250 tys. wniosków o pomoc suszową 2019. Do kiedy nabór w ARiMR?

AGW
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 3 października przyjmuje od rolników wnioski o pomoc do hektara. Jest to związane ze stratami, jakie w 2019 roku spowodowała susza i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne, takie jak grad czy deszcz nawalny. Jakie stawki dostają rolnicy i jaki wpływ mają zwierzęta?

Nabór początkowo miał trwać do końca października, jednak ze względu na przeciągające się prace komisji szacujących straty, termin ten przedłużono do 15 listopada 2019.

Jak podaje ARiMR, od 3 do 31 października do jej biur powiatowych trafiło prawie 250 tys. wniosków o pomoc. Od początku realizowania pomocy suszowej do hektara w tym roku, agencja przekazała na konta rolników blisko 498 mln zł.

To Cię może też zainteresować

Warunkiem uzyskania wsparcia do hektara jest stwierdzenie przez gminną komisję, powołaną przez wojewodę na wniosek wójta, strat na poziomie minimum 30%. "Wysokość pomocy jest zróżnicowana i zależy od wielkości szkód powstałych na powierzchni danej uprawy lub od obsady posiadanych przez rolnika zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie w przypadku pomocy do użytków zielonych w gospodarstwie".

Jaka pomoc suszowa do hektara w 2019 roku? Zależy od szkód i obsady zwierząt

  • 1 000 zł do 1 ha - zostanie przyznane do tych upraw, gdzie szkody wyniosły co najmniej 70%, w tym również do wieloletnich użytków zielonych, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.
  • 500 zł do 1 ha - pomoc do upraw, w których szkody wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70% oraz do wieloletnich użytków zielonych, gdzie szkody wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70%, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.
  • 500 zł na 1 ha - również w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości 70%, jeżeli w gospodarstwie jest niska obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.
  • 250 zł na 1 ha - w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości co najmniej 30% i mniej niż 70%, przy jednoczenie niskiej obsadzie zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków

Jeśli rolnik nie miał w dniu wystąpienia szkody ubezpieczonych co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie, wówczas pomoc jest pomniejszana o 50%, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych.

Ważne: Łączna wysokość pomocy nie może przekroczyć 80% (lub w przypadku gospodarstw na obszarach ONW 90%) kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej.

Pomoc suszowa 2019 jest udzielana poza formułą pomocy de minimis lub jej ramach. Od czego to zależy?

  • poza formułą pomocy de minimis, na warunkach określonych w rozporządzeniu nr 702/2014 w przypadku gdy szkody spowodowane w 2019 r. suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód będą wynosić powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym,
  • w ramach formuły pomocy de minimis w rolnictwie, zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1408/2013 w przypadku gdy szkody spowodowane w 2019 r. suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód będą wynosić nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

To Cię może też zainteresować

_____________________________________
Agro Pomorska, odcinek 80

Wideo

Materiał oryginalny: 250 tys. wniosków o pomoc suszową 2019. Do kiedy nabór w ARiMR? - Gazeta Pomorska

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Powiat żniński, wniosek złożony w połowie października, protokół przyszedł z opóźnieniem i dostali tylko Ci co złożyli wcześniej. Niestety nie wiadomo ile będzie trzeba czekać...

G
Gość

Mi osobiscie suszowe to sciema sasiedzi na pobliskich polach maja 30 40 procent ja przy wysokim nawozeniu i uprawie na czas straty 12 procent

G
Gość

Gmina Miastko u nas do dzisiaj nie dostaliśmy jeszcze podpisanych protokołów przez Wojewodę

G
Gość
6 listopada, 08:55, Gość:

Dawno mamy złożone wnioski już miesiąc leżą w agencji a pieniędzy niema lubelskie

To prawda, Ja składała 4października i dalej cisza...

l
lubuskie

arimr śle pisma w sprawie suszy o niezałatnieniu sprawy w terminie podając "niezałatwienie sprawy w terminie spowodowane jest koniecznością zmiany uchwały Rady Minstrów z dnia 6 września 2019 w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników......."

Robią z nas kretynów. A pieniądze to może zobaczymy przed kampanią prezydencką. Zaliczki dopłat dostają gospodarstwa do 8 ha.

r
rolnik

Dlaczego nie napiszą że wielu rolników jest poszkodowanych z uwagi na szacowanie start wg. mapek IUNG czyli według kategorii agronomicznej gleby. Wielu zaniżono szacunki byle by tylko nie przekroczyły 30% ponieważ mają gleby lepszej klasy.

g
gmina Dołhobyczów

NAnna Kusiak-Janiec z Hrubieszowa została odwołana ze stanowiska zastępcy dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie. Jak się dowiadujemy ma na sumieniu całkiem sporo przewinień. Po kontroli, która miała miejsce w ub.r. wyszło na jaw, że w 2017 r. była już wicedyrektor, we wniosku o dopłaty bezpośrednie zawyżyła powierzchnię użytków rolnych, deklarowanych do płatności.

r
rolnik 2 szort

Podawali ze nie ma kasy i wypłacą po nowym roku za suszę i ziarno do siewu ,to efekt rządu którym rządzą ludzie z tylnego siedzenia

G
Gość

Dawno mamy złożone wnioski już miesiąc leżą w agencji a pieniędzy niema lubelskie

Dodaj ogłoszenie