Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. "Dziatwa" już za nami. Było dużo uśmiechu i zabawy

Joanna Kocemba
Grzegorz Gałasiński
Skończył się jubileuszowy, 35. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Dziatwa" w Łodzi.

Atmosfery nie zniszczył nawet deszcz, który w przedostatni dzień przeglądu, czyli piątek, zmusił organizatorów do przeniesienia "Korowodu", corocznej akcji wieńczącej Dziatwę, pod dach. Widowisko plenerowe, kolejny raz przygotowane przez Teatr Szwalnia, pełne kolorów i dźwięków, z fascynującą fabułą i niezwykłymi rekwizytami, należało przystosować do niedużej sali teatralnej. Zadanie nie było łatwe, ale akcja zakończyła się sukcesem. Świadczył o tym uśmiech na twarzach dzieci tańczących z magicznymi postaciami: rybami, meduzami i innymi stworzeniami.

Podczas przeglądu zaprezentowało się aż 13 zespołów z 13 miejscowości (dwa z zaklasyfikowanych nie mogły przyjechać do Łodzi). Miasto organizatorów reprezentowane było przez wielokrotnie nagradzaną grupę teatralną Lustro z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1, która pokazała przedstawienie "piateprzykazanie.pl".

Przegląd rozpoczął rozśpiewany Zespół Teatralny "Urwisy z Busoli" z Piotrkowa Trybunalskiego. Dzieci pod kierunkiem Magdaleny Gumulec sprawnie opowiedziały znaną historię nie lubiącego jeść Tadka, autorstwa Wandy Chotomskiej. Młodzi aktorzy pokazali jak zgranym są zespołem, jak umieją się ze sobą bawić i jak łatwo wspólnie potrafią wybrnąć, gdy się pomylą. Niezwykłą rolę w przedstawieniu pełnił stół. Czasem był po prostu stołem, czasem wozem strażackim, a niekiedy stoiskiem na targowisku. Wesołe i wdzięczne przedstawienie przypadło do gustu Dziecięcej Komisji Artystycznej, która postanowiła wyróżnić je nagrodą.

Innym spektaklem, o którym Dziecięca Komisja Artystyczna w składzie: Szymon, Łucja i Julia wyrażała się niezwykle ciepło był "Halo! Pomarańczowy" grupy Bez Komentarza z Wałbrzycha. Młodzież z gimnazjalnej klasy teatralnej pokazała przepiękny, wzruszający spektakl o niewidomej dziewczynce, która uczy się odróżniać kolory. Okazuje się, że każdy z nich ma swój smak i zapach, a także przynależny mu ruch i gest. Spektakl wyreżyserowany przez Sylwię Aftydę-Łodę czerpał z tradycji teatru plastyki. Misternie układane obrazy wywoływały autentyczny zachwyt.

Czytaj dalej na drugiej stronie...
Przegląd zakończył zespół Psia Kość ze Słupca, który pod kierunkiem Marty Guśniowskiej przygotował spektakl "Pod-Grzybek". Teatralna opowieść nawiązywała do tradycji teatru absurdu. Młodzi aktorzy w niebanalny sposób pokazali jak wygląda niebo dla lisów i dlaczego młode lisy, które co najważniejsze jeszcze nie umarły, nie powinny tam trafiać. Było inteligentnie i zabawnie, a zaskakujące zakończenie przypomniało o wartości jaką jest przyjaźń.

Dziatwa już od 2012 roku nie jest konkursem. Nagrodami dysponuje jedynie Dziecięca Komisja Artystyczna. Dorosłe jury przygląda się festiwalowi, służy komentarzem i cenną radą, na koniec równorzędne nagrody pieniężne przyznaje wszystkim zespołom. Organizatorzy przeglądu uznali, że formuła oceniania i przyznawania wyróżnień nie służy jego idei.

"Dziatwa" wypracowała model dobrego teatru dziecięcego: w centrum uwagi musi stać uczestnik, czyli dziecko ze swoimi problemami. Poprzez teatr kształtować ma się jego osobowość, otwartość na ludzi, na życie w grupie, empatia, postrzeganie świata, a także poszerzanie horyzontów myślowych. Organizatorzy festiwalu starają się nie być obojętni na problemy dziecka i tak układać program wydarzenia, by do tych kłopotów się odnosić. Podczas tegorocznego przeglądu Rada Artystyczna zwróciła uwagę na niepokojący fakt coraz częstszego wykluczania dzieci uzdolnionych artystycznie ze swoich społeczności.

Bogumił Woźniakowski, dyrektor Bałuckiego Ośrodka Kultury, organizatora "Dziatwy", podsumowuje: - Młodsze dzieci wciąż sięgają po bajki. Starsze chcą opowiedzieć o swoich dolegliwościach, problemach w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami. Ja poszukuję w teatrze dziecięcym radości na twarzach, choć oczywiście nie uważam, że należy pokazywać uśmiech, kiedy nie jest nam wesoło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki