Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20-lecie współpracy Łodzi oraz Lyonu

Dariusz Pawłowski
Jeden z autochromów braci Lumiere, przedstawiający ''Martwą naturę z owocami''.
Jeden z autochromów braci Lumiere, przedstawiający ''Martwą naturę z owocami''. materiały prasowe
Już 20 lat trwa współpraca Łodzi i Lyonu, zapoczątkowana podpisanym w 1991 roku protokołem o wymianie i współpracy. Na początku maja będziemy świętować jubileusz zostania miastem partnerskim stolicy francuskiego departamentu Rodan.

Do największych atrakcji uroczystości należeć będzie prezentacja wystawy przygotowanej przez Instytut Lumiere z Lyonu. To 70 odbitek odtylnie oświetlanych, pozyskanych z oryginalnych autochromów - fotografii barwnej wynalezionej w 1903 roku przez braci Augusta i Louisa Lumiere, ojców kina. W Łodzi ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Kinematografii.

Instytut Lumiere działa od 1982 roku w sercu dzielnicy Monplaisir w Lyonie, gdzie bracia Lumiere założyli fabrykę kliszy fotograficznych i rozwijali większość swoich wynalazków. Instytut opiekuje się dziedzictwem Lumiere'ów, organizując m.in. pokazy w sali kinowej hangaru, w którym bracia wyświetlali swój pierwszy film; prowadząc Muzeum Lumiere i bibliotekę w willi Antoine'a Lumiere, ojca Louisa i Augusta.

Bracia Lumiere wniosek patentowy na nowy sposób otrzymywania fotografii w kolorze, czyli właśnie autochrom, złożyli w 1903 roku. Metoda umożliwiała uzyskiwanie zdjęć na szklanych płytkach, co sprawiło, że od 1907 roku zaczęła się komercjalizacja autochromu, a jego sukces trwał nieprzerwanie przez ponad 30 lat.

Warto przypomnieć, że w Łodzi już w 1896 roku, w parku Helenów, odbył się pierwszy w Polsce plenerowy pokaz filmów za pomocą wynalazku braci Lumiere - kinematografu, a w sposób ciągły takie, pionierskie w skali Polski, projekcje przeprowadzali bracia Krzemińscy w swoim kinie przy ul. Piotrkowskiej 120.

Wśród gości łódzkich uroczystości, które odbędą się w dniach 4-8 maja, spodziewani są Max Le Franc Lumiere, wnuk Louisa Lumiere oraz dyrektor Instytutu Lumiere, Cecil Bourgeat. Mają również przyjechać przedstawiciele mera Lyonu, instytucji kultury, mody, środowiska akademickiego.

Zaplanowane są m.in. spotkania z prezydentem Łodzi, wizyta w szkole filmowej, Politechnice Łódzkiej, Uniwersytetach Łódzkim i Medycznym, prezentacja możliwości inwestycyjnych Łodzi i regionu, zwiedzanie Muzeum Sztuki i Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Dla łodzian na sobotę 7 maja przygotowywany jest Francuski Bulwar w pasażu Schillera (degustacje kulinarne, piosenki francuskie, street art, gra w boule) oraz pokaz filmów francuskich w kinie Kinematograf Muzeum Kinematografii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki