Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym regionie. Co się jeszcze wydarzy?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W całym kraju rozpoczęła się 28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W przedsięwzięciu bierze również udział województwo łódzkie.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Moja droga”. W Łódzkiem organizatorzy zaplanowali ponad 50 bezpłatnych wydarzeń w szesnastu miejscowościach. W programie znalazły się wernisaże wystaw, koncerty, prelekcje, spotkania, warsztaty, wycieczki piesze i rowerowe, a także spotkania i transmisje online. Europejskie Dni Dziedzictwa zaczęły się w miniony weekend, kolejne wydarzenia przewidziano na 19-20 września. Projekt, realizowany z inicjatywy Unii Europejskiej i Rady Europy, ma na celu promocję lokalnych zabytków, kultury i tradycji - Polska uczestniczy w obchodach od 1993 roku.

- Hasło „Moja droga” koresponduje ze stuleciem Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Kierunki naszych dróg wyznaczały myśli naszych przodków o wolnej i niepodległej Polsce, którzy nie szczędzili krwi i trudów, by nasz kraj powrócił na mapę Europy - podkreśla Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

W naszym regionie, oprócz Łodzi w Europejskich Dniach Dziedzictwa udział biorą: Bełchatów, Brzeziny, Krośniewice, Kutno, Łowicz, Nowa Sobótka, Opoczno, Pabianice, Radomsko, Sieradz, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Wieluń, Zduńska Wola, Zgierz. Wśród przygotowanych propozycji są jeszcze: wirtualne warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat z cyklu Akademia Małego Łodzianina, zorganizowane przez Muzeum Miasta Łodzi (20 września); spotkanie ze Zbigniewem Stępniem, który odbywa pieszą podróż granicami Polski (18 września, Muzeum Ziemi Wieluńskiej); czy wystawa „W nurcie Niepodległości 1914-1945” (20 września, Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim). Muzeum Miasta Łodzi zaprasza od dziś także na cykl wirtualnych spacerów poświęconych historii łódzkiej turystyki w okresie do 1939 roku „Łodzianin w podróży - po naukę”. A łódzkie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne na oprowadzanie kuratorskie po wystawie etnograficznej „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć” (15-17 września). Miejski Dom Kultury w Opocznie proponuje zaś pokaz online filmu „Wychodzę za Janka”, przedstawiający drogę opocznianki do kompletowania ślubnego niezbędnika (20 września).

Koordynatorami wojewódzkimi przedsięwzięcia są Łódzki Dom Kultury i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Szczegóły programu na stronie edd.nid.pl.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki