Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

24. Łódzkie Spotkania Baletowe. Różne strony tańca

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
24. Łódzkie Spotkania Baletowe odbędą się w dniach 3 maja - 20 czerwca. Gospodarzem wyjątkowego wydarzenia jest oczywiście Teatr Wielki w Łodzi.

Łódzkie Spotkanie Baletowe będą miały w tym roku swoją 24. edycję. Jedna z najważniejszych nie tylko w naszym kraju imprez poświęconych tańcowi rozpocznie się 3 maja.

- Przystępuję do tego wydarzenia z ogromną tremą, bowiem zdaję sobie sprawę jak ogromne znaczenie ma ono dla miłośników baletu - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Paweł Gabara, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi. - Tak się składa, że w przyszłym roku minie pięćdziesiąta rocznica pierwszych Łódzkich Spotkań Baletowych. Z tej okazji zamierzamy zaprezentować w Łodzi jedno widowisko, za to niezwykle znaczące.

Tegoroczne Łódzkie Spotkania Baletowe gościć będą pięć zespołów, które zaprezentują sześć programów, z pracami autorstwa w sumie czternastu choreografów. Oczywiście premierę przygotują również gospodarze, czyli Balet Teatru Wielkiego w Łodzi.

- Udało się w tym roku zaprosić zespoły, które będą nie tylko w Łodzi, ale i w Polsce po raz pierwszy - podkreślił Stanisław Bromilski, konsultant artystyczny i programowy Łódzkich Spotkań Baletowych. - Widzowie zobaczą niezwykle zróżnicowane propozycje.

Wydarzenie otworzy londyński English National Ballet. Brytyjscy artyści pokażą dwa widowiska: „Ballet Bold” (3 maja, godz. 19) i „Korsarz” (5 maja, godz. 19, 6 maja, godz. 12 i 19). Na pierwszy z tytułów składają się prace w choreografii Williama Forsythe’a i Hansa van Manena oraz trzeci akt „Śpiącej królewny” Piotra Czajkowskiego w choreografii Kennetha MacMillana według Mariusa Petipy. „Korsarz” zaś to fantastyczna historia nieustraszonego pirata Konrada w inscenizacji Anny-Marie Holmes z efektownymi dekoracjami hollywoodzkiego scenografa Boba Ringwooda.

- To jedna z największych produkcji, jeśli nie największa, które były prezentowane na Łódzkich Spotkaniach Baletowych - zapewnił Paweł Gabara.

11 i 12 maja od godz. 19 oraz 13 maja od godz. 18 słynna brytyjska Akram Khan Company pokaże przedstawienie „Until The Lions”. To opowieść o Ambie/Shikhandim zaczerpnięta z „Mahabharaty”, klasycznego sanskryckiego eposu południowoazjatyckiego. Autorem widowiska jest lider zespołu, Akram Khan, obecnie jeden z najbardziej znanych i cenionych choreografów na świecie, laureat wielu międzynarodowych nagród tanecznych. Jego grupa ma status jednego z najbardziej innowacyjnych zespołów tańca współczesnego, zapraszanego na najważniejsze festiwale, do największych teatrów, którego spektakle wypełniają widownie publicznością po brzegi.

**CZYTAJ TEŻ:

Łódzkie Spotkania Baletowe. Wieczory z bajecznym tańcem

**

Warto dodać, że biorąca udział w przedstawieniu Ching-Ying Chien została wyróżniona prestiżową nagrodą Critics’ Circle National Dance Awards 2016 w kategorii wybitny występ kobiecy (taniec współczesny), właśnie za rolę w spektaklu „Until The Lions”.

Najmłodszym zespołem festiwalu będzie istniejący ledwie od roku kubański Acosta Danza, założony przez Carlosa Acostę. Goście 20 maja od godz. 19 oraz 21 maja od godz. 18 zaprezentują przedstawienie „Debut”. Złożą się na nie choreografie Marianeli Boan, Sidiego Larbiego Cherkaouia, Russella Maliphanta, Alexisa Fernandeza (Macareli), a także spektakl „Carmen” w choreografii Carlosa Acosty.

Z Kanady przyjedzie do nas RUBBERBANDance Group i pokaże widowisko „Vic’s Mix” (27 maja, godz. 19, 28 maja, godz. 18) w choreografii Victora Quijady. Zespół szczyci się stworzeniem niepowtarzalnego języka tanecznego i reprezentuje swobodę oraz otwartość montrealskiej sceny tanecznej.

3 czerwca od godz. 19 oraz 4 czerwca od godz. 18 chiński Beijingdance/LDTX przedstawi spektakl „Beyond The Horizon”, z choreografiami Jacka Przybyłowicza, Li Han-zhonga i Ma Bo. Premierą Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi będzie „Spartakus” Arama Chaczaturiana, w choreografii Emila Wesołowskiego.

- Nie będę ukrywał, że to duże wyzwania dla tancerzy i rzucamy zespół na głęboką wodę, ale przecież właśnie przez podwyższanie sobie poprzeczki możemy się rozwijać - stwierdził Dominik Muśko, kierownik łódzkiego baletu.

- Muzyka Arama Chaczaturiana jest w Polsce ostatnio trochę zapomniana i pomijana, a przecież jest niezwykła i piękna. Cieszę się, że ten tytuł wchodzi do naszego repertuaru - dodał Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny „Wielkiego”.

Spektakl będzie pokazany 17 i 18 czerwca od godz. 19 oraz 29 czerwca od godz. 18.30. Bilety na spektakle od 32 do 120 zł.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki