27.01.2022 UOKiK informuje. Co każdy z nas powinien wiedzieć przed zrobieniem dzisiaj zakupów?

Newsroom 360
Newsroom 360
Najnowsze informacje UOKiK
Najnowsze informacje UOKiK Lucyna Nenow
Udostępnij:
27.01.2022 na profilu UOKiK pojawił się tweet: "W związku z wątpliwościami dotyczącymi zgodności niektórych działań Komitetu Badań Radiowych z prawem konkurencji zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i kontroli w sześciu lokalizacjach – mówi Prezes #UOKiK Tomasz Chróstny. . ".

UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie publikuje na Twitterze informacje istotne dla każdego z nas. Dotyczą one praw i obowiązków obu stron transakcji, ostrzeżeń o produktach, które zostały wycofane, bo mogą być niebezpieczne. Pojawiają się tu również informacje o aktualnych konkursach. Śledź z nami profil i bądź zawsze na bieżąco.

Najnowsze wiadomości UOKiK - 27.01.2022

W związku z wątpliwościami dotyczącymi zgodności niektórych działań Komitetu Badań Radiowych z prawem konkurencji zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i kontroli w sześciu lokalizacjach – mówi Prezes #UOKiK Tomasz Chróstny. https://t.co/0XeAk8s7fx


Prezes #UOKiK od października 2021 r., po otrzymanych sygnałach, w tym w ramach programu sygnalista, przygląda się działaniom grup radiowych, które tworzą tzw. Komitet Badań Radiowych (KBR). https://t.co/QF0MiucAyj https://t.co/VzCgvdp2jo


Pracownicy #UOKiK prowadzą kontrole u przedsiębiorców tworzących Komitet Badań Radiowych.
Ma to związek z wszczętym przez Prezesa UOKiK postępowaniem wyjaśniającym. ➡️https://t.co/QF0MiucAyj https://t.co/LxaUZV5f5f


Postępowanie zostało przeprowadzone we współpracy z @GUNB_Urzad, którego kontrole wskazywały, że niektóre wyroby Yetico mają gorsze właściwości niż deklarował producent.


W decyzji dot. #Yetico Prezes #UOKiK stwierdził, że 4 rodzaje płyt styropianowych miały gorsze parametry niż deklarował producent -> mniejsza wytrzymałość i gorsze parametry termoizolacyjne. W efekcie konsumenci, którzy ocieplali domy, mogli ponieść duże straty.


Sąd zgodził się z ustaleniami Urzędu, że Yetico wprowadzało do obrotu wyroby ze styropianu niespełniające deklarowanych dla nich parametrów. Praktyki były umyślne, a kary zostały obliczone prawidłowo.


Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie producenta styropianu - spółki #Yetico - od decyzji Prezesa #UOKiK. Podtrzymał kary finansowe – łącznie prawie 50 mln zł.


To już kolejna kara dla członka zarządu, który umyślnie dopuścił do naruszania przez swoją firmę zbiorowych interesów konsumentów. W grudniu 2021 r. Prezes #UOKiK nałożył takie sankcje także za nieuczciwe praktyki na pokazach i propagowanie systemów typu piramida https://t.co/JLPckolMkw


Umyślne doprowadzenie do naruszeń wobec konsumentów nie może uchodzić płazem osobom zarządzającym przedsiębiorstwami. Dlatego nałożyłem karę na prezesa Fundico – zapowiada Tomasz Chróstny, Prezes #UOKiK https://t.co/TLR1R7bQnZ


Spółka Fundico zamieszczała oferty obiecujące wysoki zysk bez ryzyka nawet wtedy, gdy miała już problemy z płynnością i regulowaniem zobowiązań. Odczuli to konsumenci, którzy powierzyli jej pieniądze https://t.co/00YQDuNBEV


W toku postępowania ustaliliśmy, że spółka Fundico wprowadzała konsumentów w błąd co do dwóch kluczowych kwestii branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu pieniędzy – mówi Tomasz Chróstny, Prezes #UOKiK https://t.co/ahxlaMoWOi


Prezes #UOKiK ukarał spółkę Fundico, która wprowadzała konsumentów w błąd, obiecując brak ryzyka i nierealnie wysokie zyski z inwestycji. Sankcje otrzymał też członek zarządu firmy osobiście odpowiedzialny za dopuszczenie do naruszeń.
Więcej: https://t.co/CkLf9l1dGu https://t.co/0YGrQfSQQe


2/2 Analiza działań przedsiębiorców tworzących KBR dała podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego w obszarze ochrony konkurencji, w ramach którego trwają obecnie kontrole. Więcej informacji przedstawimy po zakończeniu czynności.


1/2 UOKiK od października 2021 r. przygląda się działaniom grup radiowych, które tworzą Komitet Badań Radiowych (KBR).


Sąd uznał, że nawet korzystne ekonomicznie dla konsumentów zmiany muszą być wprowadzane zgodnie z przepisami prawa, a więc przy zachowaniu określonych w ustawie obowiązków informacyjnych. Za stosowanie nieuczciwych praktyk spółka została ukarana karą ponad 5,9 mln zł.


Ponadto informując o możliwości uniknięcia opłaty za usługę rachunku szczegółowego po zakończeniu promocji Spółka wskazywała wyłącznie na najkorzystniejsze z jej perspektywy rozwiązanie czyli usługę e-rachunku.


Polkomtel nie doręczała abonentom również treści proponowanych zmian warunków umowy - nowych wersji regulaminu promocji.


Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezesa UOKiK nr DDK 8/2014 ws. Polkomtel Sp. z o.o. Spółka nie dostarczała konsumentom zawierającym z nią umowę o świadczenie usług wymaganych ustawowo dokumentów tj. regulaminów promocji.


4/4 SOKiK ponownie rozpatrzy kwestie, których wcześniej nie oceniał w tej sprawie, tj. nałożone na T-Mobile sankcje – wysokość kary i rekompensatę.


3/4 SA uznał, że przepisy prawa telekomunikacyjnego nie dają operatorowi podstawy do jednostronnej zmiany warunków trwającej umowy. Potrzebna jest też w umowie klauzula modyfikacyjna, która ma określać, w jakich warunkach zmiana może być wprowadzona.


ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Wideo

Materiał oryginalny: 27.01.2022 UOKiK informuje. Co każdy z nas powinien wiedzieć przed zrobieniem dzisiaj zakupów? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie