20 lat współpracy Łodzi z Odessą. Muzeum Kinematografii...

  20 lat współpracy Łodzi z Odessą. Muzeum Kinematografii przygotowuje festiwal

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Od lewej: Mirosław Kuźmicki i Pavel Samokhin
  1/2
  przejdź do galerii

  Od lewej: Mirosław Kuźmicki i Pavel Samokhin ©Krzysztof Szymczak

  Siedemdziesięcioosobową delegację (w tym kilku radnych) wysyła Łódź do Odessy na XIV Panoramę Polskiego Kina, przygotowywaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii. W tym roku impreza łączy się z jubileuszem dwudziestolecia współpracy Łodzi i Odessy jako miast partnerskich.
  Oprócz autorów programu filmowego, Łódź reprezentować będą również przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych, Samokhin Band oraz chór żeński Iuvenales Cantores Lodzienses.

  - W Odessie pokażemy kolekcję grafik z katedry grafiki warsztatowej - wyjaśnia prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor ASP. - Chcemy też nawiązać współpracę z tamtejszymi uczelniami artystycznymi; liczę, że uda się zaprosić do nas studentów.


  Zespół Pavla Samokhina będzie grał na głównej ulicy miasta oraz w klubie jazzowym. - Przygotowaliśmy specjalny materiał, na który składają się utwory z naszej ostatniej płyty "Perestroika", ale też kompozycje z polskich filmów (na przykład "Vabank" i "07, zgłoś się") oraz piosenki odeskie - zapewnia Pavel Samokhin.

  Na Panoramę Polskiego Kina złoży się sześć produkcji. Ukraińscy widzowie zobaczą: "Obławę" Marcina Krzyształowicza, "Wymyk" Grzegorza Zglińskiego, "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Piątą porę roku" Jerzego Domaradzkiego oraz dwa obrazy Jerzego Hoffmana (który będzie specjalnym gościem imprezy) - "1920. Bitwa warszawska" i dokument "Ukraina. Narodziny narodu".

  - Celem Panoramy jest między innymi ciągłe przypominanie wschodnim sąsiadom o naszej kinematografii - podkreśla Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi. - Przez czternaście lat istnienia przeglądu pokazaliśmy w Odessie około stu polskich filmów.

  Pokazy odbywają się w kinie mieszczącym się na terenie odeskiej wytwórni filmowej. - Pomimo kryzysu tamta wytwórnia jeszcze działa - dodaje Mieczysław Kuźmicki. - Samo kino ma około trzystu miejsc i bardzo klimatyczną salę. Nad ekranem zawieszono hasło: "Ze wszystkich filmów najważniejsza jest dla nas sztuka". Chcemy też w większym kinie zorganizować pokaz filmu Jerzego Hoffmana w technologii 3D.

  XIV Panorama Polskiego Kina w Odessie odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 4 września.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo