650 tysięcy złotych z Budżetu Obywatelskiego dla bibliotek w Łodzi. Zapewniono bezpłatny dostęp do e-booków

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Joanna Szymczak-Ryczel (z lewej) oraz Katarzyna Dyzio podczas konferencji prasowej
Joanna Szymczak-Ryczel (z lewej) oraz Katarzyna Dyzio podczas konferencji prasowej materiały prasowe
Udostępnij:
650 tysięcy złotych z Budżetu Obywatelskiego zostało przeznaczonych na łódzkie biblioteki. Łodzianie wybrali 38 projektów do realizacji, w tym projekt bezpłatnego dostępu do e-booków na kwotę 200 tysięcy złotych.

Jak informuje Urząd Miasta Łodzi, na projekt dotyczący bezpłatnego dostępu do e-booków zagłosowało 7112 osób, a sam projekt uplasował się na szóstym miejscu w projektach ponadosiedlowych.

- To pokazuje, że łodzianie lubią i chcą czytać, że chcą korzystać z łódzkich bibliotek i że są to dla nich bardzo ważne miejsca, myślę, że zwłaszcza czas pandemii pokazał, jak wiele możemy stąd czerpać - zapewnia Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Do blibliotek miejskich kupiono e-booki za 200 tys. zł. Pozostała kwota to 389 tys., która będzie przeznaczona na książki oraz 61 tys. zł, za którą zostaną zakupione audiobooki. Za łączną kwotę 450 tys. można będzie kupić około 20 tys. książek i audiobooków.

- Tylko do nas, do naszej filii trafi około 1300 woluminów. Projekt opiewał na kwotę 33 tysięcy złotych i bardzo się cieszymy, że mieszkańcy z osiedla, głosowali właśnie na niego. Dzięki temu możemy w ciągu roku kupić nowości wydawnicze, na które czytelnicy czekają - informuje Joanna Szymczak-Ryczel, kierownik filii 73 Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - Udało nam się także wprowadzić do naszej biblioteki nową literaturę, czyli książki w językach obcych oraz komiksy, których wcześniej na taką skalę nie posiadaliśmy.

Okazuje się, że często sami mieszkańcy zgłaszają bibliotekom, jakie książki najchętniej by wypożyczali.

- Wśród literatury najchętniej czytanej jest literatura obyczajowa, kryminały Katarzyny Puzyńskiej, Remigiusza Mroza, czy Katarzyny Bondy, ale też łodzianie często sięgają po książki Olgi Tokarczuk, czy Szczepana Twardocha, wracają także do klasyki - dodaje Joanna Szymczak-Ryczel

.

Książki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020/2021 mają być sukcesywnie kupowane przez niemal cały bieżący rok.

- Cieszy nas, że każdego roku jest dużo projektów bibliotecznych w Budżecie Obywatelskim, dzięki czemu zbiory tych placówek można systematycznie powiększać - podkreśla Katarzyna Dyzio.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku, mimo pandemii i zamknięcia na kilka miesięcy bibliotek, łodzianie odwiedzili Miejskie Biblioteki 650 tysięcy razy wypożyczając 1 mln 146 tysięcy książek.

W roku 2020 łódzka Biblioteka Miejska oddała do dyspozycji mieszkańców cztery wyremontowane filie: Bibliotekę Gdańską przy ulicy Gdańskiej 8, Bibliotekę Tuvim przy Tuwima 46, Bibliotekę Odyseja przy Wschodniej 42 oraz bibliotekę przy ulicy Mackiewicza.

- Pod koniec roku rozpoczęliśmy także pierwszy etap prac remontowych związanych z przebudową wnętrz kamienicy mieszczącej się przy placu Wolności 4 - mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - Biblioteka Wolność zostanie oddana do użytku czytelników jesienią 2021 roku.

Biblioteka Miejska poza tym pozyskała w minionym roku prawie 400 tysięcy euro z funduszy zewnętrznych na realizację projektów międzynarodowych. Nie zabrakło też nagród. Kierowniczka Biblioteki Rozgrywka (ul. Powstańców Wielkopolskich 3), Katarzyna Gołębiowska otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechniania oraz ochrony kultury”. Elżbieta Kawula otrzymała honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, a Gabriela Olszewska oraz Małgorzata Skwarek-Gałęska zdobyły wyróżnienia w plebiscycie Łódzki Bibliotekarz Roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie