Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat temu powstał Zalew Sulejowski. Jak wyglądała jego budowa? [UNIKATOWE STARE ZDJĘCIA] 13.03.2021

Beata Dobrzyńska
Pół wieku temu toczyły się prace przy budowie Zalewu Sulejowskiego. Na wyjątkowych zdjęciach pochodzących z archiwum Andrzeja Kobalczyka pokazujemy, jak była grodzona Pilica, jak kopano zbiornik, umacniano brzegi, wykładano dno folią i budowano zaporę wraz z elektrownią w Smardzewicach. W galerii również zdjęcia z wizyty Edwarda Gierka na budowie zbiornika oraz z otwarcia zbiornika, które odbyły się w zarówno w Smardzewicach jak i w Łodzi. Na zdjęciu: budowa Zalewu SulejowskiegoCZYTAJ DALEJ >>>..
Pół wieku temu toczyły się prace przy budowie Zalewu Sulejowskiego. Na wyjątkowych zdjęciach pochodzących z archiwum Andrzeja Kobalczyka pokazujemy, jak była grodzona Pilica, jak kopano zbiornik, umacniano brzegi, wykładano dno folią i budowano zaporę wraz z elektrownią w Smardzewicach. W galerii również zdjęcia z wizyty Edwarda Gierka na budowie zbiornika oraz z otwarcia zbiornika, które odbyły się w zarówno w Smardzewicach jak i w Łodzi. Na zdjęciu: budowa Zalewu SulejowskiegoCZYTAJ DALEJ >>>.. archiwum Andrzeja Kobalczyka
Pół wieku temu toczyły się prace przy budowie Zalewu Sulejowskiego. Na wyjątkowych zdjęciach pochodzących z archiwum Andrzeja Kobalczyka pokazujemy, jak była grodzona Pilica, jak kopano zbiornik, umacniano brzegi, wykładano dno folią i budowano zaporę wraz z elektrownią w Smardzewicach. W galerii również zdjęcia z wizyty Edwarda Gierka na budowie zbiornika oraz z otwarcia zbiornika, które odbyły się w zarówno w Smardzewicach jak i w Łodzi.

O budowie zbiornika na Pilicy zaczęto myśleć w połowie lat 60., gdy istniejące ujęcie wody przestało zaspokajać potrzeby mieszkańców Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego. Wstępny projekt budowy Zbiornika Sulejów przygotowano w 1967 roku. Dwa lata później przystąpiono do prac, zbiornik oddano do użytku w 1973 roku.

Zalew powstał w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy w okolicy Smardzewic, na jej 139 kilometrze od ujścia, na granicy ówczesnych województw łódzkiego i kieleckiego. W Smardzewicach powstała betonowo-ziemna zapora o długości 1200 m i wysokości 16 m, która przyczyniła się do powstania zbiornika o powierzchni 2700 ha. Linia brzegowa zbiornika wynosi 58 km. Zalew zasilany jest przez dwie rzeki: Pilicę i Luciążę.

W chwili oddania do użytku Zalew Sulejowski był największym akwenem w środkowej Polsce. W 1977 roku Wodociąg Sulejowski osiągnął zdolność produkcyjną blisko 258 tys. m³ wody na dobę. Oprócz funkcji retencyjnej i energetycznej zbiornik wykorzystywany jest do hodowli ryb, ochrony przeciwpowodziowej oraz do celów rekreacyjnych. Umożliwia uprawianie sportów wodnych, głównie żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Niestety jego stan z roku na rok jest coraz gorszy, problemem są nie tylko zakwity sinic, dokuczające latem, ale także susza i wysychanie zbiornika, co szczególnie dało się we znaki w sezonie letnim 2019 roku.

Inwestycje na Zalewie Sulejowskim

W tym roku mają się rozpocząć pogłębienie rzeki Pilicy i Zalewu Sulejowskiego przy jej wlocie. Prace będą się toczyć na długości ponad 6 km. Mają one na celu ochronę przed powodzią mieszkańców Sulejowa, zwiększenie pojemności użytkowej zbiornika, obniżenie poziomu zwierciadła wody w rejonie Sulejowa oraz ułatwienie spływu lodu, a także umożliwienie swobodnego odpływu wód rzeki Luciąży. Koszt zadania szacuje się na 6,5 mln zł. W najbliższych latach planowane są również prace przy kompleksowej modernizacja jazu i zapory czołowej na zbiorniku wodnym Sulejów oraz remont zapory bocznej w Swolszewicach Małych. Gmina Tomaszów wraz z RZGW pozyskała środki unijne na rewitalizację plaż i mola w Smardzewicach na tzw. Omedze. Niestety są kłopoty ze znalezieniem wykonawcy na roboty. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji technicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki