Nasza Loteria

25-lecie Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

czmp
ICZMP zajmuje obecnie powierzchnię 38,5 ha, na którym znajdują się dwa gigantyczne pawilony
ICZMP zajmuje obecnie powierzchnię 38,5 ha, na którym znajdują się dwa gigantyczne pawilony Fot.archiwum szpitala
Szpital miał być pomnikiem w hołdzie polskim matkom

Z kart historii... "Zastanawiam się, czy taki kombinat medyczny będzie działać na zasadzie pompy wchłaniającej wszystko, co najlepsze. Najnowocześniejsza aparatura, najbardziej wykwalifikowana kadra, najładniejszy wystrój - a co dla innych placówek?" - martwił się w dniu otwarcia Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki Stanisław Dejak, emerytowany nauczyciel i jeden z gości uroczystości. Jego słowa uwieczniono w gazetce szpitalnej "Dar serca", którą założono jeszcze podczas budowy szpitala. Zaproszeni na uroczystość otwarcia szpitala oficjele i zwykli łodzianie nie kryli zachwytu. Podkreślali kontrast między nowym szpitalem a pozostałymi placówkami, w których mogli się leczyć. "Rozumiem ideę, ale smutny będzie kontrast pomiędzy resztą szpitali, a tym właśnie. Pacjenci będą się bić o pobyt tutaj. Dobrze, że jest to centrum, ale czy nie mogłoby być więcej podobnie wyposażonych obiektów? Nowoczesność i komfort to towar u nas zbyt drogi" - dodał Dejak.

Od tego momentu minęło już 25 lat. Szpital niezmiennie pełni rolę centrum leczenia zarówno kobiet, jak i dzieci do 18. roku życia. Podobnie jak 25 lat temu, w Instytucie pracują najlepsi specjaliści w Polsce a sale wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt. W roku okrągłego jubileuszu rozpoczęła się też nowa era dla tego szpitala. ICZMP rozszerza działalność naukową i medyczną a w budynkach trwa modernizacja.

Pomnik dla matek
Szpital Centrum Zdrowia Matki Polki został otwarty 26 maja 1989 r. W 1991 oddano do użytku sanitarne lądowisko. Decyzja o jego budowie zapadła kilka lat wcześniej. W 1982 roku w związku z obchodami Dnia Matki Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego zaproponowała wybudowanie pomnika Matki-Polki. Szukano najlepszego projektu. Generał Wojciech Jaruzelski poparł ideę wybudowania pomnika, jako hołdu dla polskich matek, które miały wielki wkład w odzyskanie wolności przez Ojczyznę.

Rok później z okazji obchodów Dnia Matki gen. Jaruzelski przyjechał z wizytą do Łodzi, gdzie spotkał się z robotnicami w kilku zakładach, by złożyć im życzenia. To właśnie w Łodzi generał zapowiedział, że proponowany przez Wojskową Radę pomnik Matek Polskich, przybierze formę szpitala i będzie w Łodzi. Po tych słowach rozpoczęto zbiórkę publiczną na rzecz budowy. Przez pół roku na konto Rady Obywatelskiej wpłynęło 530 mln złotych.

Projekt giganta
Naczelnym architektem Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki został Janusz Wyżnikiewicz. To nazwisko było w Łodzi dobrze znane. Wyżnikiewicz na swoim koncie miał już projekt Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Akademii Medycznej w Łodzi, Szpital im. Kopernika w Łodzi, Szpital MSW przy ul. Północnej w Łodzi i Ośrodek Onkologiczny w Łodzi, który dziś jest częścią Szpitala im. Kopernika. Jaki pomysł miał na Szpital-Pomnik?

- Idea Pomnika-Szpitala zasugerowała nadanie szpitalowi położniczo-ginekologicznemu charakteru symbolu. (…) Bryła budynku składa się z szeregu segmentów, w których została rozmieszczona złożona i zróżnicowana funkcja szpitalna- tłumaczył koncepcję Janusz Wyżnikiewicz w 1988 roku w wywiadzie dla pierwszego numeru gazety szpitalnej "Dar serca".
Wyżnikiewicz podkreślał rozmach, z jakim jest budowany szpital a także niezwykłą nowoczesność budynku. Koncepcja zakładała nie tylko wybudowanie nowoczesnych budynków i wyposażenie ich w najlepszy sprzęt medyczny, ale także zadbanie o komunikację personelu i komfort pacjentów. Szpital miał być "samodzielnym urbanistycznym tworem". - Dobrego architekta poznaje się nie tylko po sposobie rozwiązania bryły budynku, lecz także po sposobie połączenia owej bryły z terenem, dlatego tak wielką wagę przywiązuję do drobiazgowego dopasowania projektu bezpośrednio do otoczenia poszczególnych obiektów i parku szpitalnego - dodał Wyżnikiewicz.

"Matka Polka" to szpital dla pacjentów z całej Polski

Rozmowa z prof. Maciejem Banachem, dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na temat przyszłości szpitala.

Prof. Maciej Banach

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi funkcjonuje od 25 lat. Gdzie jest dziś jego miejsce?
ICZMP jest jednym z wiodących ośrodków naukowo-badawczych i medycznych w kraju. To miejsce, w którym pracuje 28 profesorów zwyczajnych, kilkudziesięciu doktorów habilitowanych, około 50 pracowników zatrudnionych jest na etatach naukowych i to jest realna wartość tej placówki. Pracują tu eksperci, często specjalizujący się w unikalnych, wąskich dziedzinach medycyny. Lekarze w naszym Instytucie nieustannie pogłębiają swoją wiedzę na różnego rodzaju międzynarodowych konferencjach, sympozjach, stypendiach i warsztatach. W tym roku łącznie aplikujemy z prawie 50 projektami naukowymi. Nie wiemy jeszcze jaka będzie skala sukcesu ale każde pozyskane środki to wielka wartość dodana dla ośrodka. Szpital to także 21 wyspecjalizowanych klinik, w których lekarze i pielęgniarki każdego dnia służą pacjentom.

Instytut powstał z myślą o kobietach i dzieciach z całej Polski. Czy dziś pacjenci z innych regionów chętnie się u nas leczą?
Kluczem rozwoju tego Szpitala jest właśnie przyjmowanie pacjentów z całej Polski. W roku 2013 pacjenci spoza województwa łódzkiego stanowili niewiele ponad 10 proc. wszystkich hospitalizowanych w naszych klinikach. W 2014 spodziewamy się znacznie wyższego odsetka pacjentów spoza naszego regionu. Biorąc jednak pod uwagę dużą konkurencję na rynku usług medycznych, ograniczony budżet NFZ, który nie będzie się zwiększał, zdaję sobie sprawę jak bardzo trzeba być konkurencyjnym i mieć najwyższą referencyjność. Chciałbym osiągnąć wskaźnik od 20 do 25 proc. pacjentów przyjezdnych. Wtedy będzie to klarowny dla wszystkich przekaz, że jesteśmy ponadregionalnym ośrodkiem specjalistycznym.

Co szpital ma do zaoferowania swoim pacjentom?
W położnictwie, ginekologii i neonatologii mamy najwyższą referencyjność, dlatego możemy przyjmować najcięższe, najbardziej skomplikowane i trudne przypadki z całej Polski - zarówno kobiet w ciąży, noworodków i dzieci. Często wcześniaki są do nas transportowane z mniejszych ośrodków a my staramy się je ratować przeprowadzając operacje już od pierwszych dni życia. Dzieci i ich mamy mają w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki zapewnioną kompleksową opiekę medyczną i diagnostykę w sytuacji ewentualnych powikłań w okresie ciąży, okołoporodowym i w dalszych etapach rozwoju dziecka. W szpitalu noworodek z powikłaniami jest natychmiast konsultowany przez specjalistów z zakresu neonatologii. Ważnym miejscem dla kobiet oczekujących dziecka jest Zakład Kardiologii Prenatalnej. Przyjmowane i diagnozowane są tutaj pacjentki, u których podejrzewa się lub stwierdzono wrodzone wady serca płodu. Instytut posiada także dwie Kliniki Neonatologii, w tym jedną oddaną po remoncie kilka dni temu. Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt zaliczana jest do najnowocześniejszych w Europie. Prowadzimy badania naukowe i zabiegi operacyjne m.in. w dziedzinie fetologii (nauka o rozwoju płodu). Jesteśmy koordynatorem i jedynym w Polsce wykonawcą projektu finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Myślę, że w realizację naszych planów wpisuje się również otwarcie nowoczesnego Zakładu Rehabilitacji Dziecięcej, jedynego takiego kompleksu w Polsce, który będzie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia przystosowany do rehabilitacji dzieci od urodzenia do 18 r. życia.

Jak Pan sobie wyobraża Instytut za kolejne 25 lat?
Nie wyobrażam sobie Instytutu tylko i wyłącznie za 25 lat, ale patrzę na Szpital również w perspektywie najbliższych trzech, pięciu lat. Chciałbym żeby Instytut był postrzegany jako czołowy europejski ośrodek badawczy i wiodąca placówka służby zdrowia w dziedzinie diagnostyki i leczenia kobiet i dzieci do 18. roku życia.

FAKTY

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zajmuje olbrzymi teren na Chojnach.
Teren szpitala obejmuje 38,5 ha. Jest to zespołów dwóch szpitali: siedmiokondygnacyjny pawilon ginekologiczno-położniczy oraz czterokondygnacyjny pawilon pediatryczny. Główne obiekty szpitala oddalone są o 800 metrów. Zajmują powierzchnię 110 tys. mkw. Na dodatkowym obszarze 10 ha zbudowano dziesięć bloków dla kadry Instytutu (obecnie do ICZMP należą trzy). Na terenie kompleksu umiejscowiono również lądowisko dla helikopterów.

ICZMP jest jednym z największych szpitali w kraju.
Instytut to 21 klinik, w których znajduje się 906 łóżek. W jednostce pracuje ponad dwa tysiące osób a rocznie leczonych jest ponad 57 tys. pacjentów.

Logo szpitala.
Emblematem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki są dwa połączone serca, mające symbolizować ścisłą więź matki i dziecka.

Osiągnięcia medyczne

"Matka Polka" to jedyna placówka w regionie, która jest w stanie przyjąć wieloraczki.
Od momentu powstania szpitala w 1989 roku miały tu miejsce trzy przypadki urodzenia pięcioraczków i cztery - czworaczków. Ostatnie czworaczki urodziły się w Łodzi w kwietniu 2012 roku. Poprzednie dwa lata wcześniej.
Według położników, poród pięcioraczków zdarza się raz na 52 miliony, czworaczków- raz na ponad 614 tysięcy, trojaczków - raz na ponad siedem tysięcy. Ciąża bliźniacza zdarza się co 85 matce, dlatego każdego miesiąca w "Matce Polce" rodzi się kilka par bliźniaków.

ICZMP to jeden z niewielu ośrodków w Polsce, w którym urodziły się siostry syjamskie.
Olga i Daria, siostry syjamskie z Janikowa na Kujawach, urodziły się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w 2003 roku. Były zrośnięte ostatnim kręgiem kręgosłupa i mięśniami miednicy. Lekarze sugerowali, że operację należy zrobić zanim dziewczynki skończą rok. Dziewczynki pojechały do Arabii Saudyjskiej, gdzie zostały rozdzielone.

Najmniejszy noworodek, który przyszedł na świat w "Matce Polce" i przeżył, ważył zaledwie 400 gramów.
W 2010 roku lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki uratowali życie małej Lenki. Dziewczynka urodziła się w 24. tygodniu ciąży. Ważyła zaledwie 400 gramów . To najmniejsze dziecko, jakie przyszło na świat w łódzkiej placówce. W opinii lekarzy, narodziny Lenki to cud medycyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki