Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. 44 ocalałych weźmie udział w obchodach

Matylda Witkowska
Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Łódź przygotowuje się do obchodów 70. rocznicy likwidacji getta. Towarzyszyć jej będzie 56 imprez kulturalnych i historycznych.

29 sierpnia mija 70 lat od chwili, gdy ostatni transport wyjechał ze znajdującego się na terenie Łodzi getta do Auschwitz. Dzień ten uważa się za symboliczny koniec istnienia Litzmannstadt Getto.

Tradycyjnie już władze Łodzi we współpracy z gminą żydowską przygotowują uroczystości, upamiętniające ofiary getta. W tym roku, z okazji okrągłej rocznicy, będą one wyjątkowo rozległe. W sumie zaplanowano 56 imprez.

- Już od 22 sierpnia codziennie coś będzie się w Łodzi działo - podkreśla Joanna Podolska, pełnomocnik prezydenta Łodzi ds. obchodów.

Główne obchody rozpoczną się w czwartek, 28 sierpnia, o godz. 20.30 koncertem pieśni z łódzkiego getta w parku Ocalałych. W piątek, 29 sierpnia, o godz. 9 w parku nadane będą drzewka ocalałym. O godz. 11 odbędą się uroczystości na cmentarzu żydowskim, a o godz. 13 na Stacji Radegast. W sobotę i w niedzielę zaplanowano modlitwy w synagodze i kościołach.

Udział w uroczystościach zapowiedziało 44 ocalałych z Litzmannstadt Getto i aż 120 członków ich rodzin.

Jak podkreśla Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, obchody są potrzebne nie tylko do upamiętnienia zmarłych. - To bardzo ważny moment, gdy możemy sobie pozwolić na głębszą refleksję, co możemy zrobić, aby ocalić pamięć miasta - tłumaczy. - Ważne jest to, co po obchodach pozostanie.

Trwałą pamiątką po rocznicy ma być m.in. sto kamiennych tablic z napisem "Litzmannstadt Getto 1940 - 1944" umieszczonych w chodniku na granicy getta. Oficjalne odsłonięcie tablic odbędzie się w poniedziałek.

Wstęp na większosć wydarzeń rocznicowych jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do zarejestrowania się. Zapisani będą mieć pierwszeństwo wejścia na wydarzenia, otrzymaja też pamiątkowe znaczki i mapy dawnego getta. Rejestracji można dokonać przez stronę internetową centrumdialogu.com lub w działającym od poniedziałku punkcie przy ulicy Wojska Polskiego 83.

Litzmannstadt Getto utworzone zostało przez Niemców w lutym 1940 roku. Trafiło tu około 200 tysięcy Żydów i kilkanaście tysięcy Cyganów. Ocalało zaledwie kilkanaście tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki