Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27 fotozdarzeń od czwartku w Łodzi

Anna Pawłowska
Pascale Peyret, praca z cyklu ''Zielona pamięć''
Pascale Peyret, praca z cyklu ''Zielona pamięć'' materiały promocyjne
O godz. 18 wernisaż dwóch wystaw głównych - Out of Mind (Poza Umysłem) i Out of Life (Poza Życiem) w willi Grohmana przy ul. Tylnej 9/11 oficjalnie rozpocznie Fotofestiwal. Główny weekend festiwalowy z największą liczbą zdarzeń trwać będzie do niedzieli wieczorem.

W sobotę o godz. 21 w Muzeum Książki Artystycznej przy ul. Tymienieckiego 24 Fotofestiwal świętował będzie swoje 10. urodziny.

- Dziesięć lat minęło bardzo szybko. Zaczynaliśmy organizować Fotofestiwal jako grupa studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Stworzyliśmy imprezę, która ma znaczenie ogólnopolskie i międzynarodowe - mówi Krzysztof Candrowicz, dyrektor Fotofestiwalu i współkurator jednej z wystaw głównych.
Out of Life pokazuje współczesne problemy nie tylko młodych ludzi, którzy czują się wyobcowani przez media takie jak Facebook. Out of mind dotyczy sfery iluzji, wyobraźni.

- Cieszę się, że przypadł mi w udziale temat Out of mind, ponieważ dla każdego może oznaczać on co innego - mówi Celine Lunsford, dyrektor artystyczna Fotografie Forum we Frankfurcie, kuratorka drugiej z głównych fotofestiwalowych wystaw. - Skupiłam się na portrecie. Widzimy idee maski w różnych kulturach, przebieranie się, by tworzyć, żeby określić nową tożsamość.

- Poza wystawami festiwal jest platformą spotkań i wymiany doświadczeń - uzupełnia Marta Szymańska, dyrektor programowa Fotofestiwalu. - Ważnym elementem są wystawy towarzyszące, które organizujemy z innymi instytucjami z Łodzi.

Z tych, na które warto zwrócić uwagę dyrektor programowa wskazuje otwieraną w piątek o godz. 19 ekspozycję Alexego Titarenki w Atlasie Sztuki (ul. Piotrkowska 114/116).

- To jeden z naszych, organizatorów Fotofestiwalu, ulubionych artystów. W Atlasie Sztuki zobaczymy zdjęcia z różnych cykli, od lat80. do najnowszych - opowiada Szymańska. - W październiku artysta przebywał w Łodzi, czego efektem jest fragment prezentowanej wystawy.

Wyjątkowy charakter ma otwierana w piątek o godz. 16 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystawa ''Energia czasu. Archiwum Dalkii. ''

- W zeszłym roku zgłosił się do nas Sławomir Wieteska z Dalkii, mówiąc, że w magazynach elektrowni zachowało się pudło ze szklanymi negatywami. Zapytał czy nie chcielibyśmy ich przejrzeć - relacjonuje Szymańska. - Negatywy autorstwa nieznanego wówczas fotografa kryły historię miasta od lat 20. do 40. Udało nam się znaleźć jego potomków.

W czwartek o godz. 17 Fotofestiwal wraz z Muzeum Kinematografii przy pl. Zwycięstwa 1 wernisażem uczci także 100. rocznicę urodzin Zofii Rydet, znakomitej, nieżyjącej już polskiej fotograficzki z zacięciem socjologicznym. Jednym z kuratorów tej ekspozycji jest Andrzej Różycki, fotograf i przyjaciel artystki.

Na łódzkie święto fotografii złoży się 27 różnych wydarzeń usytuowanych w różnych miejscach miasta. Ciekawą propozycja są przeglądy szkół fotograficznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych na Księżym Młynie i portfolio - w Art Strefie, czyli Hydroforni Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22/24.

W szkole filmowej przy ul. Targowej 61/63 w piątek, sobotę i niedzielę odbywać się będą warsztaty fotograficzne poświęcone m.in. takim technikom jak cyjanotypia, dagerotypia czy mokry kolodian.
Sponsor festiwalu, firma Samsung, zaprasza na Fotospacery - pierwszy trasą Fotofestiwalu, drugi trasą łódzkich podwórek. Przed wyprawą można będzie wypożyczyć sprzęt fotograficzny i spróbować swoich sił w robieniu zdjęć w niedzielę 8 i 15 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki