MKTG SR - pasek na kartach artykułów

65 lat Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Wojciech Fiwek podczas realizacji filmu "Ewa plus Ewa". Przeglądy retrospektywne twórców związanych z WFO odbywają się do końca stycznia w łódzkim kinie "Polonia".
Wojciech Fiwek podczas realizacji filmu "Ewa plus Ewa". Przeglądy retrospektywne twórców związanych z WFO odbywają się do końca stycznia w łódzkim kinie "Polonia". mat. prasowe
Jubileuszowe uroczystości zaplanowano na 29 grudnia w Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej.

29 grudnia Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi obchodzić będzie 65. urodziny. To najdłużej działająca instytucja filmowa w Łodzi i jedna z najstarszych w Polsce. Uroczystości odbędą się w Pałacu Poznańskiego.

Początki "Oświatówki" sięgają 1945 roku, gdy tuż po wojnie starą fabrykę przy ul. Kilińskiego 210 zajął Dział Filmu Oświatowego Instytutu Filmowego. Oficjalnie jednak Wytwórnia Filmów Oświatowych została utworzona 29 grudnia 1949 roku.

Rok później, po przejęciu przez WFO należących do instytutu terenowych baz produkcyjnych w Krakowie, Żyrardowie, Oliwie i Gliwicach - do grona twórców "Oświatówki" dołączyli mistrz produkcji przyrodniczych Włodzimierz Puchalski i specjalizujący się w filmie medyczno-biologicznym Karol Marczak. W tamtym czasie szeregi zespołu zasilili też pierwsi absolwenci łódzkiej Szkoły Filmowej, m.in. Józef Arkusz, Wiesław Drymer, Stanisław Grabowski, Marceli Matraszek, Mieczysław Vogt, Jadwiga i Witold Żukowscy.

Do dziś WFO wyprodukowała około pięciu tysięcy filmów. Były lata, w których powstawało ich blisko 200 rocznie. Wśród twórców związanych z "Oświatówką" wymienić można takie sławy jak: Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Grzegorz Królikiewicz, Piotr Szulkin, Jacek Bławut, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Ptak, Zbigniew Rybczyński, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki.

Według wielu opinii, to właśnie w "Oświatówce" narodziła się polska szkoła filmu o sztuce, w latach 70. zaś w Wytwórni pojawili się twórcy awangardowi, m.in. Józef Robakowski, Ryszard Waśko, Małgorzata Potocka.

- Dzięki samorządowi województwa łódzkiego, który w roku 2012 przejął od Skarbu Państwa 100 procent udziałów WFO, udało się uratować dziedzictwo "Oświatówki" - podkreśla Katarzyna Madaj-Kozłowska, prezes zarządu. - Możliwość dalszego funkcjonowania dała nam między innymi szansę realizacji kosztownych programów digitalizacyjnych.

Wytwórnia prowadzi również działalność edukacyjną, organizuje co dwa lata w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego - największy przegląd filmów przyrodniczych w Polsce. Nadal też realizuje filmy różnych gatunków, choć już nie tak liczne, jak kiedyś. Najnowszą, ukończoną produkcją WFO, jest średniometrażowy dokument historyczny "Internowani" w reż. Tomasza Świątkowskiego. Jako koproducent Wytwórnia uczestniczyła w realizacji filmu dokumentalnego "Nie robić głupstw - Opowieści filmowe Stanisława Janickiego" w reż. Krzysztofa Tusiewicza.

Obecnie trwają prace przy postprodukcji filmu fabularnego "Niekoniecznie o Jędrzeju" w reż. Olgi Kałagate, którego WFO jest koproducentem i producentem wykonawczym. Przygotowywane są też kolejne realizacje - w tym filmu fabularnego o Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim w reż. Iwony Siekierzyńskiej, filmu przyrodniczego "Podwodne domy" w reż. Zbigniewa Bączyńskiego oraz filmów dokumentalnych o łódzkich włókniarkach pt. "Miasto kobiet" w reż. Witolda Szymczyka.

Na drugą połowę 2015 roku zaplanowano realizację dokumentu "Moje życie to czary". Film według koncepcji Krzysztofa Tadeusza Walendzika i w reż. Jacka Schmidta opowie o żydowskim dziecku uratowanym w skierniewickim sierocińcu.

W programie obchodów są projekcje, pokaz filmu o historii Wytwórni, spotkanie dawnych i obecnych pracowników i współpracowników WFO, które ma dać punkt wyjścia do filmu dokumentalnego "Ludzie Oświatówki".

W każdy piątek (do końca stycznia) w łódzkim kinie Polonia organizowane są pokazy retrospektywne twórców związanych z WFO. A codziennie w małej sali kina oglądać można filmy z różnych okresów działalności Wytwórni.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki