Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

215. rocznica urodzin Ludwika Geyera w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Złoty medal, który w 1846 roku Ludwik Geyer otrzymał od cara Mikołaja I za budowę przemysłu w Łodzi
Złoty medal, który w 1846 roku Ludwik Geyer otrzymał od cara Mikołaja I za budowę przemysłu w Łodzi Dariusz Pawłowski
Już po raz trzeci nowy rok otwierają Urodziny Geyera w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Tym razem świętowana jest 215. rocznica urodzin założyciela Białej Fabryki.

Program obchodów 215. Urodzin Geyera to, jak podkreślają organizatorzy, połączenie tradycji ze współczesnością oraz podkreślenie wyjątkowości rozpoczynającego się roku dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa, bowiem placówka obchodzi jubileusz 60-lecia.

Urodzinowa impreza rozpocznie się w niedzielę 5 stycznia o godz. 9. - Będzie można z nami spędzić prawie cały dzień - zachęca Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa. - Zaplanowaliśmy warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wykład, oprowadzanie po 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny, a na finał urodzinowy tort i koncert zespołu Odpoczno. Opowiemy o tym, co planujemy na ten rok, chcemy też przedstawić nasz zespół. Pokażemy poza tym rzadko, albo nigdy nie prezentowane obiekty muzealne. Perełką jest złoty medal, który w 1846 roku Ludwik Geyer otrzymał od cara Mikołaja I za budowę przemysłu w Łodzi. Trzeba pamiętać, że pamiątek po Geyerach zachowało się niewiele. Ostatnio trafiły do naszego depozytu pamiętnik Heleny Geyer, a także jej portret.

Wśród przygotowanych wykładów zaplanowana jest opowieść o powstającej w Skansenie Architektury Drewnianej wystawie „Mikrohistorie”.

- To losy zwykłych mieszkańców naszego miasta, którzy tworzyli jego historię - wyjaśnia Anna Dąbrowicz, kustosz i kurator wystawy. - Przybliżymy na przykład rodzinę Bennichów, która w XIX wieku współtworzyła łódzki przemysł. Druga opowieść dotyczy okresu międzywojennego i rodziny Olszyckich. Jej dzieje odtwarzamy z pamiętnika Tadeusza Olszyckiego, syna włókniarza, który przedstawia codzienność ówczesnej Łodzi. I jest też historia rzemieślników i ich zakładów w PRL: krawieckiego Bolesława Liberskiego i haftu maszynowego rodziny Potrzebowskich. Zaprezentujemy też rodzinę pana Zdzisława Kowalczyka z domu przy ulicy Mazowieckiej 61 w okresie powojennym, aż do zmian roku 1989.

Magdalena Gonera, kierownik Działu Edukacji CMWŁ, dodaje, że inspiracją dla autorów jubileuszowych warsztatów były m.in. dźwięki fabryki.

- Na warsztaty zapraszamy dzieci z rodzicami, ale także dorosłych i młodzież, którzy będą mogli spróbować swoich sił w tradycyjnych technikach tkackich - wyjaśnia.

Dla uczestników przewidziano również strefę relaksu czy pokaz pracy maszyn. Wstęp na cały dzień kosztuje 6 zł.

Szczegółowy program obchodów:

Urodziny Geyera w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

5 stycznia 2020 (niedziela)

9.00 – Otwieramy muzeum

10.00-11.00 – 1, 2, 3 – do Muzeum idziesz Ty!: faBRYKA. – warsztaty dla dzieci w wieku 1+ wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy*.

11.00-12.00 – Wykład: Pamiątki przeszłości. Zakłady Ludwika Geyera w zbiorach CMWŁ. Prowadzenie Marcin Gawryszczak – kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego, kurator wystawy stałej. Po wykładzie Agata Pawelec z Działu Konserwacji CMWŁ opowie o technikach konserwacji i rekonstrukcji obiektów muzealnych.

12.00-13.00 – 3, 4, 5 – W MUZEUM SIĘ WKRĘĆ!: Puszka pełna skarbów. – warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy*.

12.30-13.15 – Wykład: Telimena, Hoffland, Moda Polska, czyli jak współczesna moda trafiła do muzeum. Prowadzenie Aneta Dmochowska z Działu Kontekstów Kulturowych Włókiennictwa, kurator wystawy stałej w CMWŁ.

13.00-14.30 – Warsztaty rodzinne: Portret anatomiczny. Warsztaty przeznaczone dla dzieci 5+. Obowiązują zapisy*.

13.00-16.00 – sPLOTY – warsztaty twórcze dla młodzieży i dorosłych

14.30-15.30 – Wykład: Mikrohistorie – co czytali, czym się bawili, jak mieszkali dawni mieszkańcy Łodzi. O powstającej wystawie w Skansenie Architektury Drewnianej opowie Anna Dąbrowicz – kustosz i kurator wystawy stałej CMWŁ.

15.30-16.30 – Oprowadzanie po 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny.

16.30 – Tort urodzinowy

17.00 – Koncert zespołu Odpoczno.

Od godz. 13.00 zapraszamy do strefy relaksu, która znajduje się na 3 piętrze w przestrzeniach Działu Edukacji. Na odwiedzających będą czekać niespodzianki.

W dniu Urodzin Geyera będzie czynna wystawa Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX w. Prezentacja maszyn w ruchu.

Wstęp na cały dzień obejmujących wszystkie wydarzenia: 6 zł

*Na warsztaty można zapisywać się pod nr tel. 500 527 855.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki