Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"500 plus" po 1 lipca. Co i jak z programem

Katarzyna Domagała-Szymonek
Jeśli chcemy szybko otrzymać pieniądze z „500 plus“, wniosek złóżmy przed 10. dniem miesiąca
Jeśli chcemy szybko otrzymać pieniądze z „500 plus“, wniosek złóżmy przed 10. dniem miesiąca arc
Na wyrównanie świadczenia z "500 plus" już nie ma szans, ale do programu można zapisać się zawsze. Kiedy najlepiej złożyć wniosek

Choć już zakończył się pierwszy etap programu „Rodzina 500 plus“, tym samym nie ma szans na wyrównanie świadczenia od kwietnia, to terminy nadal mają w nim znaczenie. Jeśli w pierwszych dniach lipca, np. powiększyła wam się rodzina i zyskaliście prawo do 500 zł świadczenia wychowawczego, pospieszcie się ze złożeniem wniosku. Najlepiej jeśli zrobicie to przed 10. dniem każdego miesiąca.

Termin ma znaczenie

Jak wyjaśniają pracownicy resortu rodziny, do programu można przystąpić w dowolnym momencie. Jednak, jeśli zrobimy to do 10. dnia danego miesiąca - pieniądze otrzymamy jeszcze w tym samym miesiącu.

- Jeśli wniosek złożymy po tym dniu, świadczenie zostanie wypłacone do końca następnego miesiąca, z wyrównaniem za poprzedni - tłumaczą w MRPiPS. Złożyć go możemy na trzy sposoby: drogą elektroniczną (bankowość elektroniczna, PUE ZUS (czyli przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP), wysyłając listownie, wtedy decyduje data ze stempla pocztowego oraz osobiście w gminie (to najbezpieczniejszy sposób, bowiem pracownicy zazwyczaj od razu sprawdzają czy wniosek jest dobrze wypełniony).

Czas jest również bardzo istotny w przypadku złożenia wniosków z błędami (to zdarza się wyjątkowo często przy zgłoszeniach elektronicznych). W takiej sytuacji zostaniemy poproszeni o ich poprawienie, na to mamy 14 dni. Jeśli nie zmieścimy się w terminie, wtedy na pieniądze będziemy musieli czekać dłużej. Podobne konsekwencje są w przypadku, gdy złożymy niepełny wniosek. Z tą różnicą, że na uzupełnienie go mamy od 14 do 30 dni (dokładny termin wyznacza gmina).

Co z decyzją i pieniędzmi?

Co z rodzinami, które zdążyły złożyć dokumenty do 1 lipca i nadal nie mają przyznanej decyzji ani wypłaconych pieniędzy? Jak podkreśla Olga Dargiel, rzecznik prasowy MOPS w Częstochowie, nie mają powodów do obaw. - Na rozpatrzenie wniosku urzędnicy mają trzy miesiące od momentu złożenia go - wyjaśnia. Więc jeśli zapominalscy zgłosili się z dokumentami w ostatni dzień umożliwiający wyrównanie (1 lipca), to samorządy mają wypłacić im pieniądze do 1 października.

Resort rodziny przypomina, że w tym roku świadczenie przyznawane jest od kwietnia 2016 do 30 września 2017. W kolejnych latach od 1 października do 30 września kolejnego roku. Od 2017 wnioski będzie można składać od 1 sierpnia.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

[email protected]
============11 Zdjęcie Autor (11112366)============
Fot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "500 plus" po 1 lipca. Co i jak z programem - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki