MKTG SR - pasek na kartach artykułów

6 ZASAD WAKACYJNEGO SEKSU. Czy prezerwatywy mogą leżeć w nagrzanym samochodzie? Co zrobić, jeśli na kajaku zamoczymy pigułki? PORADNIK

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Zabezpieczenie to podstawa. Nie tylko w kontekście nieplanowanej ciąży, ale również chorób przenoszonych drogą płciową
Zabezpieczenie to podstawa. Nie tylko w kontekście nieplanowanej ciąży, ale również chorób przenoszonych drogą płciową 123
Z badań wynika, że co trzeci Polak uprawia na wakacjach spontaniczny seks bez zabezpieczenia. Z najnowszego badania opinii, zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl, wynika, że co trzeciemu Polakowi zdarzyło się uprawiać podczas wakacji spontaniczny seks bez zabezpieczenia i to nawet kilka lub kilkanaście razy w życiu. Aż 44,8 proc. zapytanych twierdzi, że nie stosuje żadnej antykoncepcji podczas wakacji. Ci, którzy decydują się na zabezpieczenie, wskazują, że główną „wakacyjną” metodą jest prezerwatywa (37,2 proc.) lub stosunek przerywany (11,2 proc.).

Wakacyjny poradnik seksualny

  1. Co dziesiąty Polak (w przypadku spontanicznego seksu z przygodnym partnerem) liczy na to, że właśnie partner/partnerka będzie mieć jakąkolwiek antykoncepcję. Pamiętajmy, że zabezpieczenie to podstawa. Nie tylko w kontekście nieplanowanej ciąży, ale również chorób przenoszonych drogą płciową. Dlatego zadbajmy o antykoncepcję jeszcze przed wyjazdem
  2. Stosunek przerywany nie powinien być metodą antykoncepcji zwłaszcza w przypadku spontanicznego, przygodnego seksu. Trudno zaufać obcemu partnerowi, że wycofa się w odpowiednim momencie. Po drugie, stosunek przerywany nie zabezpieczy nas przed ewentualnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  3. Jeśli kobieta zapomniała zabrać na wakacyjny wyjazd tabletki antykoncepcyjne, które przyjmuje na stałe, to warto skorzystać z porady telemedycznej, by otrzymać receptę na nowe tabletki. Poradę telemedyczną można zrealizować z każdego miejsca na świecie. W przypadku telemedycyny konsultacja lekarska z e-receptą jest dostępna nawet tego samego dnia, co ma duże znaczenie, bo należy zachować ciągłość przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Tymczasem 79 proc. ankietowanych, biorących udział w badaniu opinii Erecept.pl, przyznało, że nigdy wcześniej nie korzystało z możliwości otrzymania e-recepty na leki antykoncepcyjne.
  4. Pamiętaj, że tabletka „dzień po” powinna być stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach i nie powinna zastępować regularnej antykoncepcji. Jeśli jednak jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz szybko przyjąć tabletkę „dzień po” (np. podczas stosunku pękła prezerwatywa), możesz otrzymać e-receptę podczas konsultacji telemedycznej.
  5. Kobiety przyznają, że podczas wakacji zapominają przyjąć tabletkę antykoncepcyjną o odpowiedniej porze, a wtedy jej skuteczność spada. Pamiętaj, by przechowywać tabletki zawsze w tym samym miejscu (np. portfelu, saszetce, torebce). Ustaw budzik codziennie na tę samą godzinę, by przypominał ci o zażyciu leku.
  6. Nie zostawiaj tabletek antykoncepcyjnych (i prezerwatyw!) na słońcu, w nagrzanym samochodzie, kamperze lub namiocie. Podczas spływów kajakowych albo odpoczynku na żaglach lepiej zabezpieczyć je przed przypadkowym kontaktem z wodą.

Polacy i wakacyjny seks

Co trzeci Polak uprawia spontaniczny seks bez zabezpieczenia podczas wakacji. 44,8 proc. respondentów przyznaje, że nie stosuje żadnej antykoncepcji w tym czasie.

W badaniu przeprowadzonym przez Erecept.pl, 18 proc. respondentów zrezygnowałoby z seksu bez zabezpieczenia, 15,2 proc. zdecydowałoby się na igraszki bez zabezpieczenia, a 13,6 proc. wybrałoby stosunek przerywany.

45,8 proc. Polaków nie zabiera ze sobą antykoncepcji na wakacje, 13 proc. kupuje ją na miejscu w razie potrzeby, a 29,8 proc. zabiera zabezpieczenie ze sobą. Tabletki antykoncepcyjne są rzadko stosowane na wakacjach, a kobiety często zapominają o ich regularnym przyjmowaniu.

PRZECZYTAJ O co zadbać przed wakacyjnym seksem?

Zabezpieczenie to podstawa. Nie tylko w kontekście nieplanowanej ciąży, ale również chorób przenoszonych drogą płciową

6 ZASAD WAKACYJNEGO SEKSU. Czy prezerwatywy mogą leżeć w nag...

W grupie wiekowej 18-24 lata, 19,7 proc. respondentów przyznało się do uprawiania spontanicznego seksu bez zabezpieczenia kilkanaście razy, a w grupie 25-34 lata – 12,1 proc. miało taką sytuację kilkanaście razy.

Antykoncepcja z przygodnym partnerem

„Wyobraź sobie, że jesteś w głuszy na polu namiotowym. Nie masz ze sobą żadnego zabezpieczenia, a szykuje się przygodny seks. Co zrobisz?” – takie pytanie zadano respondentom biorącym udział w badaniu opinii Erecept.pl. Co dziesiąty przyznał, że po cichu liczy, iż jakiekolwiek zabezpieczenie będzie miał jego/jej przygodny partner lub partnerka. Co dziesiąty zadeklarował, że wybrałby się do najbliższego sklepu w poszukiwaniu jakiejkolwiek antykoncepcji. Aż 18 proc. stwierdziło, że gdyby nie miało ze sobą zabezpieczenia, zrezygnowałoby z seksu w ogóle. Na igraszki bez zabezpieczenia zdecydowałoby się 15,2 proc. ankietowanych, a na stosunek przerywany 13,6 proc. Warto odnotować, że ponad 25 proc. badanych nie umiała odpowiedzieć, jak zachowałaby się podobnej sytuacji.

Lubimy spontaniczny seks

Do spontanicznego, wakacyjnego seksu bez zabezpieczeń przyznaje się 44,8 proc. Polaków. Według szacunków 44 proc. wszystkich ciąż na świecie jest niepożądanych i nieplanowanych. Aż 22 proc. z nich uprawiało seks bez zabezpieczenia kilka razy w życiu, a 10 proc. kilkanaście razy w życiu. Dla 8 proc. był to jednorazowy przypadek.

W grupie wiekowej 18-24 lata, 19,7 proc. respondentów przyznało, że zdarzyło im się uprawiać spontaniczny wakacyjny seks bez zabezpieczenia kilkanaście razy w życiu. Kolejne 14,1 proc. odpowiedziało, że miało taką sytuację kilka razy. Jednorazowe doświadczenie zgłosiło 9,9 proc. respondentów. Zdecydowana większość, czyli 56,3 proc., zadeklarowała, że nigdy im się to nie zdarzyło.

Natomiast w grupie wiekowej 25-34 lata, 12,1 proc. respondentów przyznało, że uprawiali spontaniczny wakacyjny seks bez zabezpieczenia kilkanaście razy w życiu. 19,8 proc. odpowiedziało, że zdarzyło im się to kilka razy. Jednorazowy przypadek bez zabezpieczenia zadeklarowało 11 proc. respondentów. Większość, czyli 57,1 proc., stwierdziła, że nigdy nie mieli takiej sytuacji.

Antykoncepcja ma wolne na wakacjach

Polacy zapytani, czy zabierają na wakacje jakąkolwiek antykoncepcję (np. tabletki, wkładki, prezerwatywy), twierdzą, że w większości przypadków nie zawracają sobie tym głowy, zwłaszcza podczas urlopu (tak odpowiedziało 45,8 proc. ankietowanych). Część rodaków (13 proc.) kupuje coś na miejscu, dopiero gdy zajdzie taka potrzeba. Na drugim biegunie są tzw. zapobiegliwi, czyli osoby, które zabierają ze sobą zabezpieczenie. Tak robi 29,8 proc. ankietowanych.

Tabletki antykoncepcyjne – przyjmowane regularnie – nie są wymieniane zbyt często wśród metod antykoncepcyjnych stosowanych w wakacje. 66 proc. ankietowanych deklaruje, że w ogóle nie używa takiego rodzaju antykoncepcji.

Kobiety jednocześnie przyznają, że podczas urlopu zapominają przyjmować tabletki antykoncepcyjne regularnie. Najczęściej zdarza im się to na wycieczkach objazdowych, gdy często zmienia się miejsce pobytu (61,5 proc.), podczas dalekich podróży samolotem (28,2 proc.), w czasie spania pod namiotem (30,8 proc.) i na żaglach (15,4 proc.).

Źródło: erecept.pl

https://www.erecept.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki