50 myśliwców F-16 w Łasku. Największa baza lotnicza w Polsce

  50 myśliwców F-16 w Łasku. Największa baza lotnicza w Polsce

  Wit L. Leśniewicz

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W lipcu w Łasku będzie stacjonować prawie 50 odrzutowców

  W lipcu w Łasku będzie stacjonować prawie 50 odrzutowców ©Dziennik Łódzki/archiwum/Krzysztof Szymczak

  32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku jest w lipcu największą jednostką lotnictwa bojowego w Siłach Powietrznych. Ale tylko tymczasowo. Jak poinformowały Siły Powietrzne RP, do Łasku przeniesiono 25 samolotów F-16 oraz personel naziemny z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. "Jastrzębie" z Krzesin zawitały do Łasku, ponieważ na lotnisku ich macierzystej bazy pracom konserwacyjnym poddany zostanie pas lotniska. Myśliwce z Krzesin pozostaną w 32. BLT do 8 sierpnia.
  W lipcu w Łasku będzie stacjonować prawie 50 odrzutowców

  W lipcu w Łasku będzie stacjonować prawie 50 odrzutowców ©Dziennik Łódzki/archiwum/Krzysztof Szymczak

  - To nie pierwsze takie czasowe przeniesienie z Krzesin do naszej bazy - przypomina kapitan Marek Kwiatek, oficer prasowy 32. BLT. - "Jastrzębie" z Krzesin stacjonowały u nas także podczas poprzednich prac konserwacyjnych i modernizacyjnych na ich lotnisku. Ale i nasze samoloty wraz z obsługą stacjonowały swego czasu w Krzesinach, gdy na naszym pasie trzeba było wykonywać prace.

  Piloci obu baz wspólnie latają już od poniedziałku. Za kilka dni dołączą do nich lotnicy z amerykańskiej bazy we włoskim Aviano. Będzie to trzecia zmiana tzw. komponentu rotacyjnego US Air Force, obsługiwanego przez stacjonujący w Łasku amerykański Aviation Detachment.

  - Ćwiczenia rozpoczynają się 15 lipca i wówczas na naszym lotnisku będzie stacjonować bez mała 50 samolotów wielozadaniowych F-16. Tak się złożyło, że po raz drugi z rzędu gościć będziemy amerykański komponent rotacyjny, który przybywa do Polski raz na kwartał. W lutym Amerykanie byli w bazie w Powidzu, w maju - u nas. Teraz my ponownie będziemy gospodarzami polsko-amerykańskich ćwiczeń - zapowiada kapitan Kwiatek.

  Na stałe w Łasku stacjonuje jedna eskadra, czyli 16 samolotów F-16. 32. BLT jest gotowa do przyjęcia większej liczby samolotów wielozadaniowych.

  Przypomnijmy, że trwające przez kilka lata inwestycje na łaskim lotnisku kosztowały ponad 800 mln zł. Przez ten czas m.in. wydłużono pas startowy o ponad kilometr, postawiono nową wieżę kontroli lotów, zbudowano hangary, magazyny oraz zakupiono sprzęt, niezbędny do szkolenia pilotów.

  Łaskie lotnisko posiada m.in. system nawigacyjny TACAN, system lądowania ILS, radiolokacyjny system lądowania, system oświetlenia typu CALVERT oraz liny hamujące.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ptaki a nie F-16 na lotnisku w Bialej Podlaskiej

  Blazej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A w bialej na lotnisku lataja wrony .Nad lotniskiem od przypadku motolotnie.Wiatr tam tylko sie zadomowil.Ale Polska to bogaty kraj lepiej budowac nowe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamiast odpicować

  Julek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  największe lotnisko jakie jest w Białej Podlaskiej i nie trzeba by było się dusić w Krzesinach czy Łasku !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Jaja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To chyba jakieś jaja! Polacy płaczą z radości gdy zobaczą łosia w powietrzu! A co dopiero F-16!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POCZYTAJ MI MAMO

  DYZMA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

  OD BAJEK TO PAN JAN

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo