56 medali oraz 43 rekordy lekkoatletów okręgu

Bogusław Kukuć
Gwiazdy AZS: Teresa Dobija wśród olimpijczyków Daniela Dąbrowskiego i Piotra Kędzi fot. Krzysztof Szymczak
Był to udany sezon lekkoatletów okręgu łódzkiego. Nie tylko dlatego, że w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wystąpiło dwóch czterystumetrowców AZS Łódź - Daniel Dąbrowski i Piotr Kędzia. Tym razem z zawodników trenera Krzysztofa Węglarskiego lepiej wypadł Kędzia, który biegnąc w sztafecie 4x400 m zajął siódme miejsce czasem 3.00,32.

W halowych mistrzostwach świata w Walencji w sztafecie 4x400 m, która była czwarta (3.08,76) biegł nie tylko Kędzia, ale także Grzegorz Sobiński (MKLA Łęczyca). W finale Pucharu Europy w Nancy Kędzia był piąty - 46,04 i w sztafecie 4x400 m czwarty. Jego koleżanka z AZS Teresa Dobija była siódma w skoku w dal z wynikiem 6,35 m.

W Bydgoszczy wicemistrzem świata juniorów został Sylwester Bednarek, który stara się iść śladami najwybitniejszego lekkoatlety łódzkiego, rekordzisty Polski Artura Partyki. Skoczek wzwyż Rudzkiego KS pokonał 224 cm. Jego kolega klubowy Adam Kszczot był czwarty w biegu na 800 m - 1.47,16. W sztafecie 4x400 m Michał Pietrzak (Expom Krośniewice) zajął czwarte miejsce (3.08,65), a w biegu na 400 m ppł był trzynasty (51,89). W MŚ w Bydgoszczy w sztafecie 4x100 m biegła Aleksandra Kociołek (MULKS MOS Sieradz) - 44,73 s, a w rzucie dyskiem Izabela Ogórek (MKS Tomaszów) zajęła 28. miejsce (44,32 m).

W tegorocznych meczach reprezentacji Polski wystąpiła także młodzież z okręgu łódzkiego. W trójmeczu Włochy - Polska - Hiszpania juniorów młodszych Izabela Ogórek wygrała rzut dyskiem wynikiem 46,72 m. W tej samej konkurencji Marcin Kosiorowski (MKS Aleksandrów) był drugi - 55,89 m. W sztafecie 4x100 m, która była trzecia (41,63 s) biegł Tomasz Kwiatkowski (RKS Łódź), a w trójskoku czwarte miejsce zajęła Agata Koszalińska (AZS Łódź) - 11,98 s.

W Słubicach w meczu z Niemcami dysk wygrała Izabela Ogórek - 50,10 m, 200 m Tomasz Kwiatkowski - 21,90 s (sprinter RKS biegł także w zwycięskiej sztafecie 4x100 m - 42,06 s). Marcin Kosiorowski był czwarty w kuli (16,42) i dysku (45,44).

Tytuł halowego mistrza Polski w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale wywalczył Piotr Kędzia, uzyskując na 400 m czas 47,60 s. Wicemistrzem na 3000 m został Rafał Snochowski (LKS Omega Kleszczów) - 8.06,33. Brązowe medale HMP wywalczyli: Teresa Dobija (AZS Łódź) w skoku w dal - 6,41 m, Rafał Snochowski w biegu na 1500 m - 3.47,98 oraz Robert Wolski (MKLA Łęczyca) - 218 cm. Bliscy podium byli zwłaszcza zawodnicy RKS Łódź: Tomasz Osmulski na 1500 m - 3.53,02, Jarosław Wasiak na 200 m - 21,47 oraz Sylwester Bednarek w skoku wzwyż - 213 cm.

Halowym mistrzem juniorów zostali: Sylwester Bednarek wzwyż - 216 cm, Adam Kszczot na 800 m - 1.52,13 oraz Michał Pietrzak na 400 m - 48,25 s. Brązowy medal wywalczyła Joanna Krajewska (Start Łódź) w skoku w dal rezultatem 5,80 m.

Na podium halowych mistrzostw Polski juniorów młodszych stali: mistrzyni Agata Koszalińska w trójskoku - 12,00 m, wicemistrz Patryk Popowniak (RKS Łódź) w biegu na 300 m - 36,19 m oraz brązowi medaliści: Agata Pskit (MKS Aleksandrów) na 600 m - 1.37,13, Aleksandra Wiśnik (Start Łódź) w skoku o tyczce - 3,70 m, Kinga Zinger (MKS Aleksandrów) w trójskoku - 11,51 m, Tomasz Kwiatkowski w biegu na 200 m 22,54 s i Mateusz Kapes (obaj RKS Łódź) na 600 m - 1.25,78. W pięcioboju juniorek młodszych brązowy medal wywalczyła Marta Zakrzewska (MKS Tomaszów) - 3187 pkt.

Wicemistrzynią Polski w maratonie czasem 2.36,12 została Edyta Lewandowska (RKS Łódź), która zdobyła także srebrny medal w półmaratonie - 1.14,54. Złotym medalistą Polski w tej konkurencji został Artur Kozłowski - 1.04,29. Biegacz MULKS MOS Sieradz był też brązowym medalistą w biegu na 10 km - 29,17,82.

Mistrzostwo Polski w Szczecinie zdobyła Teresa Dobija, uzyskując w skoku w dal 6,58 m. Wicemistrzem na 5 km jest Artur Kozłowski - 13.57,88. Brązowe medale zdobyli: Piotr Kędzia na 400 m - 45,94 s, Aneta Sadach (Geotermia Uniejów) w trójskoku 13,63 m, Rafał Snochowski (Omega Kleszczow) - 8.30,63 oraz sztafeta 4x400 m AZS (Patryk Baranowski, Sebastian Porządny, Michał Wielgus i Piotr Kędzia ) - 3.11,66.

Młodzieżowe mistrzostwa Polski w Grudziądzu zdobyli: Agata Bednarek na 400 m - 55,54 s, Patryk Baranowski (oboje AZS) na 400 m - 47,19 oraz Robert Urbanek (MKLA Łęczyca) w rzucie dyskiem - 60,68 m. Wicemistrzostwo wywalczyła sztafeta 4x400 m (Agata Tomczyk, Paulina Kinast, Magdalena Chałas i Agata Bednarek) - 3.52,50. Brązowe medale MMP zdobyli: Mateusz Podawca (Omega Kleszczów) w biegu na 800 m - 1.51,81 oraz Sebastian Porządny (AZS) na 400 m ppł - 52,37 s.

Dwukrotnym mistrzem Polski juniorów w Toruniu został Adam Kszczot, wygrywając 800 m - 1.51,79 oraz 1500 m - 3.51,01. Jego kolega klubowy z Rudy Sylwester Bednarek też zdobył złoty medal skacząc 216 cm. Srebrne medale w rzucie dyskiem zdobyła Dominika Jakuła (MKS Aleksandrów) - 42,97 m i w biegu na 400 m ppł Michał Pietrzak (Expom Krośniewice) - 52,58 m.

Mistrzami Olimpiady Młodzieży w Bydgoszczy (mistrzostw Polski juniorów młodszych) zostali: Izabela Ogórek w dysku - 48,25 , Tomasz Kwiatkowski (RKS Łódź) - 21,70, Kacper Marcinkowski (MSZS Kutno) w skoku wzwyż - 208. Wicemistrzostwo zdobyli: Marta Zakrzewska w siedmioboju - 4582, Marcin Kosiorowski w kuli - 17,68 i w dysku - 56,50 m. Brązowe medale wywalczyli: Aleksandra Wiśnik w skoku o tyczce - 3,60 m i Krzysztof Borowik (MUKS Opoczno) w ośmioboju - 5314 pkt.

Triumfatorem Małego Memoriału Kusocińskiego (mistrzostwa Polski młodzików) został oszczepnik UKS Korabka Łowicz Piotr Antosik, który rzucił 60,13 m. Srebrne medale zdobyli: Paulina Zielińska (Start Łódź) w tyczce - 3,30 m i Patryk Rakowski (MKS Akleksandrów) - w dysku - 57,30 m. Ten ostatni zawodnik zdobył brąz w pchnięciu kulą - 17,65 m. Brązowe medale wywalczyli też: Zuzanna Mojsiej (MSZS Kutno) na 300 m ppł - 45,95, Dominika Cierpich i Agnieszka Lar (obie Start Łódź) w tyczce - obie po 3,10 m.

W sezonie letnim ustanowiono 43 rekordy okręgu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza rekordowy wynik Roberta Urbanka (MKLA Łęczyca) w rzucie dyskiem 62,22 m. Wiele wskazuje na to, że pierwszą zawodniczką w okręgu, która pokona 4 metry w skoku o tyczce, będzie Aleksandra Wiśnik. Osiemnastolatka Startu poprawiła rekord seniorek wynikiem 3,90 m.