MKTG SR - pasek na kartach artykułów

60 Sekund Biznesu: Lot z Berlina czy Okęcia? To zależy od oferty, czyli od ceny, dostępności i lokalizacji lotniska

Liderem pod względem liczby pasażerów w poprzednim roku było lotnisko Chopina w Warszawie, które zanotowało 23 proc. wzrost (15,7 mln osób).
Liderem pod względem liczby pasażerów w poprzednim roku było lotnisko Chopina w Warszawie, które zanotowało 23 proc. wzrost (15,7 mln osób). Łukasz Kowalski
W 2017 roku liczba pasażerów obsłużonych przez polskie porty lotnicze wzrosła o blisko 18 proc. r/r. To drugi najlepszy wynik na świecie. Zdaniem ekspertów w 2018 roku trend ten będzie się utrzymywał.

Jak uważają eksperci PwC, polska branża lotnicza wykazuje jeden z największych potencjałów wzrostu spośród wszystkich europejskich rynków. Potwierdzeniem tego są liczby – w 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, w 2016 r. było ich już ponad 34 mln, a rok temu ok. 40 mln. Wzrost w 2017 r. wyniósł aż 18 proc., co jest drugim najlepszym wynikiem na świecie (po Rumunii). Skalę rozwoju wyraźnie pokazuje liczba odprawionych podróżnych w Polsce w 2004 r., która wynosiła niecałe 9 mln – wynika z analizy PwC „Dalszy wzrost na polskim niebie. Prognozy dla rynku lotniczego 2018”.

- Duża część ruchu lotniczego z Polski jest transferowana m.in. do tzw. hubów lotniczych w Europie Zachodniej. Tak jest i tak też z pewnością będzie. Teraz to już kwestia oferty- tłumaczy w rozmowie z AIP Michał Szyc, PwC.- Z pewnością coraz większe inwestycje, coraz większy rozwój branży lotniczej w Polsce będzie powodował, że ta dostępność, skala wyboru destynacji z Polski będzie coraz wyższa. To też może sprawić w przyszłości, że tak naprawdę w jeszcze większej skali będziemy korzystać z polskich lotnisk- podsumowuje.

Ruch pasażerski na świecie przez najbliższe 20 lat będzie rozwijał się szybciej niż gospodarka światowa, osiągając wzrost na poziomie 4,4 proc. średniorocznie. Liderami wzrostu będą rynki rozwijające się, głównie azjatyckie, gdzie średnioroczny wzrost do 2036 roku wyniesie 6,7 proc. dla Bliskiego Wschodu oraz 5,6 proc. dla Azji i Pacyfiku. Rynek europejski w tym samym okresie będzie rozwijał się nieco wolniej niż rynek światowy, ze względu na dynamikę europejskiego PKB, która wyniesie 1,7 proc. średniorocznie względem światowego wzrostu na poziomie 2,8 proc.

Biorąc pod uwagę samą lokalizację geograficzną, samą dostępność- dla części mieszkańców Polski, np. korzystanie z lotnisk w Berlinie dla wielu jest po prostu wygodniejsze. Funkcjonujemy w ramach Unii Europejskiej, nie ma granic. O wyborze konsumenta decyduje konkretna oferta, geografia i bliskość lokalizacji- podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki