48 maratonów dookoła Karpat. Łódzki student w morderczym...

  48 maratonów dookoła Karpat. Łódzki student w morderczym biegu

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wojtek Stolarczyk, Szymon Pietrowski i Krzysiek Mroszczak biegną i płyną wokół Karpat.
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©materiały wyprawy

  To będzie pierwsza taka podróż w historii. Trzech młodych mężczyzn z Łodzi, Aleksandrowa i Krakowa przemierzy marszobiegiem 2100 km po Karpatach i tysiąc kilometrów kajakiem po Dunaju. Wyprawa ma potrwać 60 dni. Studenci muszą przebiec 48 maratonów z rzędu. Potem przez 12 dni będą musieli przepłynąć po sto kilometrów dziennie. Specjaliści boją się, czy ich organizmy to wytrzymają.
  - Ze zdrowotnego punktu widzenia nie powinno się biec więcej niż w trzech maratonach w ciągu roku, żeby zbytnio nie obciążać organizmu. My zrobimy 48 maratonów z rzędu, bez dnia przerwy. Wiemy, że to niezdrowe, ale wierzymy, że się uda - mówi Wojtek Stolarczyk, student Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jeden z uczestników biegu i autorów projektu badawczego.

  Poza niezwykłym wyczynem sportowym, bo takiej wyprawy z pełnym ekwipunkiem, podejmują się jako pierwsi, projekt ma również aspekty naukowe.

  - Uczestnicy planują regularne badanie częstości akcji serca, a także okresowe badanie EKG, żeby uchwycić zmiany w pracy serca podczas przewlekłego wysiłku fizycznego. Przed biegiem wszyscy zostali poddani dokładnej diagnostyce kardiologicznej w klinice elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podobne badanie czeka ich po powrocie - tłumaczy Marta Mękarska z łódzkiej Fundacji Kardiorytm, która patronuje wyprawie.

  Wbrew powszechnym opiniom, że sport to zdrowie, tego typu wyprawy są dla organizmu wielkim obciążeniem. Uczestnicy wierzą, że im się uda. Na ten krok zdecydowało się tylko trzech śmiałków: Wojtek Stolarczyk, student Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Szymon Pietrowski, montażysta filmowy z Aleksandrowa Łódzkiego i Krzysiek Mroszczak, student geologii z Krakowa. Projekt zakończą za dwa miesiące. Przez ten czas Wojtek będzie badał siebie i swoich kolegów.

  - Badania tego typu są niezwykle istotne, kiedy popularne stało się uprawianie coraz bardziej obciążającego sportu amatorskiego, przez co zdarzają się przypadki nagłych zgonów w sporcie - mówi Marta Mękarska.

  Studenci chcą dokonać najszybszego w historii przemierzenia Karpat

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo