Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na nowych zasadach. 50 tys. łodzian złożyło wnioski. Będzie mniej biedy?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Od dziś można składać tradycyjne, papierowe wnioski o świadczenia 500 plus. W tym roku dostanie je więcej rodzin. Ale czy zmniejszą one biedę? Dane są niejednoznaczne.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Od dziś można składać tradycyjne, papierowe wnioski o świadczenia 500 plus. W tym roku dostanie je więcej rodzin. Ale czy zmniejszą one biedę? Dane są niejednoznaczne.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Grzegorz Gałasiński
Od dziś można składać tradycyjne, papierowe wnioski o świadczenia 500 plus. W tym roku dostanie je więcej rodzin. Ale czy zmniejszą one biedę? Dane są niejednoznaczne.

W lipcu do centrum Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło około 50 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, czyli tzw. 500 plus. Około 40 tys. wniosków zostało już rozpatrzonych.

Wszystkie wnioski złożone zostały elektroniczne. Dopiero od dziś uruchomiona została dodtkowa możliwość składania tradycyjnych wniosków papierowych. Można to zrobić w dawnych delegaturach łódzkiego magistratu oraz dodatkowo w puntach przy ul. Drewnowskiej 5 i ul. Urzędniczej 45 i ul. Piotrkowskiej 110.

Urzędnicy szacują, że wpłynie jeszcze 26 tys. wniosków. Na terenie Łodzi mieszka ok. 76 tys. rodzin ze 102 tys. dzieci uprawnionych do świadczeń.

Do urzędu wpłynęło też ponad 30 tys. wniosków o świadczenie 300 plus. Od dziś można je też składać papierowo.
W tym roku zmieniają się zasady przyznawania świadczeń 500 plus. Od 1 lipca przysługuje ono na każde, nawet pierwsze dziecko w rodzinie.

To sprawia, że środków do rodzin trafia więcej. Łódzki urząd tylko w lipcu wypłacił już 15 mln zł dla 30 tys. dzieci. Czy te środki zmniejszą zakres łódzkiej biedy?

Dane dotyczące wpływu 500 plus na redukcję biedy wśród rodzin wielodzietnych są jednak niejednoznaczne.

Z obserwacji Caritas Archidiecezji Łódzkiej wynika, że rodzin z dziećmi potrzebujących pomocy materialnej jest w diecezji coraz mniej. Dlatego w tym roku wyprawki szkolne z akcji „Tornister pełen uśmiechów” zamiast do dzieci z regionu trafiły na Białoruś. Zdaniem Tomasza Kopytowskiego, rzecznika organizacji przyczyniły się do tego m.in. spadek bezrobocia i świadczenia 500 plus oraz 300 plus.

- Rodziny wielodzietne, w których oboje rodzice pracują, nie potrzebują już tak bardzo naszej pomocy - mówi Kopytowski. Caritas zauważył natomiast, że bieda coraz częściej staje się problemem osób starszych i samotnych.

W łódzkim MOPS liczba podopiecznych od kilku lat maleje. W 2015 r. pomocą objętych było 23 tys. rodzin, w 2017 r. 19,5 tys, w 2018 r. tylko 17 tys.

Z ostatniego raportu GUS wynika jednak, że po trwającym przez trzy lata wyraźnym spadku, w ubiegłym roku zasięg biedy w Polsce ponownie wzrósł. Osób żyjących w skrajnym ubóstwie w 2018 r. było w Polsce aż 5,4 proc., rok wcześniej - tylko 4,3 proc.

Odsetek żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł zwłaszcza wśród osób utrzymujących się ze świadczeń socjalnych, innych niż emerytury i renty, a także wśród rodzin z dziećmi. Podczas gdy wśród osób samotnych skrajnego ubóstwa w ostatnim roku było mniej, wśród rodzin z dziećmi ubóstwo wzrosło. Wśród rodzin z co najmniej trójką dzieci osiągnęło ono aż 7 proc.

rocznica wybuchu powstania warszawskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki