Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23. Łódzkie Spotkania Baletowe: Teatro alla Scala i Giorgio Madia

Łukasz Kaczyński
Łódzkie Spotkania Baletowe wracają do terminu wiosenno-letniego. A wśród gości m.in. Sylvie Guillem, Teatro alla Scala i powracający Giorgio Madia.

Kilka ostatnich edycji jednej z najważniejszych imprez sztuki tańca w Łodzi i kraju odbywało się wśród jesiennej aury. Po remoncie Teatru Wielkiego Łódzkie Spotkania Baletowe wracają do pierwotnego, wiosenno-letniego terminu. Rozpoczną się już 9 maja i potrwają do końca tego miesiąca. Nie ze wszystkim zaproszonymi na 23. edycję festiwalu zespołami został jeszcze ustalony program, ale wiemy już jacy mistrzowie tańca przyjadą do Łodzi.

Po zespołach, które zastały zakontraktowane można powiedzieć, że Łódzkie Spotkania Baletowe ponownie rozpięte będę między tańcem nowoczesnym a tradycyjnym - ale każdy otrzyma reprezentantów najwyższej próby.

Łódzkie Spotkania Baletowe 2015 rozpocznie premiera przedstawienia gospodarzy, czyli Baletu Teatru Wielkiego. Przygotuje ją, korzystając z muzyki Fryderyka Chopina reżyser i choreografii dobrze znany łódzkim teatromanom włoski choreograf Giorgio Madia. Nie tak dawno temu zrealizował on w Teatrze Wielkim, z którym był związany, takie m.in. przedstawienia jak "Kopciuszek" i "Dziadek do orzechów". Za pierwsze z nich otrzymał od łódzkich recenzentów Złotą Maskę "za najlepszą inscenizację w sezonie 2006/2007". Teraz ten absolwent szkoły baletowej Teatro alla Scala w Mediolanie, w którego zespole rozpoczynał karierę, pokaże przedstawienie zatytułowane "Chopin Imaginaire". Od razu dodać trzeba, że macierzysty teatr Madii, Teatro alla Scala, najsłynniejsza scena operowa we Włoszech (i jedna z najznamienitszych na świecie), zamknie pokazami 30 i 31 maja 23. edycję Łódzkich Spotkań Baletowych. Co zobaczymy? To właśnie jest jeszcze na etapie ustalania.

Po premierze Madii na deskach Teatru Wielkiego zatańczy tytanka współczesnego tańca, uważana za największą artystkę swego pokolenia, Sylvie Guillem z przedstawieniem zrealizowanym w londyńskim Sadler's Wells Theater. Również i tu program dopiero jest ustalany, ale o niezwykłym pięknie tańca Guillem polska publiczność już nie raz mogła się przekonać. Tym większa jest ciekawość tego, co zobaczymy w Teatrze Wielkim 15 i 16 maja.

Kilka dni później, 19 i 20 maja, w Łodzi wystąpi Ivan Putrov, młody tancerz (rocznik 1980) urodzony w Kijowie, kształcący się w The Kyiv State Choreographic Institute oraz w The Royal Ballet School. Putrov pokaże w Łodzi projekt "Men in Motion", na który bilety podczas premiery w Sadler's Wells Theater wyprzedane zostały na pniu. "Men in Motion" jest wypowiedzią na temat historii i ewolucji męskiego tańca na przestrzeni ostatniego wieku. Nie zabraknie więc na pewno elementów popisowych, które tak podgrzewają atmosferę na widowni.

Przedostatnim z zaproszonych zespołów (który wystąpi w Łodzi 23 i 24 maja) jest Les Ballets de Monte Carlo, jeden z najbardziej klasycznych teatrów baletowych, jaki można sobie wyobrazić, a jednocześnie mający status narodowego teatru księstwa Monaco. Założony w 1985 roku zespół zawita do Łodzi z przedstawieniem "Lac" według choreografii Jean-Christophe'a Maillota, które będzie uwspółcześnioną, odświeżoną wersją (a raczej autorską wariacją na temat) "Jeziora łabędziego", dalekim od tradycyjnej estetyki.

Z dobrym przyjęciem podczas 22. edycji Łódzkich Spotkań Baletowych spotkały się przedstawienia Alvin Ailey American Dance Theater złożone z czarnoskórych tancerzy, głównie męskie popisy budziły aplauz publiczności. Ciekawe czy podobne emocje wzbudzi 27 i 28 maja męski skład Rasta Thomas' Bad Boys of Dance. Zespół pracujący pod okiem Rasty Thomasa, młodego, pochodzącego z San Francisco tancerza, choreografa i gimnastyka. Zespół przyjedzie do Teatru Wielkiego z podbijającym świat przedstawienie "Rock the Ballet", w którym klasyczne techniki baletu poddane zostają fuzji z nowoczesnym myśleniem o tańcu i przestrzeni, a wspierane są nie tylko teatralną muzyką, bo również mieszanką hip-hopu i akrobatyki.

Czy to wszystko wydarzy się w Łodzi w 2015 roku? Tak naprawdę realizacja śmiałego i ambitnego programu 23. Łódzkich Spotkań Baletowych, uzależniona jest od wysokości dotacji przyznanej Teatrowi Wielkiemu na ten rok. Wypada trzymać kciuki za marszałka i zarząd województwa.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki