23. FKE CINERGIA: 9 dni filmowego święta [VIDEO]

Artykuł sponsorowany
23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA rozpocznie się 23 listopada i potrwa do grudnia w Łodzi. W programie festiwalu znalazło się ponad 90 tytułów filmowych, odbędą się liczne spotkania z twórcami oraz muzyczne wydarzenia towarzyszące. Zdecydowana większość filmów będzie miała na festiwalu swoją łódzką premierę. Festiwal odwiedzi i z widzami spotka się kilkudziesięciu gości.

Powstałe w 1992 roku Forum od początku swojego istnienia związane jest z Łodzią, na dobre wpisało się do kalendarza jej wiodących imprez i stało się jedną z wizytówek jej filmowej kultury, będąc jednocześnie jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Na atrakcyjność Forum wpływa jego oryginalna formuła, a program festiwalu podzielony jest na sekcje tematyczne, wydarzenia towarzyszące i konkursy. Myślą przewodnią tegorocznej edycji twórcy festiwalu uczynili temat ODWAGI. Konstruując program, organizatorzy chcieli sprawdzić, na ile odwaga rozumiana jako przejaw indywidualnej wolności jest nadal interesująca dla kolejnych pokoleń. Odwaga stanowiła również inspirację dla festiwalowego plakatu autorstwa Marty Frej, w którym autorka nawiązuje do kadru z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Ambasadorem festiwalu został odtwórca głównej roli w filmie, Jerzy Stuhr. Festiwalowe projekcje odbędą się w kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205), kinie Helios – Sukcesja (al. Politechniki 1) oraz w Szkole Filmowej w Łodzi (ul. Targowa 61/63).
#widzimysiewkinie
PEŁNY PROGRAM I OPISY FILMÓW NA WWW.CINERGIAFESTIVAL.PL

23 listopada o godz. 20.30 Forum Kina Europejskiego CINERGIA uroczyście zainauguruje najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”, laureata trzech nagród na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni (najlepsza główna rola kobieca, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy).

Niezwykle osobisty film Jana Jakuba Kolskiego. Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce. Skupia się na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. „Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach (…). Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub” – mówi sam reżyser. W głównych rolach wystąpili: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski i Michał Kaleta.

Łukasz Bąk

Co ciekawego w programie CINERGII?
W programie festiwalu znalazły się także przekrojowe sekcje, takie jak m.in. Panorama Kina Europejskiego. Pojawią się tu filmy mistrzów, będą produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki. Panorama podzielona została na trzy bloki: Odkrycia, Mistrzowie i Festiwalowe Przeboje. W pierwszej z nich znalazły się filmy wyłącznie z polską lub łódzką premierą, w tym m.in.: „Rodzina” reż. Rok Bicek, „Berlin, Barcelona” reż. Elena Trapé, „Michael Inside” reż. Frank Berry.
W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Anci Damian („Moon Hotel Kabul”), Alice Rohrwacher („Szczęśliwy Lazzaro”) czy Ivana Tverdovsky’ego („Podrzutki”). W sekcji z przebojami zobaczymy tylko premiery łódzkie, wśród nich m.in. filmy „Arktyka” reż. Joe Penna, zwycięzcę Nowych Hoyzontów we Wrocławiu „Holiday” reż. Isabela Eklof czy„Kobieta idzie na wojnę” reż. Benedikt Er-lingsson.

W sekcji Polonica zostaną zaprezentowane filmy prosto z Cannes, Berlina, Sundance, czy Toronto, m.in. „High Life” Claire Denis, „The River” Emira Baigazina, „Dowłatow” Alekseya Germana czy „Ajka” Sergieja Dworcewoja. Odbędzie się też tutaj polska premiera filmu „Z pianą na ustach” z muzyką Mikołaja Trzaski. W Panoramie Kina światowego postawiono na emocje i różnorodność, które z powodzeniem znajdujemy także poza naszym kontynentem. W tej sekcji znalazły się filmy, które zelektryzowały publiczność na całym wiecie, m.in. reżyserski debiut Paula Dano „Kraina wielkiego nieba”, który widzowie w Łodzi obejrzą premierowo oraz gorąco przyjęte w Cannes „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki i „Najczystszy jest popiół” Jia Zhanga-ke.

Przegląd filmowy z okazji 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wśród wydarzeń filmowych tegorocznego Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi czeka na widzów specjalny przegląd filmowy z okazji 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, prezentujący najważniejsze dokonania polskiej kinematografii w okresie 1918-2018.

„Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie” to sekcja, do której wybrano charakterystyczne i bardzo ważne polskie filmy, po jednym tytule na jedną z dziesięciu dekad ostatnich stu lat naszego kraju i są tutaj m.in.: „Szaleńcy”, „Pokolenie”, „Nóż w wodzie”, „Sanatorium pod klepsydrą”. Każdemu filmowi towarzyszyło będzie wprowadzenie opisujące daną dekadę, a wybrane seanse zaszczycą swoją obecnością goście – Jerzy Stuhr („Amator”) i Maciej Drygas („Usłyszcie mój krzyk”). Organizatorami wydarzenia są: Forum Kina Europejskiego CINERGIA, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Szkoła Filmowa w Łodzi. Na seanse w Szkole Filmowej w Łodzi oraz w kinie Charlie wstęp jest wolny.

Pokaz specjalny „Szachisty” z muzyką na żywo
Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, 23. FKE CINERGIA zaprasza widzów na pokaz specjalny „Szachisty” z oryginalną muzyką Henriego Rabauda, w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Martyny Szymczak i udziałem Hani Rani.
Elektryzujące widowisko, opiewające polski patriotyzm i poświęcenie w walce z rosyjskim zaborcą. „Szachista” („Le Joueur d’échecs”, 1927) w reżyserii Raymonda Bernarda należy do grona najwybitniejszych osiągnięć epoki kina niemego. Ten wielki epos, pełen stylu, werwy i akcji, był wydarzeniem roku 1927 roku i nadal zadziwia współczesną publiczność.

1776. Polska pod rozbiorami. Szlachcic Bolesław Worowski kieruje tajnym ruchem wyzwolenia. Gdy zostaje ranny w bitwie, jego mentor, wynalazca baron Wolfgang von Kempelen, konstruuje Turka, cudowny automat szachowy. Z przystojnym polskim szlachcicem ukrytym w środku, „maszyna” pokonuje Rosjan – choćby tylko na szachownicy. Kiedy Katarzyna Wielka wzywa Turka do rosyjskiego cesarskiego dworu na mecz dowodzenia, los polskiej niepodległości leży w rękach szachisty.

Pokaz odbędzie się 29 listopada, godz. 19.30 w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Bezpłatny odbiór bilet w z przypisanym rzędem i miejscem w Teatrze Muzycznym (ul. Północna 47/51), Kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) do 26 listopada, w godzinach pracy kas. Po tym terminie wejście w ramach dostępności miejsc.

Konkurs Polskich Debiutów i Filmów Drugich
Podobnie jak w roku ubiegłym, w Konkursie Polskich Debiut w i Film w Drugich rywalizować ze sobą będą pełnometrażowe fabuły, z dokumentami i animacją. W sumie 11 filmów, różnorodnych formalnie i gatunkowo.

W konkursie polskim, po licznych pozytywnych sygnałach z edycji 2017, ponownie zderzymy ze sobą pełnometrażowe fabuły z dokumentami i animacjami. „To CINERGIA jako pierwsza w kraju zdecydowała się na takie podejście do konkursowych zmagań. Trzy dziedziny kina, trzy różne sposoby opowiadania, ta sama pasja i chęć powiedzenia czego ważnego czy własnego. Forma nie jest już dziś najważniejsza. Liczy się prawda, szczerość i ODWAGA ukazana na ekranie” – mówi Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu i koordynator konkursu polskiego.

Kryształowe Jabłko dla zwycięzcy Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich.

Zwycięzcę w konkursie wyłoni Jury w składzie: Jan Jakub Kolski (Przewodniczący) – reżyser, scenarzysta, pisarz, operator filmowy, producent, nauczyciel akademicki, zdobywca wielu nagród, członek Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej; Marcin Borchardt – reżyser, scenarzysta, filmoznawca, autor film w dokumentalnych, członek Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej; Edyta Olszówka – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Łukasz Orbitowski – pisarz, autor siedmiu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Exodus”, „Tracę ciepło”, laureat Pasz-portu Polityki, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike.
53 WOJNY, reż. Ewa Bukowska.
CALL ME TONY, reż. Klaudiusz Chrostowski.
CÓRKA TRENERA, reż. Łukasz Grzegorzek.
GRANICZNE CIĘCIE, reż. Igor Chojna.
JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA, reż. Damian Nenow, Raul de la Fuente.
LOVE EXPRESS. PRZYPADEK WALERIANA BOROWCZYKA, reż. Kuba Mikurda.
NINA, reż. Olga Chajdas.
OKNA, OKNA, reż. Wojciech Solarz.
OVER THE LIMIT, reż. Marta Prus.
VIA CARPATIA, reż. Klara Kochańska-Bajon, Kasper Bajon.
WILKOŁAK, reż. Adrian Panek.

Konkurs Europejskich Debiutów i Filmów Drugich
W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich zobaczymy filmy, które już zdobyły rozgłos i nagrody na międzynarodowych, prestiżowych festiwalach oraz świetne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności.

„Zależy nam, by prezentowane w konkursie europejskim filmy były różnorodne tak formalnie jak i tematycznie. By ukazywały bogactwo i tradycje europejskich kinematografii z perspektywy filmowców na początku drogi. Z pewnością to oni już niebawem zaczną wyznaczać trendy w światowym kinie i będą robi to przez kolejne lata. Zresztą nie tylko w kinie, w ogóle w sztuce będą prowokować ważne dyskusje. Poznajcie ich już teraz” – zachęca Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna festiwalu i koordynatorka konkursu europejskiego.

Kryształową Łódkę dla zwycięzcy Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich wyłoni Jury w składzie: Łukasz Barczyk (Przewodniczący) – reżyser, scenarzysta, producent i montażysta, wykłada reżyserię w Szkolę Filmowej w Łodzi; Katarzyna Herman – aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie; Mikołaj Trzaska – polski kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy; Mikołaj Pokromski – producent, w swoim dorobku ma m.in. film dokumentalny „Fuck for forest” Michała Marczaka, „Marie Curie” w reżyserii Marie Noëlle, członek Europejskiej Akademii Filmowej.

ÁGA/NANOUK, reż. Milko Lazarov.
DZIEDZICZKI/LAS HEREDERAS, reż. i scen.: Marcelo Martinessi.
GIRL, reż. Lukas Dhont. Nagroda FIPRESCI, Nagroda Specjalna, Złota Kamera na MFF w Cannes 2018, Nagroda Publiczności i Nagroda Specjalna na MFF w San Sebastián.
GRACZE/JOUEURS, reż. Marie Monge.
GRANICA/BORDER/GRÄNS, reż. Ali Abbasi. Najlepszy film przeglądu Un Certain Regard 2018 na MFF w Cannes.
PEARL, reż. Elsa Amiel.
RED COW, reż. i scen.: Tsivia Barkai Yacov.
SULEIMAN MOUNTAIN, reż. i scen.: Elizaveta Stishova. Nagroda FEDEORA i Najlepszy lm sekcji East of West MFF w Karlowych Warach 2018.
TOUCH ME NOT, reż. i scen.: Adina Pintilie. Złoty Niedźwiedź w Konkursie głównym Berlinale 2018.
WINNI / THE GUILTY, reż. i scen.: Gustav Möller.

Wydarzenia i pokazy specjalne

W 2019 roku minie 40 lat od czasu powstania lmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Film otrzymał Złoty Medal i nagrodę krytyk w FIPRESCI, a także Grand Prix Złote Lwy na Festiwalu Polskich Film w Fabularnych w Gdańsku, za Jerzy Stuhr został uhonorowany nagrodą za najlepszą kreację aktorską. 29 listopada w Szkole Filmowej w Łodzi będzie niepowtarzalna okazja do spotkania z aktorem (g. 16.00), po którym odbędzie się specjalny pokaz filmu. Wstęp jest wolny.

Kultowe „Cinema Paradiso” (Nuovo Cinema Paradiso, 1988) w reżyserii Giuseppe Tornatore obchodzi w tym roku 30. rocznicę swojej premiery. Z tej okazji Forum Kina Europejskiego CINERGIA szykuje prawdziwą niespodziankę – pokaz nagrodzonego Oscarem filmu na oryginalnej taśmie 35 mm. To jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł w historii kinematografii europejskiej, najpiękniejszy „listy miłosny” do kina spisany na taśmie filmowej. Gościem specjalnym wieczoru będzie dorosły dziś, Salvatore Cascio, odtwórca roli małego Totò. Specjalny wieczór z „Cinema Paradiso” odbędzie się w czwartek 29 listopada o g. 19.00. Patronat nad wydarzeniem objął Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Stowarzyszenie Filmowców w Polskich we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej i 23. FKE CINERGIA zapraszają na odsłonięcie tablicy honorującej filmowe dokonania Witolda Adamka. Witold Adamek był autorem zdjęć filmowych, reżyserem, scenarzystą i producentem. Zmarł w Warszawie 17 lutego 2017 roku w wieku 71 lat, pozostawiając po sobie imponujący dorobek artystyczny: ponad dwieście filmów, seriali i spektakli TV. Odsłonięciu tablicy Witolda Adamka w Alei Sław w Łodzi będzie towarzyszył pokaz filmu Janusza Zaorskiego „Jezioro bodeńskie” oraz spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami twórcy. Uroczystość odbędzie się 26 listopada o g. 13.00 na ulicy Piotrkowskiej.

Widzowie Forum będą mieli też okazję zobaczy wyjątkową polsko-amerykańską koprodukcję filmową „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce, w tym także w Łodzi. „Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzy filmy takie jak „Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem” – mówi producentka filmu Nancy Spielberg. Pokaz specjalny z udziałem twórców w odbędzie się 25 listopada o g. 17.30 w kinie Helios - Sukcesja. Dodatkowy seans filmu odbędzie się również 1 grudnia o 15.00.

Goście na CINERGII
Swoją wizytę na festiwalu zapowiedzieli i z widzami spotkają się m.in.: Klara Kochańska-Bajon i Kasper Bajon, Marta Prus, Magdalena Łazarkiewicz, Igor Chojna, Mariusz Włodarski, Jowita Budnik, Janusz Zaorski, Maciej Drygas, Wojciech Solarz, Olga Chajdas, Eliza Rycembel, Marta Konarzewska, Łukasz i Natalia Grzegorzek, Karolina Bruchnicka, Jacek Braciak, Morgane Polański, Kuba Mikurda, Rok Bicek, Antonio Morabito, Adrian Panek, Magdalena Kamińska, Agata Szymańska, Klaudiusz Chrostowski.

Muzyczne wydarzenie tegorocznej CINERGII
W Filharmonii Łódzkiej 24 listopada o g. 19.00 odbędzie się koncert wybitnego wirtuoza, Nigela Kennedy’ego. Muzyk zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję »Magician of Lublin«, która zrodziła się z inspiracji książką autorstwa Issaca B. Singera o tym samym tytule. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, w ramach Kamer-TONu, czyli muzycznej odsłony FKE CINERGIA. Bilety do nabycia na www.filharmonia.lodz.pl.

Od ponad dwudziestu pięciu lat Nigel Kennedy uznawany jest za jednego z najwspanialszych wirtuozów na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów. W trakcie swojej kariery odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii. „»Magician of Lublin« to moja ostatnia kompozycja zrodzona z inspiracji książką autorstwa Issaca B. Singera o tym samym tytule. Powieść opisuje społeczność w sztetlu przedwojennej Polski. Swoją muzyką próbuję uchwycić życie i kolory tamtego wiata: są w niej momenty czystej radości oraz głębokiej refleksji. Dźwięki płyną od klasyki do muzyki żydowskiej i jazzu. Koncert został stworzony tylko dla instrumentów smyczkowych, a każdy muzyk odegra w nim ważną rolę w przedstawieniu bohater w książki” – mówi sam Nigel Kennedy.


TOP 10 – tego nie można przegapić. Poleca Krzysztof Spór - dyrektor programowy

AJKA /AYKA, reż. Sergiej Dworcewoj, Rosja, Niemcy, Polska, Kazachstan, Chiny 2018, 100’
CINEMA PARADISO, reż. Giuseppe Tornatore, Włochy, Francja 1988, 123’
KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ / WHO WILL WRITE OUR HISTORY, reż. Roberta Grossman, USA 2018, 95’
OKNA, OKNA, reż. Wojciech Solarz, Polska 2018, 62’
RODZINA/DRUŽINA, reż. Rok Bicek, Słowenia, Austria 2017, 106’
SHOPLIFTERS / MANBIKI KAZOKU, reż. Hirokazu Koreeda, Japonia 2018, 121’
UŁASKAWIENIE, reż. Jan Jakub Kolski, Polska 2018, 100’
USŁYSZCIE M J KRZYK reż. Maciej Drygas, Polska 1991, 46’
WILKOŁAK, reż. Adrian Panek, Polska/Holandia/Niemcy 2018, 88’
Z PIANĄ NA USTACH / AR PUTAM UZ LUPAM, reż. Jānis Nords, Łotwa, Polska, Litwa 2017, 79’

Fotografia to sposób patrzenia na życie
Fanom wybitnego talentu aktorskiego Janusza Gajosa, organizatorzy Forum przybliżą jego pasję do fotografii. Od wielu lat wybitny aktor ogląda świat przy pomocy aparatu fotograficznego i – jak sam mówi – „fotografia jest dla niego sposobem patrzenia na życie”. W trakcie 23. FKE CINER-GIA oraz przez dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu, wystawę prac artysty będzie można oglądać w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi.

Kolejna wystawa fotograficzna podczas Festiwalu to „Wojtek Smarzowski – portrety Robert Laska”, którą będzie można zobaczyć od 23 listopada w Kinie Charlie w Łodzi. Robert Laska jest polskim artystą, fotografem kontynuującym tradycje fotografii portretowej.

ORGANIZATOREM FESTIWALU JEST STOWARZYSZENIE ŁÓDŹ FILMOWA PRZY WSPARCIU MIASTA ŁODZI I ŁÓDZKIEGO CENTRUM WYDARZEŃ

ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3