MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25 lat więzienia dla stalkera za oblanie kwasem modelki z Łodzi. Sąd Najwyższy utrzymał karę. Katarzyna Dacyszyn: jestem bezpieczna

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Sąd Najwyższy utrzymał w środę (22 lipca) karę 25 lat więzienia dla stalkera, który w 2016 r. oblał kwasem Katarzynę Dacyszyn, łódzką modelkę. Proces związany z tym atakiem przyczynił się do nagłośnienia w Polsce problemu stalkingu. Łodzianka po środowym wyroku oznajmiła: "Jestem szczęśliwa! Wzruszona i bezpieczna na kolejne 20 lat!"

Wyrok Sądu Najwyższego kończy prawną batalię łodzianki. Stalker latami dręczył kobietę m.in. niechcianymi przez nią wiadomościami, wysyłanymi z kolejnych kont w komunikatorach internetowych (o treści np. "będę pani diabłem"). Mimo strachu przed reakcją stalkera łodzianka poszła na policję.

Stalker oblał kobietę kwasem w łódzkim sądzie

W sierpniu 2016 r., przed Sądem Rejonowym Łódź-Śródmieście miał się rozpocząć proces 50-latka oskarżonego o uporczywe nękanie. Jednak do tej rozprawy nie doszło - na sądowym korytarzu mężczyzna oblał Katarzynę Dacyszyn kwasem siarkowym o prawie 90-procentowym stężeniu. W gmachu przy al. Kościuszki zapanował chaos: tracąca wzrok kobieta, krzycząc z bólu, po omacku szukała łazienki, aby zmyć z siebie żrącą ciecz, która wtapiała ubranie w jej ciało...

Za ten atak, w październiku 2017 r., sąd okręgowy skazał mężczyznę na 25 lat więzienia. Rok później sąd apelacyjny utrzymał ten wyrok w mocy.

Sąd Najwyższy: to było usiłowanie zabójstwa

Obrońca skazanego, który rozpoczął odsiadywanie wyroku, wniósł kasację do Sądu Najwyższego. Adwokat stalkera chciał zmiany kwalifikacji czynu: z usiłowania zabójstwa na ciężkie obrażenie ciała pokrzywdzonej (ten czyn jest zagrożony karą do 15 lat więzienia).

Sąd Najwyższy kasację odrzucił.

- Jestem szczęśliwa! - napisała po środowym wyroku łodzianka w swoim profilu w serwisie społecznościowym Instagram. - Wzruszona i bezpieczna na kolejne 20 lat! Wygraliśmy. Bezapelacyjnie w Sądzie Najwyższym! Pan mecenas Bartosz Tiutiunik jest nieoceniony! (łódzki adwokat reprezentujący Katarzynę Dacyszyn - red.) Pierwszy taki prawomocny wyrok w kraju zostawał podtrzymany!!! Jestem bezpieczna. Mogę żyć dalej i planować przyszłość.

Katarzyna Dacyszyn. Kim jest po ataku stalkera?

Obecnie Katarzyna Dacyszyn zawodowo zajmuje się m.in. projektowaniem ubrań. Natomiast o swoim dramacie opowiedziała w książkowym wywiadzie ("Kobieta z blizną"), na podstawie własnych doświadczeń prowadziła także w Łodzi warsztaty dla osób czujących się ofiarami stalkingu, czyli uporczywego nękania.

- Moi prawnicy, kiedy wyrok będzie dobiegał końca, doprowadzą do tego, że ten mężczyzna nie wyjdzie na wolność - mówiła podczas takich warsztatów (w 2018 r.) łodzianka. Katarzyna Dacyszyn opowiedziała, iż chce w tym celu wykorzystać tzw. ustawę o bestiach, za sprawą której w ścisłej izolacji pozostaje Mariusz Trynkiewicz, zabójca czwórki dzieci i zbrodniarz seksualny.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki