Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

356 główek kapusty pod Sejmem "symbolizuje puste ... posłów, którzy bezmyślnie poparli ustawę" o ochronie zwierząt - mówił lider Agrounii

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
356 główek kapusty z imionami i nazwiskami posłów, którzy poparli w minionym tygodniu ustawę o ochronie zwierząt, ułożyli w środę (23 września 2020) pod Sejmem rolnicy występujący przeciwko zmianie prawa
356 główek kapusty z imionami i nazwiskami posłów, którzy poparli w minionym tygodniu ustawę o ochronie zwierząt, ułożyli w środę (23 września 2020) pod Sejmem rolnicy występujący przeciwko zmianie prawa Fot. Szymon Starnawski/Polska Press
356 główek kapusty z imionami i nazwiskami posłów, którzy poparli w minionym tygodniu ustawę o ochronie zwierząt, ułożyli w środę (23 września 2020) pod Sejmem rolnicy występujący przeciwko zmianie prawa. Ustawili też tabliczkę: „Poczet zdrajców polskiej wsi”. Na czele protestu stał rolnik spod Błaszek w powiecie sieradzkim Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

– 356 główek kapusty symbolizuje puste łby posłów, którzy bezmyślnie poparli ustawę, którą Jarosław Kaczyński rozgrywa swoją grę polityczną – mówił do zgromadzonych Michał Kołodziejczak.

– Pusty łeb kapusty symbolizuje brak konsultacji społecznych, pusty łeb kapusty nie przewiduje konsekwencji, za którymi ci posłowie głosują. To jest pusty łeb, który bierze udział w grze politycznej Jarosława Kaczyńskiego, który walczy dzisiaj ze Zbigniewem Ziobrą i do tego wszystkiego użył swojej partyjnej maszyny, ale także opozycyjnej, [posłów] którzy poszli jak ciemny lud – mówił lider Agrounii.

Właśnie 356 posłów (176 z klubu PiS, 128 z KO, 48 z Lewicy, 2 z PSL-Kukiz i 2 niezrzeszonych) było za nowelizacją ustawy, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt futerkowych i ogranicza prawo do uboju rytualnego. Rolnicy obawiają się, że utracą dochody i dlatego protestowali w środę i zapowiadają kolejne demonstracje.

W środę (23 września 2020) znowelizowaną przez Sejm ustawą o ochronie zwierząt zajęła się senacka Komisja Ustawodawcza. Jej posiedzenie przybrało formę konsultacji społecznych. Zaproszono przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, skupiających przedsiębiorców, pracodawców i rolników. Udział w obradach zapowiadał także lider Agrounii.

Sejm przyjął ustawę o ochronie zwierząt w nocy z czwartku na piątek (17/18 września 2020). Głosowanie nad nią doprowadziło do kryzysu w koalicji rządowej. Z 229 obecnych na sali obrad posłów klubu parlamentarnego PiS przeciwko ustawie, czyli wbrew woli prezesa Jarosława Kaczyńskiego, zagłosowało 38 posłów, w tym wszyscy z Solidarnej Polski. Przeciw było też dwóch posłów Porozumienia Jarosława Gowina, a 15 wstrzymało się od głosu.

Zaskoczeni takim obrotem spraw politycy PiS zaczęli mówić, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje, że możliwy jest rząd mniejszościowy, a nawet przedterminowe wybory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki