18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

1/20
Ring autostradowy wokół Łodzi - wciąż go nie ma....

Ring autostradowy wokół Łodzi - wciąż go nie ma.

A1 na południe od Strykowa planowana jest od lat 70. W latach 90. trzykrotnie zmieniano jej przebieg, m.in. ze względu na protesty mieszkańców. Obecny wariant ustalony został kilkanaście lat temu. Wtedy jednak budowa na kilka lat została skutecznie wstrzymana przez waleczną panią Danutę, która na czele stowarzyszenia Bezpieczna Autostrada przeczołgała urzędników od dróg po sądach. Przeciwnicy budowy A1 zaskarżyli nawet swoją przegraną, byleby tylko odwlec sprawę. W ten sposób decyzja lokalizacyjna uprawomocniła się po 10 latach. Proponowaliśmy wtedy, by premier desygnował panią Danutę na stanowisko ministra infrastruktury...

Wydanie decyzji niewiele zmieniło w praktyce. Trzy lata minęły, zanim wyłoniono konsorcjum zdolne wybudować drogę. Droga miała być budowana w systemie PPP, co oznaczało, że konsorcjum samo musi znaleźć pieniądze. Około 7 mld zł. Nie znalazło, kolejny rok został zmarnowany. W następnym przetargu wyłoniono nowego wykonawcę, tym razem ma on dostać pieniądze z budżetu. Podobno na wiosnę zacznie kopać. Uwierzymy, jak zobaczymy.

Z wolna rusza budowa S8. Ale z wieloletnim opóźnieniem, wywołanym - a jakże - politycznymi awanturami o przebieg drogi. Poza tym, w świetle ostatnich doniesień lękiem może napawać fakt, że największym orędownikiem S8 był Cezary Grabarczyk. Oby nie doszło do rewizji nadzwyczajnej na najwyższych szczeblach.
Nie wiadomo też co z kolejną obwodnicą, S14, o którą również łódzcy politycy toczyli polityczne boje. Póki Łódź była w Warszawie silna, ta lokalna w sumie droga mogła liczyć na pieniądze. A teraz?

2/20
Wielki port międzykontynentalny między Łodzią a Warszawą....

Wielki port międzykontynentalny między Łodzią a Warszawą.

Na ten gigantyczny projekt rząd chciał wydać 3 miliardy euro, aczkolwiek pod uwagę brane było też partnerstwo publiczno-prywatne. Lotnisko obsługiwałoby 3 miliony pasażerów więcej, niż dzisiejsze Okęcie. A co najważniejsze, znajdowałoby się względnie blisko Łodzi i wydatnie służyło również nam. Inwestycję planowano od lat, ostatnio czynione były konkretniejsze ruchy. Budowa miała ruszyć w 2013 roku, a zakończyć się w roku 2020. Tak przynajmniej zapowiadał jeszcze w połowie roku minister Cezary Grabarczyk. Dziś już to eksminister, a projekt to eksprojekt. Bo szuflada, do której został odłożony, jest wyjątkowo głęboka. Nowy minister transportu Sławomir Nowak stwierdził, że lotnisko nie powstanie do roku 2030. Tak, to nie jest przypadkowa data. Według Nowaka, jeśli nie powstaną Koleje Dużych Prędkości, nie ma również sensu budować lotniska. Lotnisko miało być dla nas szerokim oknem na świat i poważnym impulsem rozwojowym, zwiększać naszą atrakcyjność inwestycyjną.

3/20
Centrum Festiwalowo-Kongresowe i Specjalna Strefa Sztuki....

Centrum Festiwalowo-Kongresowe i Specjalna Strefa Sztuki.

Wielki projekt Camerimage Łódź Center miał wprowadzić Łódź na orbitę ważnych w świecie imprez kulturalnych i odmienić wizerunek centrum miasta. Zaangażowali się w niego architekt Frank Gehry i reżyser David Lynch. Padł ofiarą politycznych awantur w czasie odwoływania prezydenta Kropiwnickiego, który był jego zwolennikiem oraz niesnasek między Markiem Żydowiczem a Andrzejem Walczakiem. Niepewne były także źródła finansowania. W efekcie Łódź nie tylko niczego nie zyskała, ale i straciła swoją najważniejszą imprezę kulturalną - festiwal Camerimage, później padł też projekt SSS. Na otarcie łez zostaje rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1, ale nie ma jeszcze wyroku w sprawie odkupienia praw do budynku przez miasto.

4/20
Idea duopolis i Portalu Łódzkiego - by Łódź i Warszawa...

Idea duopolis i Portalu Łódzkiego - by Łódź i Warszawa jednym ciałem się stały.

To stara idea polityczna, choć o silnie gospodarczym zabarwieniu. Ta mrzonka po raz pierwszy była artykułowana w latach 70. Ideę odświeżono w1997: szybka komunikacja łącząca oba miasta, wielkie lotnisko w połowie drogi, a wokół tego wszystkiego rozrastająca się strefa zurbanizowana, wraz z potężnymi terenami inwestycyjnymi. Tak atrakcyjną wizję niedługo potem podchwycili prezydenci Łodzi i Warszawy - Marek Czekalski i Marcin Święcicki. Zaprezentowali szczytne hasło "Łódź-Warszawa, wspólna sprawa" i... na tym sprawa się skończyła. Pech chciał, że obaj panowie byli z Unii Wolności, a to były akurat schyłkowe lata, jeśli chodzi o wpływy tego ugrupowania. Nowi mieli nowe pomysły.

W 2002 roku Krzysztof Panas z SLD podpisał z prezydentem Warszawy Wojciechem Kozakiem list intencyjny w sprawie budowy "Duopolis". To wtedy zaprezentowano wizję projektu, który może uchodzić za "przodka" nowego centrum Łodzi. "Portal", wielki kompleks biurowo-handlowy miał być zlokalizowany na terenach przylegających do dworca Łódź-Fabryczna. Dla zachowania równowagi, podobne dzieło miało powstać po drugiej stronie torów łączących Łódź z Warszawą, czyli na stołecznym placu Defilad.
Po kolejnych wyborach, kolejne ekipy nie miały kolejnych pomysłów. W Łodzi Jerzy Kropiwnicki uznał, że duopolis to idea chybiona, bo sprowadzi nasze miasto do roli sypialni Warszawy. W takiej sytuacji na paradoks może zakrawać, że to za kadencji Kropiwnickiego ruszyła machina związana z planowaniem nowego centrum miasta i wielkich inwestycji infrastrukturalnych przybliżających nas do stolicy.
Kilka dni przed rozstrzygnięciem ostatnich wyborów prezydenckich w Łodzi, Hanna Zdanowska - późniejsza ich zwyciężczyni - ogłosiła w towarzystwie Hanny Gronkiewicz-Waltz, że Łódź i Warszawa, to jednak wspólna sprawa. Tylko co z tego wynika?

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Rozpoczęły się uroczystości Triduum Paschalnego. Kardynał Ryś poświęcił oleje

Rozpoczęły się uroczystości Triduum Paschalnego. Kardynał Ryś poświęcił oleje

Gry na kwiecień w PS Plus ogłoszone. Hit sprzed kilku miesięcy już w abonamencie!

Gry na kwiecień w PS Plus ogłoszone. Hit sprzed kilku miesięcy już w abonamencie!

Małgorzata Ostrowska-Królikowska nauczyła się kroków, ale nie potańczyła ZDJĘCIA

Małgorzata Ostrowska-Królikowska nauczyła się kroków, ale nie potańczyła ZDJĘCIA

Zobacz również

Grób Pański w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej. Słowo potrafi ranić! FOTO

Grób Pański w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej. Słowo potrafi ranić! FOTO

Rozpoczęły się uroczystości Triduum Paschalnego. Kardynał Ryś poświęcił oleje

Rozpoczęły się uroczystości Triduum Paschalnego. Kardynał Ryś poświęcił oleje