70 lat łódzkiej Filmówki. Tak wyglądali w młodości...

  70 lat łódzkiej Filmówki. Tak wyglądali w młodości najsłynniejsi absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi. Rozpoznasz ich?

  Renata Sas

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jedni pozostają rozpoznawalni, innych rozszyfrowują podpisy pod fotkami - zebraliśmy dla Was legitymacyjne zdjęcia najsłynniejszych absolwentów łódzkiej
  1/20

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum Szkoły Filmowej

  Jak na jubileuszową okoliczność przystało, wróciła przeszłość i kolorowe wspomnienia. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera nowy rok akademicki połączyła z siedemdziesiątymi urodzinami.
  Jedni pozostają rozpoznawalni, innych rozszyfrowują podpisy pod fotkami - zebraliśmy dla Was legitymacyjne zdjęcia najsłynniejszych absolwentów łódzkiej Filmówki. Przejdźcie do galerii, by zobaczyć, jak w młodości wyglądały gwiazdy ekranu!
  Zobacz galerię

  Gdyby wybrać kilka „naj” zaświadczających o mającej swoja legendę Szkole Filmowej, to „naj”popularniejszym miejscem na Targowej 61/63 pozostają schody.
  Roman Polański mówił, że po tych z „Pancernika Potiomkina” są najsławniejsze. Prowadzące do sali projekcyjnej, z bufetem u podnóża, były klubem, miejscem spotkań; tu trzeba się było uwiecznić i tak jest do dziś. A Polański pozostaje „naj”sławniejszym reżyserem z łódzkim rodowodem. Jego etiuda „Dwaj ludzie z szafą” „naj”pierwsza zbierała międzynarodowe laury.

  Oscarowe sukcesy też mają w historii Szkołę na Targowej (Rybczyński, Wajda, Polański). Wśród „naj”większych aktorskich gwiazd wyśmienite miejsce zajmuje dziś 79-letni Janusz Gajos. Po trzech falstartach do szkoły krakowskiej, w Łodzi (na egzaminie był w mundurze, bo już dopadła go służba wojskowa) zdobył dyplom i gigantyczną sławę rolą Janka z „Czterech pancernych...”. Zapłacił za nią latami bez grania. Teraz jest jedynym aktorem, któremu macierzysta uczelnia nadała tytuł doktora honoris causa. A jak tu nie wymienić (o 2 lata młodszej) Poli Raksy, jego serialowej partnerki, w której kochała się cała Polska, „Za jej Poli Raksy twarz// Każdy by się zabić dał”- śpiewa Perfect. Zrezygnowała z zawodu, zajmowała się designem, sztuką. Jak nie wspomnieć prof. Marii Kornatowskiej „naj”barwniejszej artystki wśród pedagogów. A Jan Machulski - amant i pedagog, który 100-dolarówką (przed laty wielka suma, dziś banknot dawany w ramce) nagradzał dyplomanta na Festiwalu Szkół Teatralnych, dodając zawsze: „bądź orłem, nie zniżaj lotów”. On też był pomysłodawcą łódzkiej Alei Sławy na ul. Piotrkowskiej. 4.400 artystów ekranui sceny szlify zdobywało w Filmówce. To określenie przylgnęło do legendarnej uczelni, choć jej rektor i absolwent prof. Mariusz Grzegorzek, bardzo go nie lubi.

  Chciałoby się wymienić setki nazwisk. Do listy wciąż dołączają nowe. Ostatnio szczególnie gorące to reżyserka Jagoda Szelc (laury za filmy „Wieża. Jasny dzień” i „Monument”). Podczas jubileuszowego spotkania opowiadała, jak zaskoczył ją prof. Filip Bajon, pytając o poetów węgierskich. Magnus von Horn, Szwed (nagrody za „Intruza”, Paszport Polityki) nie zapomni, jak jechał do „obcej kulturowo Polski”. - I było dokładnie tak, jak myślałem - mówi reżyser, dziś wykładowca w PWSFTviT. W zapisanych wspomnieniach Krzysztofa Zanussiego jest o „złym nastaweniu” do Szkoły. „Zastanawiałem się, co robić dalej, (…) W końcu jednak zdałem sobie sprawę, jakim szczęściem jest fakt, że mnie przyjęto”...

  Życzenia dla nauczycieli

  Wiersze na dzień nauczyciela

  Horoskop na dziś

  Polska - Włochy już w niedzielę

  Rolnik szuka żony 5

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo żyd to jak szczur żyje.

  alo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Roman Polański?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Zdjęcie nr.5
  dlaczego w Dzienniku Łódzkim Zeitung promujecie żydowskiego pedofila?
  pół życia uciekającego i kryjącego się jak szczur pod osłona swojego żydowskiego plemienia,
  przed karą z...rozwiń całość

  Zdjęcie nr.5
  dlaczego w Dzienniku Łódzkim Zeitung promujecie żydowskiego pedofila?
  pół życia uciekającego i kryjącego się jak szczur pod osłona swojego żydowskiego plemienia,
  przed karą z jankeskiego wymiaru sprawiedliwości?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Antysemici to debile

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pedofile

  .. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  to debile

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Udowodnij, że Polański jest potomkiem Sema, debilu

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo