??? od nikogo Niemcy juz byli nad Odra.
g
gośc
Czasów wyzwalania Łodzi nie mogę pamiętać. Nie byłem nawet w planie, a i moi rodzice nie wiedzieli nic o sobie. Nie ma co generalizować. Łatwo nie było ale porównywanie czasów po 19. stycznia 1945 roku to tych z okresu wojny nie jest na miejscu.
Proste pytanie: w jaki sposób odczuwałeś ta okupację radziecką?
W tramwajach jak za Niemca też był tylko wagon dla Radzieckich (Rosja była tylko jedną z republik związku)?
Pomyśl, a później pisz!
D
Dobranoc
z pod panowanie robotniczo-chłopskiego, 4 czerwca rocznica wyzwolenia Sejmu z pod panowania PZPR.
Innych dat nie pamiętam, kiedy wyzwolono włokniarzy od pracy a chorych wyzwolobo z pod opieki służby zdrowia. Ustawicznie jesteśmy wyzwalani ale i tak ostatecznie wyzwoli nas śmierć i każdy rozejdzie się w swoją stronę. Wierzący do nieba, niewierzący na Pola Elizejskie albo w Niebyt.
c
citek_rtk
Dla mnie skandalem jest pisanie o tym wydarzeniu "wyzwolenie". Tak naprawdę była to zamiana okupacji z niemieckiej na rosyjską.
G
Grace
Cytuję:"Generał Michaił Katukow, dowódca 1 Armii Pancernej, która brała udział w wyzwoleniu Łodzi, tak wspominał to po wojnie: "Zabroniłem Boczkowskiemu prowadzenia walk w mieście. Stare miasto tkaczy zostałoby zniszczone, a wraz z nim jego fabryki, co przyniosłoby Polsce duże straty"." Z tego cytatu wynika, że znienawidzeni przez solidarność radzieccy wyzwoliciele bardziej troszczyli się o Łódź niż dzisiejsi "wyzwoliciele", którzy zniszczyli cały łódzki przemysł i pozostawili Łódź bezrobotną i bezdomną
G
Grace
Cytuję:"Generał Michaił Katukow, dowódca 1 Armii Pancernej, która brała udział w wyzwoleniu Łodzi, tak wspominał to po wojnie: "Zabroniłem Boczkowskiemu prowadzenia walk w mieście. Stare miasto tkaczy zostałoby zniszczone, a wraz z nim jego fabryki, co przyniosłoby Polsce duże straty"." Z tego cytatu wynika, że znienawidzeni przez solidarność radzieccy wyzwoliciele bardziej troszczyli się o Łódź niż dzisiejsi "wyzwoliciele", którzy zniszczyli cały łódzki przemysł i pozostawili Łódź bezrobotną i bezdomną
p
pilecki
Pamietamy 17 września 1939 roku. Sovieci byli agresorami - razem z faszystami przygotowali napad na Polskę a według Suworowa to Stalin doprowadził do wybuchu II wojny światowej. Bolszewicy do dziś kłamią i przyjmują kłamliwą 41 rok za datę wybuchu II wojny - a rozpoczęli ją 17 września napaścią na Polskę. Polska broniła by się jeszcze długo na przedpollu Rumuńskim, Niemcy zaczynali mieć spore kłopoty - gdyby nie zdradziecki potajemny spisek dwóch totalitaryzmów i wstydliwa, rchórzliwa postawa europy wojnę można było zakończyć. Polacy mogą być dumni ze swojej postawy - jako jedyny naród oparli się totalitaryzmom i walczyli z bronią w ręku, póżniej jako wojsko podziemne. Cześć i chwała bohaterom.
o
okonek
ze jak Ruscy wkroczyli do Lodzi to jednak sie wszyscy cieszyli - no ale to zdaje sie trzeba bylo przezyc, a nie pisac bez snsu nie znajac realiow. co prawda najbardziej utkwilo mi w pamieci jak sie z babcia smiali (a bylo to w srodmiejskiej kamienicy) z "odekolon" - chodzili soldaci i wypijali wszystkie wody kolonskie i perfumy pozostawione w mieszkaniach przez uciekajacych Niemcow - no i fakt domowym "piwniczkom" tez sie dostalo (w czasie wojny tam gdzie mieszkal moj rodzic zakwterowani byli niemieccy ofocerowie, wiec lupow nie brakowalo)
Ł
Ł 23
Fajne zdjęcia! Widać,że Łódź niewiele ucierpiała w czasie wojny, kapitalnie jest rozpoznawać miejsca, które dzisiaj mogłbyby być równie zadbane jak na zdjęciach, ale niestety przed ostanie dwadzieścia kilka tal sami zrujnowaliśmy nasze miasto, żal!!!!
j
jaś
Gdyby nie weszli w 1939.To nie musieliby nas wyzwalać.
j
jaś
Gdyby nie weszli w 1939.To nie musieliby nas wyzwalać.
z
zza oceanu
Ha, ha, ha. A nie trafiles medrcu internetowy!! Nie jestem goralem tylko lodzianinem z Lodzi, I do kosciola nie uczeszczam zbyt czesto (chociarz gratulacji nie wysylalem twoim kolegem jak zalatwili ks. Popieluszke).
Z tego co pamietam to twoja partia wygrala ostatnie wybory prezydenckie I parlamentarne (a nie PiS), wiec nie wiem na co narzekasz. Juz dawno mogli sie rozprawic z klerem I zydami, I wprowadzic (darmowe) zlobki I przedszkola (finansowane przez bronkowego kumpla - Putina?).
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie